Ana sayfa Haber SpaceX Merlin roket motoru, Texas”taki test sırasında patladı!

SpaceX Merlin roket motoru, Texas”taki test sırasında patladı!

0

SpaceX logosu ve uzay aracı

Uzay yolculuğu söz konusu olduğunda 20. ve 21. yüzyıl içinde NASA‘dan sonra başımıza gelen en iyi şey diyebileceğimiz SpaceX, lideri azimli ve hırslı Elon Musk ile birlikte son sürat çalışmalarına devam ediyor. Hiçbir başarıya kolay ulaşılmadığını gösterir nitelikte gerçekleşen son olayda, firmanın Merlin kod adlı roket motoru ABD’nin Texas eyaletindeki tesislerinde test sırasında patlayarak kullanılamaz hale geldi. 

Firmadan yapılan açıklamalara göre bu patlamada herhangi bir can kaybı veya yaralanma yaşanmadı. Bir kalite kontrol testi sırasında meydana geldiği belirtilen patlama hakkında araştırmalar “büyük bir şeffaflıkla” yürütülüyor diyen John Taylor, SpaceX yetkilisi, patlamanın altında yatan sebebi yakında ortaya çıkaracaklarını ifade ediyor.

2018’in sonlarında Falcon 9 roketiyle birlikte kullanılması planlanan Merlin roket motorunun patlamasının firmanın takviminde herhangi bir ertelenmeye yol açması beklenmiyor. Oldukça başarılı bir yıl geçiren SpaceX, 2017’nin günümüze kadar olan periyodunda tam 16 başarılı fırlatma gerçekleştirmiş ve rekor kırmıştı. Bu başarıyı geliştiren bir diğer faktör ise firmanın bu 16 fırlatmadan 13 tanesinde roketi başarılı bir şekilde yer yüzüne indirmeyi başarabilmeleri olarak düşünülebilir.

Elon Musk, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte.

Bugün ülkemizi ziyaret eden ve Cumhurbaşkanı ile görüşen Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Turksat 5A ve 5B uydularının fırlatılmasıyla ilgili olarak fikir alışverişi ve iletişimi sağlamak amacıyla buradaydı. Bu roket patlamasının SpaceX’in gelecek anlaşmalarına bir etkisinin olması beklenmiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here