Ana sayfa Haber SpaceX”in ilk Falcon Heavy roketi Tesla Roadster”ı Mars”a taşıyacak

SpaceX”in ilk Falcon Heavy roketi Tesla Roadster”ı Mars”a taşıyacak

0

Ticari uçuş firması olan SpaceX, yıllardır yapımını sürdürdüğü Falcon Heavy roketini bu gece 23.45’te fırlattı. Adından da anlaşılacağı üzer ağır yük taşıyan roket, merkezi bir bölümle birlikte SpaceX’in Falcon 9 adlı yeniden kullanılabilen roketlerinden ikisini de beraberinde taşıyor. SpaceX’in yaptığı açıklamaya göre Falcon

Heavy kalktıktan sonra dünyanın en güçlü roketinden iki kat daha güçlü olacak. 

Sadece NASA’nın Saturn V roketi daha fazla yükü yörüngeye taşıma kapasitesine sahip. Saturn V elli yıl önce altı mürettebat ve üç elektrikli aracı Ay’a taşımıştı. İlk fırlatıldığında Falcon Heavy’den daha fazla itme gücüne sahipti fakat, taşıdığı yük daha az ağırlığa sahipti. 

Her ne kadar Falcon Heavy’nin tasarımı, daha önce uzaya gönderilen Falcon 9 üzerine olsa da, konfigürasyon itibariyle yeni olduğu için bazı riskleri de taşıyor.

Roketin 27 Merlin motorları aynı anda çalışmalı ve yanlarda yer alan iki hızlandırıcı, merkezden ayrılmalı. SpaceX bunu daha önce yapmamıştı. 

Starman Kırmızı Roadster’da

Tesla’nın CEO’su ve aynı zamanda ürün mimarı olan Musk, roketle birlikte gönderilen geceyarısı vişnesi rengindeki Roadster’ın şahsi aracı olduğunu söylemişti. 

Aracın sürücü koltuğunda uzay elbiseleri giymiş bir manken oturuyor. Bu giysi, NASA astronotları için SpaceX’in tasarladığı oldukça işlevsel bir giysi. Musk bu mankene ‘Starman’ adını verdi. Nedeni ise David Bowie’nin bir şarkısında geçiyor olması bu ismin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here