Ana sayfa Haber SpaceX”in ikonik roketi Falcon 9, beş yıl içinde emekliye ayrılacak

SpaceX”in ikonik roketi Falcon 9, beş yıl içinde emekliye ayrılacak

0

SpaceX’in özel sektörde uzay yarışını başlatması ve her şeyin başı olan Falcon roketi, geçtiğimiz günlerde son jenerasyonuna ulaştı. Falcon 9 Block 5 ile yeniden kullanılabilme konusunda en üste ulaşan SpaceX, CEO’su Elon Musk’ın Twitter’dan yaptığı açıklama ile yakın gelecekteki planlarını açıklamış oldu.

 

SpaceX will prob build 30 to 40 rocket cores for ~300 missions over 5 years. Then BFR takes over & Falcon retires. Goal of BFR is to enable anyone to move to moon, Mars & eventually outer planets.

— Elon Musk (@elonmusk) 13 Mayıs 2018

Tahmini olarak konuşan ve SpaceX’in beş yılda 30-40 civarı Falcon 9 roket çekirdeği üreteceğini ifade eden Musk, bu roketlerle yaklaşık 300 fırlatma gerçekleştirileceğini belirtti. Bu fırlatmaların ardından Falcon 9 serisi emekliye ayrılarak tarihte belki de uzay çağının başlangıç aracı olarak sergilenecek. Firmanın yakın gelecekte testlerine başlaması beklenen BFR roketi ise Falcon 9 ve çok daha fazlasının işini devralarak insanlığı Ay, Mars ve diğer gezegenlerde kalıcı olarak yaşamak üzere yolculuğa çıkaracak.

Fırlatma maliyetleri konusundan bahsetmeyen ancak elimizdeki bilgilere göre 50 milyon dolar seviyesinde olduğunu bildiğimiz külfet, Falcon 9 Block 5’in her birinin 10 ya da daha çok kez fırlatılacağının açıklanmasıyla birlikte bir hayli düşecek. Maliyetlerin azalması, uzayın ve uzay teknolojilerinin herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmesini sağlayacak.


Kaynak – Aracı – Görsel (Flickr)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here