Ana sayfa Haber SpaceX görevi başarılı mıydı?

SpaceX görevi başarılı mıydı?

0

 

10 Şubat’da gerçekleştirilen SpaceX projesi olan Falcon 9 roket deneyi ilk denemelerde yarı yarıya başarılı olabilse de iniş anında bazı problemler ortaya çıktı ve roket önceden hazırlanmış otonom gemiye inişi sırasında bir şeyler ters giderek inişini sağlıklı gerçekleştiremedi. Başarısızlığın nedeni ilk olarak Elon Musk tarafından rüzgar ve fırtına olarak söynemişti. Fakat bugün gelen yeni bilgiler, roketin içerisine yüklenen az seviyedeki hidrolik yakıtın kazaya neden olduğunu belirtiyor. 

Vine videosunda da fark edeceğiniz gibi, Falcon 9 roketi inişten hemen önce yön değiştiriyor ve yan yatarak yüzeye değer değmez patlıyor. Roketin inişi tamamen garantici bir çözümle sağlanıyordu, buna rağmen kısmen başarısız olarak gerçekleşti.

Ancak yeni gelen bilgilere göre, Falcon 9′a, görevden önce ihtiyacından daha az hidrolik yakıt yüklendi ve bu stabil pozisyonunu bozarak çarpışmaya neden oldu. Yakıt ağırlık merkezinin değişmesine neden olup koordinatlara göre iniş sağlanamadı.Bu olayları yavaşlamalar, uçaklardaki gibi stall pozisyonları gibi sorunlar da takip etti.

Bugünki görevde Falcon 9‘a önceki görevlere nazaran %50 daha fazla yakıt eklendi ve içerisindeki yakıt rüzgara ve diğer etkenlere karşı ekstra direnç kazandırdı. Ek olarak yakıt, roketin dengesini de sağlamış oldu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here