SpaceX Falcon Heavy roketi, Tesla Roadster'ı Mars'a taşıyacak!

Elon Musk'ın elektrikli süper arabası, önce mars yörüngesine, daha sonra da yıldızlararası uzaya gidecek.

SpaceX'in uzun zamandır üzerinde çalıştığı Falcon Heavy roketi, 2018 Ocak ayında fırlatılacak diyerek açıklamada bulunan Elon Musk, kargo kısmında kendi kırmızı Roadster'ı olacağını söyledi.

Apollo 11'in fırlatıldığı rampadan fırlatılması planlanan Falcon Heavy, firmanın şuan sıklıkla kullanılan Falcon 9 roketinden üç tanesinin bir araya gelmiş hali diyebiliriz. Roket, Falcon 9'un yaklaşık üç katı itiş gücüne sahip olacak ve orantılı olarak da daha fazla kargoyu uzaya taşıyabilecek. SpaceX, böylesine büyük bir projeyi gerçekleştirmek için fazlasıyla zorlanıyor zira yaz aylarında yapılması planlanan fırlatma önce Kasım ayına, ardından Aralık'a, şimdi de Ocak 2018'e ertelendi. 

Elon Musk'ın attığı tweetlerde şakacı bir yolla bahsettiği roket fırlatması, atmosferden ayrıldıktan hemen sonra başarısızlığa yönelerek roketin patlamasıyla sonuçlanabilir. Bu sebeple önemli bir kargo yüklemek istemeyen Elon Musk, kendine ait kırmızı Tesla Roadster'ı göndermeyi göze almış. Herhangi bir patlama durumunda da arabasının toza dönüşeceği riski kabullenmiş görünüyor. Sonuçta, başarılı bir uçuş bile olsa bir daha arabayı geri alamayacak. 

SpaceX yetkilileri tarafından daha önce yapılan açıklamalarda böylesine büyük bir roketin üretiminin ve testlerinin ne kadar zorlu süreçler olduğu belirtilmiş ve ertelemelerin sebebinin bu olduğu ifade edilmişti. 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam