Ana sayfa Haber SpaceX bir yılda 12. roketini göndererek tarihi rekor kırdı!

SpaceX bir yılda 12. roketini göndererek tarihi rekor kırdı!

0

Bir yıl içerisinde aralarında Rusya”nın da bulunduğu tüm ülkelerden daha fazla sayıda roket gönderen SpaceX, bugün 12. roketini başarıyla gönderdi.

Tasarım ve üretim aşamaları Tayvan”da gerçekleştirilen uydu, doğal afet tahminleri ve haritalandırılmaları, çevre gözlemleri ve uzay araştırmaları gibi konularda kullanılacak.

FORMOSAT-5 adlı uydunun ağırlığı 450 kg. Uydu dün, bir Falcon 9 roketinin üzerinde yörüngeye gönderildi.

California”da bulunan Vandenberg Hava üssü”ndeki rampadan fırlatılan roketin gönderilişi canlı yayınla sunuldu. Yayın esnasında SpaceX çalışanlarının çığlıkları arasında firma mühendislerinden Lauren Lyons sevinçle “Falcon 9 havalandı” diye haykırıyordu.

Roketin rampadan havalanmasından yaklaşık 10 dakika sonra FORMOSAT-5″in başarıyla yörüngeye oturtulduğu duyuruldu.

Her yüz dakikada bir Dünya çevresindeki dönüşünü tamamlayacak olan uydunun görev süresi beş yıl olarak belirlendi.

FORMOSAT-2 de 5 yıl süreli olarak görevlendirilmişti fakat, 12 yıl boyunca Asya ve Afrika”da gerçekleşen önemli doğal afetleri haritalandırdıktan sonra geçtiğimiz yıl kullanımdan kaldırılmıştı.

SpaceX, roket bileşenlerinin fırlatılışından bir süre sonra okyanusa bırakılması yerine, gönderilen roketi tekrar yenileyerek, kullanmayı tercih ediyor. Böylece ekonomik olarak büyük oranda tasarruf sağlayan firma Falcon 9″u da aynı şekilde kullanarak görevini tamamladıktan sonra Pacific Okyanusu üzerinde bulunan platform üzerine indirdi.

Lyons roketin California”daki görev kontrol merkezine dönüşü sonrasında yaptığı bir açıklamada “bununla birlikte Falcon 9″u 15. Kez başarıyla indirmiş oluyoruz” dedi.

 Roketin ikinci bölümünden ayrılan daha uzun bölümü, kapsüle güç sağlayarak Dünya”ya kontrollü olarak dönüşünü sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here