Ana sayfa Haber Space X İlk Defa Askeri Uydu Fırlattı

Space X İlk Defa Askeri Uydu Fırlattı

0

Space X her ne kadar Mars’a insan taşıma hedefi olan bir kuruluş olsa bile, şirket olduğunu unutmamak lazım. Bu nedenle ABD hava kuvvetleriyle sözleşme imzalayan Space X, yakın bir zamanda Falcon roketlerinden bir tanesini gönderdi.

Spece X Falcon 9 Roketi Ertelenmişti

SpaceX ilk defa askeri navigasyon uydusu taşıyan bir roket fırlattı. Falcon 9 roketi, kötü hava koşulları ve teknik aksaklıklar nedeniyle önceki dört fırlatmanın iptal edilmesinden sonra Pazar günü Cape Canaveral’dan fırlatıldı. 

Elon Musk’un yıllardır askeri uzay fırlatma pazarına girmeye çalışan şahıs şirketi için önemli bir başarı olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik bu roketlerin yeniden kullanılabilir olması ise, belki de bu işin en heyecanlı tarafı.

SpaceX; bu roketin Falcon 9’un “nadir, harcanabilir” bir sürümü olduğunu söyledi. Uyduyu uzak yörüngeye taşımak için tüm roket yakıtını kullanması gerektiğinden, yükselticiyi yeniden indirmeyi denemeleri gerekti.

Space X askeri uydular konusunda geliştikçe, Avrupa ve ABD’deki askeri uyduları da fırlatabilir. Bu konuda çok ciddi rekabet etmesi gereken kuruluşlar ve Devletler var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here