Ana sayfa Yazılım Soundtrack Pro

Soundtrack Pro

0

Bu sayımızda Logic Pro içerisindeyken, Soundtrack Pro’ yu harici ”Audio Editor” olarak kullanmanın faydalarından biri olan ”Noise Reduction” özelliğini inceliyoruz.

Apple’ın radikal bir kararla, Logic Pro 8 sürümünü bir ”yazılımlar paketi” halinde Soundtrack Pro, MainStage, WaveBurner, Compressor ve Impulse Response Utility ile birlikte sunması şüphesiz tüm dünyadaki Logic kullanıcılarını sevindiren bir hareket olmuştu. Logic Pro 9′ da ise bu paketin güncellenmiş versiyonu; içerisindeki yazılımların daha da güçlendirilmiş halleriyle kullanıcıların beğenisine sunuldu. Paketteki en güçlü silahlardan biri de Soundtrack Pro 2. Bu sayımızda Logic Pro içerisindeyken, Soundtrack Pro’ yu harici ”Audio Editor” olarak kullanmanın faydalarından biri olan ”Noise Reduction” özelliğini inceliyoruz.

 

 

Pek çok kullanıcının çalışıyor olduğu DAW’ la entegre ya da birlikte kullanıyor olduğu yardımcı program ve yöntemlerin belki de en pratik yolu Logic Studio içerisinde hazırlanmış. ‹lk adımı Logic Pro’ nun Preferences’ ında atıyoruz. Preferences içerisinden Audio > Sample Editor dizgesini izledikten sonra en alt bölümdeki ”External Sample Editor” den harici audio editor’ ümüzü belirliyoruz. Kurulumda default olarak bu seçenek Soundtrack Pro ile belirlenmiştir. Dilersek Soundtrack Pro yerine Ableton Live ya da başka bir yazılımı seçebilmekteyiz (bknz resim 1).

Diyelim ki bir pop-rock orkestrası kaydı yaptık ve bazı enstrümanlarda dip gürültüsü mevcut. örneğin elektrik gitar… Gitaristin çalmadığı yerlerdeki dip gürültüsünü ortadan kaldırmak için birkaç yol mevcut. Bunlardan en sık tercih edileni Gate kullanmak. Bir diğer seçenek Logic Pro’ nun kendi Audio Sample Editor’ ü içerisindeki ”Silencer” ı kullanarak işlem yapmak ya da Arrange Window’ da Audio menüsü içerisindeki ”Strip Silence” özelliğini kullanmak. Tüm bu yöntemler gitaristin çalmadığı alanlarda etkili yöntemler. Peki gitar sinyalinin içerisindeki dip gürültüsünü nasıl kaldırabiliriz? EQ uygulayarak? Fakat bu, zahmetli, zaman alıcı ve de biraz riskli bir yöntem olduğundan Soundtrack Pro burada devreye giriyor.

 

 

Her şeyden önce işleme başlamadan önce ses dosyamızın bir yedeğini alıyoruz. çünkü birazdan yapacağımız işlemler orijinal ses kaynağının üzerine işleneceği için herhangi bir hatada geri dönüş biletimizi barındırmamız fayda sağlayacaktır. Bunun için Arrange Window içerisinde ses dosyamızın region’ı üzerine çift tıklıyoruz. Otomatik olarak Logic Pro’ nun Sample Editor’ ü geliyor karşımıza. Buradan Audio File > Create Back Up dizgesini izliyoruz. Böylece ses dosyamızın bir kopyası yaratılıyor ve yapacağımız işlemler de bu dosyanın üzerine yazılıyor. Dilediğimiz anda yine Logic Pro Sampe Editor’ü menüsünden orijinal kaynak dosyamıza dönebilmekteyiz.

Arrange Window’ da temizlik işlemi uygulayacağımız audio region’ımızı seçtikten sonra Logic Pro menüsünde Options > Audio > Open in Soundtrack Pro dizgesini izliyoruz (bknz resim 2). Böylece seçtiğimiz ses dosyası Soundtrack Pro içerisinde kullanıma hazır halde önümüze gelecek. Şimdi yapmamız gereken işlem; mümkünse sadece dip gürültüsünün olduğu bir alanı Soundtrack Pro’ya tanıtmak. Bunun için bu alanı mouse ile tarıyoruz (bknz resim 3). Uzunluğu mühim değil; hatta ne kadar kısa olursa o kadar iyi. önemli olan taradığımız alan içerisinde sadece istemediğimiz sürekli sesin  olması. Soundtrack Pro menüsünden Process > Noise Reduction > Set Noise Print dizgesini izledikten sonra taranmış alandaki bilgi Soundtrack Pro tarafından analiz ediliyor ve frekansları belirleniyor (bknz resim 4).
 

 

 

Spektrumu incelemek istersek orta panelin sağ-üst köşesinde bulunan iki düğmeden sağdakini tıklıyoruz (bknz resim 5). Buradaki spektrum kontrollerini sağ klik yaparak açılan menüden ayarlayabiliyoruz. Noise Reduction işlemini tüm ses dosyasına işleyebilmek için önceden taradığımız alanı iptal edip, dosyanın tümünü seçiyoruz. Ardından yine Soundtrack Pro menüsünden Process > Noise Reduction > Reduce Noise dizgesini izliyoruz. Dilediğimiz oranlarda noise reduction yapmak için yeni bir pencere geliyor karşımıza (bknz resim 6). Buradaki parametrelerden ”Noise Treshold” gürültünün eşiğini belirlememize, ”Reduction” temizlik yoğunluğunu ayarlamamıza, ”Tone Control” tiz ya da bas frekansları dilediğimiz oranda korumamıza ve ”Noise Only” sadece işlem yapılacak seslerin dinletilmesini sağlar.

ön dinleme yapabilmek için bu penceredeki ”play tuşu” na tıklıyoruz. Ayarlarımızı yaptıktan sonra ”Apply” a tıklayıp temizlik işlemini tamamlıyoruz. Aynı projede bulunan ve aynı set-up’ la kaydedilmiş materyal için Noise Reduction penceresinde bulunan ”Show Presets” içerisinden kendimize sonraki işlemler için preset’ ler oluşturabilmekteyiz. Logic Pro’ ya geri dönmeden önce; Soundtrack Pro’ da yaptığımız işlemi kaydetmemiz gerekli. Bu işlemi de iki aşamada gerçekleştiriyoruz: önce Soundtrack Pro menüsünden Process > Flatten All Actions’ ı, ardından File > Save’ i tıklıyoruz ve Soundtrack Pro’ dan çıkıyoruz. Logic Pro’ da ses dosyamız güncelleniyor ve temizlenmiş haliyle karşımızda duruyor.

Audio post-production aşamasında çok faydalı olan bu yöntem; özellikle dış mekan kayıtlarında, kaydı ufak tefek beklenmeyen öksürme ve benzeri seslerden arındırmada kullanıcıya son derece yardımcı oluyor.
Güçlü müzikler yaratmanız dileğiyle

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here