Ana sayfa İnternet Sosyal Medya’nın gücü

Sosyal Medya’nın gücü

0

En sosyal beraberlik…
 

Biz de sizler gibi haberleri burnumuzun dibinde olmasına rağmen maalesef büyük haber kanalları, milyon dolarlık yatırımları ve birikimleri olan günün her saati yayın yapan her türlü derbi maçından 3 saat önce bile yayın yapan haber kanalları yerine tarihimizin en büyük ayaklanmasını, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya”dan öğrendik. Bu anlamda sosyal medya kullanıcısının ne derece bilinçli ve organize hareket ettiğini gözlemleme deneyimimiz oldu.
 

 
Twitter
Twitter, bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Kullanıcılarına tweet (cıvıldama) adı verilen 140 karakterlik metinler yazma imkanı veren Twitter, çeşitli araçlarla daha etkin kullanılabilen yeni nesil iletişim aracıdır. Kullanıcılar tarafından atılan tweet’ler herkes tarafından görülebilir. Ancak kullanıcılar attıkları tweet’leri sadece kendi arkadaşları olarak da görülmelerini sınırlandırabilir. Kullanıcılar diğer kullanıcıların tweet’lerine üye olabilirler. üye oldukları kişi veya kurumların takipçi sayısını ve bunların kimleri takip ettikleri görebilirler. Tüm kullanıcılar Twitter’ın websitesi aracılığıyla tweet’lerini gönderebilir ve alabilirler. Kullanıcılar Twitter’ın web sitesine uyumlu harici uygulamalar (akıllı telefonlar gibi) veya belirli ülkelerde erişilebilen kısa mesaj servisi tarafından giriş yapabilirler.

2008’deki ABD seçimlerinde özellikle Barack Obama tarafından sıklıkla kullanılan Twitter’dan Türkiye’deki yerel seçimlerde de yararlanılmıştı. Bugün ise sivil halk medyanın görevini yerine getirmediği yerlerde, Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden örgütlenerek binlerce kişiyi anında haberdar edebileceğini gösterdi.

 

Facebook
Facebook, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım web sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan Facebook, iki ay içerisindeki bölgedeki okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm okullar Facebook’da mevcuttu.
 

 
üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise Facebook tüm e-posta adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. ülkemizde ise Facebook ilk başlarda herkesin ilkokul, ortaokul ve lise arkadaşlarını bulmasıyla isim yaptı. Sonrasında yapılan güncellemeler ve geliştirmelerle birlikte video, fotoğraf ve yer paylaşımı gibi bir çok sosyal aktivite, etkinlik rehberi ve uygulamalara yer vermeye başlayan Facebook dijital ortamda adeta her kullanıcının kartviziti rolünü üstlenmiş bir sosyal paylaşım sitesidir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here