Ana sayfa Haber Sosyal medya devleri “aşırıcı” içeriklere karşı birleşti

Sosyal medya devleri “aşırıcı” içeriklere karşı birleşti

0

Facebook, Twitter, YouTube ve Microsoft, sosyal medya platformlarından terörizme hizmet eden aşırıcı içerikleri kaldırmak için ortak bir çalışma grubu kuruyor. 

Voice of America’nın haberine göre, söz konusu küresel teknoloji firmaları terörist ve aşırıcı paylaşımları kaldırmak için teknolojik çözümler paylaşmayı sağlayacak ‘Terörizm Karşıtı Küresel İnternet Forumu’ oluşturduklarını bildirdi.

Haberde, firmaların nefret söylemlerini hızla kaldırmaları konusunda dünya çapındaki hükümetlerin giderek artan baskısıyla karşı karşıya oldukları, daha önce sosyal medya platformlarında paylaşılabilecek aşırıcı bilgiler içeren video ya da resimlere ‘parmak izi’ oluşturmak için beraber çalışmaya başladıkları belirtildi.

Dev şirketler, yeni forumun terör karşıtı uzmanlarla birlikte çalışmanın yanı sıra terörist söylemlerle mücadeleye yönelik araştırma yapmaya da imkan tanıyacağını açıklıyor: “Forum, firmalarımızın daha küçük teknoloji şirketleri, sivil toplum kuruluşları, akademisyen, hükümet ve Avrupa Birliği ya da Birleşmiş Milletler gibi uluslar üstü örgütlerle gelecekteki işbirliğini inşa edecek ve şekillendirecek.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here