Ana sayfa İnternet Sosyal ağlar; Twitter, Facebook ve Instagram”da 1 numarayız

Sosyal ağlar; Twitter, Facebook ve Instagram”da 1 numarayız

0

Sosyal medya ağlarında yer alan Facebook, Twitter ve Instagram tüm dünyada bir çığ gibi büyüyen ilgi boyutuyla şaşırtmaya devam ediyor. İnsanoğlunun şüphesiz en önemli özelliklerinden paylaşım kavramı, sosyal ağlar üzerinde olağanüstü genişlikte, uçsuz bucaksız noktalara taşınabiliyor. Hiç tanımadığı binlerce insana hitap eden kimseleri nerede olduğunu tüm dünyaya haykıran bay ve bayanlar derken sosyal ağlarda kullanıcı bazlı sınırlar da gündeme damga vurmaya devam ediyor. Hayata dair çok sayıda kavramı, gündemde olup biteni sosyal ağlardan öğrenip, tepkilerimizi bile o şekilde veriyoruz. Gazete, dergi, kitap okuma alışkanlıklarının yerini sosyal ağlar aldı. Artık sosyalleşmenin en uç noktalarındayız Türkler olarak.

 

En çok hesap Türkiye”de açılıyor

Son zamanlarda özellikle siyasal ve toplumsal olaylar ile doruk noktalara ulaşan Twitter kullanımında; ülke olarak dünya genelinde 11.sırada yer alıyor olmamız bile şaşırtıcı.  Bununla birlikte bir diğer şaşırtıcı nokta; dünya da Twitter hesaplarının en fazla açıldığı ülke Türkiye. Yani bir bakkal Hüseyin amcamızın bile 2,3 tane hesabı olduğunu varsayarsak gelinen nokta gerçekten trajikomik. “ülkeyi Twitter” dan kurtaran bir milletiz biz.”

 

 

 

 

 

Gündem Twitter”da

Artık gündemi Twitter”dan takip eder olduk.Sabah uyanır uyanmaz ilk olarak  “Türkiye”de önemli bir şeyler olmuş mu?” diye, Twittertag”lerine bakar olduk ya da hoşuma giden bir tag altına birkaç kelimede olsa yazmadan duramaz olmuş haldeyiz. Eskiden Facebook bizim canımız ciğerimizdi, şimdi üvey evlat muamelesi görüyor Twitter bağımlılığı yüzünden. Facebook” da sabit bir tanıdık,arkadaş,akraba hayran kitleniz dahi olsa illa ki Twitter”da bir bilinmezlikte ilerlemek çoğu zaman herkesin hoşuna gidiyor. 

 

Instagram”sız yapamıyoruz

Bir de fotoğraf ve yer bildirim ağlarımız var tabi ki… Onları da es geçersek olmaz. Benim en çok kullandığım şahsen Instagram.Güzel birleştirmeler yaparak fotoğraflarınızı renklendirip arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz nezih bir mecra. Zamanla onunda cılkının çıkacağını düşünüyorum Twitter”a olan gibi,ama şimdilik kıymetini bilelim diyorum. Ben kullanmasam da yer bildirimlerinde de Foursquare”ı deli gibi kullanan arkadaşlarım var. Her an gezen ve gezdiğini ispatlayan. 

 

 

whatsapp

 

 

Pratik ve fenomen: WhatsApp

WhatsApp“ı en sona sakladım diyebiliriz. Neden ama onun başı kel mi? diyenleriniz olabilir. Yine son zamanlarda yeni yeni programlarla o kadim dostunuzu aldatıyor olabilirsiniz ama yapmayın. En sevdiğim favori ifadem için bile ondan vazgeçemem. Hele ki ses kayıt için bas gönder tuşu ki karaoke bile yapmışlığımız vardır, bence interneti olan insanlar için nadide bir program. Hala mesajlaşmalarda “ifadem bitti,nasıl anlatsam ki..” diyorsanız benim gibi,WhatsApp tam size göre benden söylemesi.
 

Türklerin bütün mecralarda kendini göstermekten hoşlandığını hepimiz gayet iyi biliyoruz.Ve sanırım bu sosyal ağlarda da abarttık diyebiliriz.Hepimiz kendimizin fenomeniyiz ve dünyayı yönetiyoruz belki de,kim bilebilir…   Herkese iyi eğlenmeler… 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here