Ana sayfa Donanım Sony Xperia Z4″e 3 ay kala…

Sony Xperia Z4″e 3 ay kala…

0

 

Sony Xperia Z4 ile ilgili yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bu Xperia kendini 3 aylık süreç içerisinde kendini gösterebilir. Fiyatı, özellikleri ve patentleri ilgili bazı gelişmeler var ve MWC 2015‘e yönelik araştırma yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Sony, mobil piyasaına yönelik radikal kararlar almaya başladı. Orta segment ve üst segmentteki cihazlarındaki çeşitlilikleri daraltarak mobil konusunda tek üst segment, tek orta segment Xperia’ların tanıtımı yapılacak. İlerleyen dönemlerde ise M- Aqua gibi modeller de tarihe karışabilir. Bu döneme kadar, Sony yaklaşık 3 tane orta segment akıllı telefon tanıttı.

Şimdi gelelim Xperia Z4’e. Xperia Z4‘ün tasarımının, yani konseptinin Xperia Z3′ten önce tamamlandığı kulislerde konuşulan bir konu. özellikle Nexus ile ilgili haber kaynaklarımız, Nexus’ların tasarım ve proje yönetimleri için 3 yıl harcandığı söylendi. Kaynağa göre bu durum diğer üreticiler için aynı. Sadece popüler modaya göre bazı küçük değişiklikler gösteriliyor. Aslında LG G3‘lerin de Nexus 5′ler ile birlikte tasarlandığı da söylenmişti. Bu sebeple, Xperia Z4’te, Xperia Z3′lere oranla çok fazla tasarım değişikliği beklemiyorum. Ekran boyutu açısından 5.5″ konuşulsa da bu rakamdan daha küçük olacağı daha büyük bir ihtimal. 5.2, 5.1″, Sony Xperia Z4‘teki ekran boyutu şimdilik daha olasılıklı. Ancak kenar çerçevelerinin azlığı nedeniyle bu oran hissedilmeyecek. Tasarım açısından, ek olarak tek değişiklik bekleniyor; Google artık üreticilerin tasarladığı fiziksel tuşları istemiyor. Android 5.0‘da gelen Material Design dili olan sanal tuşlar, artık Google’ın önceliği. Bu sebepten ötürü Sony Xperia Z4‘ün ön yüzünde fiziksel tuş barındırmayacak.

Editörün notu: diğer sayfalarda Remote Control, kamera donanımı, ekran teknolojisi ve fiyatıyla ilgili bilgiler var.

 

 

Sony Xperia Z3 ve Xperia Z2′lerde de kullanılan ve PlayStation özelliği olan Remote Control’da bir değişiklik olmayacak. Fakat Sony, PlayStation için yeni input donanımlarını önümüzdeki günlerde tanıtabilir ve bu donanımlarla ilgili Remote Control için bir özellik getirilebilir. Genel açıdan bakıldığında Remote Control, bildiğimiz Remote Control.

 

Remote Control demişlen, Sony’nin gelişime açık olan Xperia Z4 Tablet için de Xperia Z4′te bazı Remote Control özellikleri barınacak. Büyük ihtimalle bulut teknolojileriyle ilgili bir arayüzle karşı karşıyayız. Bunun gibi uzaktan yönetim araçlarıyla iglil, malum Sony’nin sektörler arasında çok fazla alternatifi var. Kameralardan, projektörlere ve POV kameralarına kadar yelpazesi oldukça geniş. Duyumlara göre Sony Xperia Z4, bunlar arasında “nesnelerin interneti” barındıran yeni patentler ve teknolojiler barındıracak. Yani kısacası, Xperia Z4, akıllı cihazlarının yönetimini sağlayacak olan bir tür ana kumanda.

Sony, mobil cihazlarında, yüksek bütçe gerektiren çözümlerini tanıtmayı çok seviyor. İnsanların 8-10 bin TL verip aldığı 4K TV’ler ile ilgili özellikler taşıyan akıllı telefonlar, mobil olarak kullanıcıya sunulur. Bu konuda Xperia Z4′ün, bir şekilde 4K görüntü aktarabilme özelliği ilerde açığa çıkabilir. Kamera donanımı açısından şimdilik kısır bir konu ancak bununla ilgili, yani yeni 4K kamera donanımıyla ilgili bilgiler bahar döneminin son günlerinde açığa çıkacaktır.

 

Bu araştırma haberinin sonlarında, Sony’nin yeni fiyat politikasından bir daha söz edelim. Sony’nin, Xperia Z4‘e farklı ekran teknolojili 2 model alternatifinin hazırladığı söyleniyor. Biliyorsunuz, akıllı telefonlar hafıza farklarıyla fiyat politikası hazırlanır. Fakat, Sony Xperia Z4 farklı ekran teknolojisi alternatifleriyle fiyatlandırılacak.

Kritik tarihimiz haziran’nın ilk haftası. Bu tarihte Sony Xperia Z4‘ü sızıntı bilgiler ve dedikodular olmadan fakat bir lansman olmasa da, daha somut bir şekilde göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here