Ana sayfa Haber Sony Xperia Z3 Android 5.1 güncelleme raporu

Sony Xperia Z3 Android 5.1 güncelleme raporu

0

 

 

Sony, Xperia Z2 ve Xperia Z3 modellerinin Android 5.0.2 güncellemesiyle başladı Lollipop yolculuğuna, bir ay içerisinde her cihaz modeline küresel olarak yayımladıkları Android 5.0.2 güncellemesini bitirmiş oldular. Bu hafta da açıklanan bazı Xperia modellerine Android 5.0.2 sürümü güncellenecek ve Sony için 5.0.2 uzantısı için maratonun son adımları olacak. Kalan tabletlere de bu haftasonu itibariyle gelecek ve ardından hafta içinin ortalarına doğru, Sony‘nin Android 5.1 sürümü güncellemesine hız vermesi bekleniyor. çalışmalar şimdilik Xperia Z3 üzerinden götürülüyor, Xperia Z3‘lerin ardından beklendiği gibi Xperia Z2 büyük ihtimalle Android 5.1 güncellemesini alacak, tarih olarak yaz dönemi gösteriliyor. Sony, 25 Nisan 2015 tarihinde resmi olarak Android 5.1 sürümünü Sony Xperia Z3‘lerde test etmeye başladı, karşılaştıkları problemlerin uygulamaların arayüzlerinde karşılaşılan boyut farklılıkları, bildirim ekranında bazı problemler, menü geçişlerinde yavaşlamalar rapor ediliyor, bu problemler büyük ihtimalle 2. aşamada Android 5.1’in Sony’nin arayüzüne uyarlanmasıyla birlikte çözülecektir.

Android 5.0.2, her Android cihaza yönelik geliştirilen bir sürüm değil, Nexus’ların özelliklerine göre tasarlanan bir sürüm. Böylece, farklı modellere uygulandığında RAM bozukluklukları, haliyle pil tüketimindeki artış da görülebiliyor. Cihazlar, işlemcilerinin özelliği ile birlikte geç de olsa bu yazılım karmaşıklığına uyum sağlayabildiler ve sürümde bulunan bug, çok eskisi kadar belli olmasa da devam etti. Android 5.1‘in Sony Xperia Z3 üzerinde bazı görünüm değişiklikleri gözlemlenecek, arayüz animasyonlarında da gözlemlenecek değişiklikler. Bildirim ekranından örnek vermek gerekirse, sütunlar sağdaki ve soldaki çerçevelere daha fazla sığacak,aradaki boşluklar kısmen giderilecek, yine aynı bildirim ekranında aşağı kaydırma animasyonu değişiklik gösteriyor. Tam olarak açılması için iki hamle yapılması gerekiyorken bildirimleri, Android 5.1 ile birlikte tek hamlede açılacak.

Xperia Z3 Android 5.1 güncellemesinin ikinci aşamasında Project Volta konusunda bazı gelişmeler var. Project Volta, ilk başta “standalone” prensiple çalışan bir uygulama olduğu sanılıyordu fakat, Project Volta Android 5.1‘lerde bulunan bir yazılımsal özellik, modellerin pil ömürünü kullanım tarzına göre ayarlayarak pil performansını uygun seviyede tutmayı sağlayacak. Sony yazılımcıları da muhtemelen bu konunun detaylı çalışmasını ikinci aşamada gerçekleştirecekler.

Xperia Z3’lerde, Android 5.1 ile birlikte gözlemlenecek değişiklerden bir tanesi de arayüzlerde kullanılan renkler. Android 5.1′deki ana renklerin turuncu, yeşil, koyu kırmızı tonlarında olduğunu gözlemliyoruz ve Xperia Z3′lerde de muhtemelen bu renkler ağırlıkta olarak kullanılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here