Ana sayfa Mobil Sony Xperia Z1 İnceleme

Sony Xperia Z1 İnceleme

0

Son dönem Xperia ailesinin tüm özelliklerini eksiksiz barındıran ailenin en son üyesi Sony Xperia Z1“isizler için test ediyoruz. Xperia ailesi dediğimiz zaman ailenin en büyük özelliğinin su ve toz geçirmediğinibiliyoruz. Z1″de bu kriterleri başarıyla yerine getiriyor.

Test merkezimizin konuğu olan Xperia Z1″i bizde merak ederek önce suya atıyoruz. Sonra sudan çıkarıp kurulayıp, tekrar cam bir kabın içerisine koyup, bu seferde üzerine su döküyoruz, tekrar çıkarıp kamerasını kayıt konumunda bırakıp yine suya atıyoruz. Sonuç her defasında aynı. Xperia Z1 tıpkı beklediğimiz gibi gerçekten su geçirmiyor. Ama su ile temasından bir süre sonra 10-15 saniye dokunmatik ekran hassasiyeti bir süreliğine şaşırabiliyor. 10-15 saniyeden sonra dokunmatik ekran hiçbir kayıp ve sıkıntı yaşamaksızın eski hassasiyeti ile birlikte tekrar işlevine kaldığı yerden sorunsuz şekilde devam ediyor. Sudan çıktıktan sonra ilk 20 dakika kadar telefon konuşmasında karşı tarafa giden ses birazcık boğuk olabiliyor ama çok normal. Yine sonrasında gelen giden ses ve fonksiyonlarda hiçbir sorun yaşatmıyor.

 

 

Telefon diğer akıllı telefon modellerine ve ekran ölçülerine göre biraz daha ağır. 170 gram ağırlığındaki cihaz 5 inçlik bir ekrana sahip. Ekran ölçüleri ve genişliği son derece başarılı kenarları ve köşeleri birazcık geniş çerçeveleri bulunduğu için tek el ile kullanımda ve kavramada biraz sorun yaşatıyor. Android Jelly Bean 4.2.2 sürümünün yer aldığı cihazın pil süresi diğer akıllı telefonlara oranla çok daha iyi sonuçlar veriyor. Performans testlerinde son 6 aylık dönemde çıkan telefonlar arasında Sony Xperia Z1″in ilk 3 sırada olduğunu söyleyelim. Xperia Z1″de 3000 mAh pil kapasitesi bulunuyor ve bu kapasitesini stamina modu ile ikiye katlayarak daha uzun süre kullanım ömrü sunuyor. 20.7 mega piksellik kamerası ile Xperia Z1 rakiplerine oranla daha yüksek değerde bir kamera sensörü bulunduruyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here