Ana sayfa Mobil Sony Xperia Z resmi olarak ülkemizde tanıtıldı

Sony Xperia Z resmi olarak ülkemizde tanıtıldı

0

Yeni amiral gemisine yakından baktık
 

Bir süre söylentilerin merkezinde kalan Xperia Z, CES 2013’te resmi olarak tanıtılmış ve ilgiyi üstüne çekmişti. Sonunda Sony’nin yeni amiral gemisi ülkemizde tanıtıldı. Technotoday olarak Sony tarafından düzenlenen basın toplantısına katıldık. Xperia Z’ye daha yakından bakma şansı yakaladık.
 

 
Xperia Z, Sony’nin diğer Xperia modellerindeki gibi genel olarak güzel bir tasarıma sahip. Cihazı kullanması da rahattı. Sony Bravia Engine 2 teknolojisini kullanan cihazda 5 inçlik Full HD ekran yer alıyor. Ekran genel olarak canlı renkler sunuyor ve özellikle ekran siyah rengi yansıtmada başarılı. Zaten toplantıda da temiz siyah göstermesine ayrıyetten değinilmişti. Bunu da kendi gözlerimizle görmüş olduk. 13.1 megapiksellik kamera ile bir iki deneme çekimi yaptık ve Sony Exmor RS sensörlü kamera fotoğraf sonuçlarında memnun etti. Telefonda Qualcomm’un 4 çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemcisi, Adreno 320 GPU ve 2 GB RAM bulunuyor. Bu donanımı Quadrant ve Antutu ile test ettik. Telefon Quadrant’tan 7185, Antutu’dan ise 20389 puan almayı başardı.
 

 
Telefonda 16 GB’lık dahili depolama alanı bulunuyor ve 32 GB’a kadar microSD kart desteği var. Xperia Z’de 2330 mAh’lık batarya var. Sony batarya ömrünü daha uzatmak için Battery Stamina adında bir mod sunuyor. Bu mod pili sömüren uygulamaları otomatik olarak kapatıyor ve ekran açıldığında yeniden başlatıyor. Böylece bekleme süresi 4 katına kadar çıkıyor. Ancak bataryanın normal veya yoğun bir kullanımda tam olarak ne kadar bir kullanım süresi sunduğuna ise incelememizde değinebileceğiz.

 
Basın toplantısında Xperia Z’nin su geçirmezlik özelliği de gösterildi. Telefon gözümüzün önünde suya sokuldu ve çıkarıldı. Cihaz sudan etkilenmiyor. Bunu ayrı olarak kendimiz de denemeden geçmedik. Telefonun toza, çizilmelere ve darbelere karşı da dayanıklı olduğunu belirtelim. Xperia Z, 1 metre derinlikte yaklaşık olarak yarım saat boyunca su altında kalabiliyor. Böylece amatör olarak sualtı fotoğrafçılığı bile yapabilirsiniz. Xperia Z’nin etkileyici yanları çok. Ancak kullandığımız telefonda menü geçişlerinde nadir takılmalar oldu. Bunun da sebebi kullandığımız Xperia Z’nin test telefonu olmasından ileri geldi. Bu test telefonuna halen güncellemeler geliyordu. Satışa sunulacak olan Xperia Z’lerde böyle bir durum olmayacak. Satış konusu demişken Sony basın toplantısında satış fiyatından söz etmedi. Telefon ise büyük ihtimalle Mart başında ülkemizde raflardaki yerini alacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here