Ana sayfa Haber Sony Xperia X Compact incelemesi

Sony Xperia X Compact incelemesi

0

Sony Xperia X Compact, ağabeyi olan XZ modelinde olduğu gibi Qualcomm yapımı bir işlemciye sahip. 6 çekirdekli yapıda olan Snapdragon 650 işlemcisi 4 çekirdekte 1.4 Ghz, kalan 2 çekirdekte ise 1.6 GHz saat frekans hızı sunuyor. Bu iki çekirdekli işlemci yüksek performans işlerinde diğer işlemci grubu da günlük işlemlerde faaliyet gösteriyor. 3 GB RAM ve 32 GB dahili hafızayla donatılan bu modelde de 256 GB alana kadar ilave imkanı sunan MicroSD kart girişi bulunmakta.

 

Yine IPS LCD türünde hazırlanan ekran, 4.6 inç boyuta ve 1280 x 720 ekran çözünürlüğüne sahip. Telefonun sahip olduğu %69.6 ekran gövde oranı ise kabul edilebilir ölçülerde yer alıyor.

 

23 MP çözünürlüklü arka kamera, 24 mm fokal uzunluğa ve f/2.0 diyafram açıklığına sahip. ön kısımda ise 5 MP çözünürlüklü ve Full HD çözünürlükte video çekebilen bir kamera yer alıyor. Bu modelde de Xperia XZ modelinde olduğu gibi USB Type-C girişi kullanılmış. 2700 mah kapasiteli batarya ise Quick Charge 3.0 teknoloji sayesinde hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor. Sony, bu bataryanın da 2 güne kadar pil ömrü sunabileceğini iddia ediyor. Ortalama kullanım koşullarında bu  süreyi yakalamak ise oldukça olay. Son olarak bu modelde de parmak izi okuyucuna yer verildiğini belirtelim.

 

Tasarım

 

Teknik özelliklerle orta özelliklere sahip olan telefonun tasarım çizgileri de serinin önceki modellerini andırıyor. Kullanılan malzeme kalitesi olarak Xperia XZ gibi olmasa da Xperia X Compact’ın segmentine kıyasla iyi bir dizayna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Farklı ve yenilikçi renk seçenekleri ise her keyfe ve zevke hitap ediyor.

 

Telefonun ön kısmı klasik Xperia ailesini andırıyor ancak arka kısımda kamera, led flaş ve lazer otofokuc yerleştirmeleri nispeten yenilikçi olmuş.

 

Cihazın sahip olduğu 135 gramlık ağırlık ve 9.5 mm oranındaki kalınlık telefonun diğer tasarım detayları arasında yer alıyor.

 

Kullanım detayları

 

Android 6.0.1 işletim sistemi üzerinde Sony’nin kendi geliştirmiş olduğu arayüzle donatılan telefon, günlük ve ortalama kullanım koşullarında akıcı bir deneyim sunuyor. çok üst düzey oyunlar dışında  Google Play’deki çok sayıda oyunu kolaylıkla çalıştırabiliyor.

 

Telefonun sunduğu diğer deneyimler ise segmentteki diğer telefonlarla eş değer seviyede. Arayüzün  takılma ve kasma gibi durumları yok denecek kadar az.

 

Kamera arayüzü ise eski Sony kullanıcılarının alışık olduğu bir tasarıma sahip. Yeni kullanıcılar ise bir süre alışma evresinden geçmek zorunda kalacaktır.

 

Telefonun fiyatı ise sahip olduğu teknik detaylara göre biraz fazla bu yüzden de fiyat performans dengesinin biraz düşük olduğunu belirtelim.

 

Artılar:

Performans

Kamera

Parmak izi okuyucusu

Şarj dayanıklılığı

 

Eksiler:

Fiyat

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here