Ana sayfa Mobil Sony Xperia U

Sony Xperia U

0

Yeni bir “küçük ama akıllı” deneyimi. üstelik ulaşılabilir fiyata!

Sony Xperia U karşımızda. Son dönem akıllı telefonlarda görmeye alışık olduğumuz ince tasarım ve büyük ön panel gibi nitelikler Xperia U”nun özellikleri arasında tam olarak yer almıyor. Xperia U şık bir görünümü, minimal boyutlarda kullanıcına sunarken kapsamlı teknoloji özelliklerini de bünyesinde taşımayı başarıyor. 110 gram ağırlığındaki cihaz; 11cm uzunluk, 5,5cm genişlik ve 1cm derinlik ölçülerinde. 3.5,inçlik kapasitif dokunmatik LCD ekran 480*854 piksel görüntü sağlıyor. Ekranın alt kısmında 3 adet sanal buton yer alıyor. Bunlar geri, home ve herhangi bir konu altında ikinci bir menüye geçiş işlevi sağlayan butonlar. Butonların altında da Xperia U”nun ayırt edici özelliklerinden saydam bant yer alıyor. Bu bant cihazdaki en renkli kısım. örneğin tuş takımını açıp menüye geçiş yapıyorsunuz, saydam bant yavaşça mavi renge dönüşüyor. Ya da bir albüm kapağına tıkladınız ve şarkı dinleyeceksiniz. Albüm kapağı hangi renkteyse saydam kısım o renge dönüşüyor. Pembe, turuncu, sarı ya da yeşil rengarenk bir kullanım deneyimine Xperia U”yla başlayabilirsiniz. Cihazın sol yanında şarj arabirimi sağ yanında deklanşör kontrolü, ses kontrolleri ve tuş takımı kilidiyle telefonu açıp kapamaya yarayan kontrol yer alıyor.
 
Sony Xperia U
Xperia U”nun teknolojisinin derinliklerine göz attığımızda Android 2.3.7 Gingerbeat işletim sistem ilk dikkat çekici öğe durumunda. U”nun Android 4.0 Icecream Sandvich yükseltmesine imkan tanıyacağı yönündeki söylentilerse devam ediyor. Umarız bu söylentiler yakında gerçekleşir. Ancak Android 2.3.7″nin de çok sevdiğimiz ve neredeyse ikon haline dönüşmüş bir işletim sistemi sürümü olduğunu belirtelim. 1 GhZ Duyal Core işlemciden gücünü alan yeni Xperia U”nun ayrıca 512 MB RAM”i bulunuyor. Android cihazda sony”nin bazı etkileyici yenilikleri mevcut. Bunlardan ilki Fizy uygulaması. Fizy uygulamasının standart olarak gelişi ile Xperia U”da kullancı, müzik çalarda dinlediği herhangi bir şarkının farklı versiyonlarını ya da şarkıcının diğer tüm şarkılarını Fizy üzerinden aratma ve dinleme imkânına sahip oluyor. Bununla birlikte TrackID uygulaması üzerinden radyoda veya sokakta duyduğu bir müziğin ne olduğunu bulup, Fizy”de aratma ve dinleme imkânını elde edebiliyor. Bu uygulama ünlü Shazam uygulamasına benzer özellikler taşıyor.

 

  Sony”nin en fazla gurur duyduğu konuların başında ses teknolojileri gelir. LED TV”lerinden PS Vita”sına, notebooklarından tutun da çamaşır makinesi üretse bile neredeyse onda bile sese bir ritm ve kalite katmayı başarabilecek yetiye sahip Japon şirket Xperia U”yu da doğal olarak es geçmemiş. Cihazdaki müzik çaların içindeki xLoud ve Sony 3D surround ses teknolojileri ile kullanıcılara canlı ve güçlü bir ses deneyimi yaşatılırken DLNA bağlantısı ile bir dokunuşla kablosuz hoparlörlere bağlantı sağlanabiliyor. Ses berrak ve çeşitli bas düzeylerinde dahi oldukça iyi bir şekilde sunuluyor. Cihazın üst kısmında 3.5mm jack girişi olması da sevindirici bir ayrıntı. Ayrıca MP4/H.263/H.264/WMV formatlarında videolar oynatılabiliyor. 5-megapiksel fotoğraf çekebilen cihazın kamerasında otofokus, yüz ve gülücük algılama, 3D sweep panorama, imaj stabilizasyon özellikleri bulunuyor.
Xperia U”da ön kısmında da ikinci bir kamera yer alırken bu kamera VGA çözünürlüklü görüntü sağlıyor. 3G destekli yeni Sony Xperia modelinde Bluetooth ve Wi-Fi özellikleri var. 4GB dahili bellekli cihazda hafıza kartı desteği bulunmazken fiyatı açısından düşünüldüğünde bu durum çok büyük bir tepkiyi hak etmiyor. Yine de multimedya”nun günüümzdeki geldiği konum düşünüldüğünde 4GB hafıza kullanıcı için yetersiz kalabilir. Xperia U”nun şarj dayanıklılığı tatmin edici değildi. çok yoğun kullanımda her gün şarj etmemek için ekran ayarları, ses ayarları gibi birçok ayarın gözden geçirilmesi gerekiyor. Xperia U, siyah ve beyaz olarak 2 renk alternatifiyle satışta ve bu seçeneklerle birlikte bir de farklı renkteki yedek alt kapak kutu içeriğinde yer alıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here