Ana sayfa Donanım Sony VAIO VPCP11S1E/D

Sony VAIO VPCP11S1E/D

0

Taşınabilirlikle alay edercesine kenarında bileklik askısı bulunan netbook…
 

Netbooktan küçük notebooktan büyük bir kişisel bilgisayar ve biraz da Sony”nin mini oyun konsolu PSP; tam anlamıyla kafa karıştırıcı bir denklemle tasarımlanmış bir VAIO yeniliği, VPCP11S1E/D. Notebooktan büyük olmayabilir belki ama bazen tasarımın farklı boyutları insan algısını tuhaf bir döngü içinde dengesizleştirebilir. Ancak türü en yakın sınıflandırma için bir netbook durumunda.

İlk bakışta

Görüntüsüyle adeta taşınabilirliğin sınırlarını aşan yeni VAIO, 24,5cm genişlik, 12cm derinlik, 2cm yükseklik ölçülerinde ve oldukça hafif: yalnızca 632 gram ağırlığında. VPCP11S1E/D, bu boyutlardaki bir mikro-dikdörtgen görünüme ve kapak açıldığında ise algılarınızda heyecan uyandıran bir ekran-klavye yapılandırmasına sahip durumda. Tasarımın nasıl yapıldığı değil niçin yapıldığı sorusunun cevabını ortaya koyan eşsiz bir taşınabilirlik imkânı sağlıyor. VPCP11S1E/D, pembe, beyaz, siyah, yeşil ve turuncu renk seçenekleriyle de genel şıklığına yeni basamaklar ekliyor. Yaz aylarında turuncu kışınsa beyaz mı kullansam gibi yeni maddi külfet nedenleri, VAIO”nun yeni mini kişisel ürününde aşılması gereken bir sorunsal halini alabilir. Klavye tuşlarının mesafe olarak aralığı 1.2 mm, yeterli açıklıkta ve içerik oluşturmak için tuş takımı kullanımı son derece rahat.
 

sony vaio
 
Ayrıca klavyedeki ekrana yakın alana doğru yapılan dizüstü bilgisayar renginden ekran rengi olan siyaha plastik tabaka üzerindeki geçişi, çok şık bir detay özelliği taşıyor. Tuş yükseklikleri ve kullanımı parmaklarınızı sevindirecek sonuçlara yakın. Türkçe Q klavyede, klavye alanı düşünüldüğünde mantıklı bir nedene bağlı olarak bazı Türkçe harflerin direkt tuşları bulunmuyor. Bu harf tuşları: ş,ğ,ü,i,ö ve ç. Klavyede “enter”, daha büyük olabilirdi. örneğin; daha çok oyun için kullanılan “shift”in, oyun odaklı olmayan VAIO”da daha küçük tasarımlanmasıyla enter tuşu için biraz daha fazla alan ayrılabilirdi. Klavyenin ekran paneline yakın bölümünde açma-kapama butonu, çözünürlük değiştirme düğmesi, otomatik aydınlık kontrolü; klavyenin mouse yapısının sağında WEB, Asist ve ekran döndürme butonları yer alıyor. WEB tuşuyla bilgisayarı açmadan direkt internet sitelerine bağlanıyorsunuz. Sayfalarda geziniyorsunuz ancak burada örneğin flash destekli sayfalar açılmıyor. Ancak hızlı bir şekilde bir sinema salonundaki seanslara ya da konser alanında hangi içeceklerin satıldığı bilgilerine pratik biçimde ulaşabiliyorsunuz. Ekran döndürme butonuyla da ekran için istediğiniz yatay veya dikey konumu sağlayabilirsiniz. VPCP11S1E/D Touchpad”ine baktığımızda Lenovo dizüstü bilgisayarlardan alışık olduğum klavye arasındaki konumlandırmayla karşılaşıyorum. Pratik bir kullanım olmakla beraber alıştığınız mouse kullanımından farklı bir fiziksel kullanım söz konusu. Parmağınızla işaretçiyi hareket ettiriyorsunuz. Ama bu işaretçi hareketlendirmesi seçeneği dışında bir seçenek daha var. Ekran kenarlarındaki mouse birimleri. Yazımızın devamında buna değineceğim. İşaretleme çubuğu, klasik sağ ve sol tık biçiminde. Genel klavye ve mouse kullanımı rahat ve son derece kullanışlı.

 

Ekran, dokunmatik mouse, webcam

VAIO VPCP11S1E/D ekranına baktığınızda bir PSP ekranı izlenimine kapılıyorsunuz. Ancak kesinlikle bir tablet dokusu ve duygusu olmayan bir izlenim bu ve kesinlikle Sony”ye özgü bir ekran olduğu, açıkça algınızın temellerine yerleşiyor, ekranı gördüğünüz anda. 1600 x 768p efektif piksellik ekran, 8 inç (20.2 cm)boyutunda. Ekran görüntüleri, yüksek performans değerleri sergilemese de tatmin edici. Handikap noktası olarak, ekran kenarlarında siyahlar göze çarpıyor. PDF dosyaları gibi performansı zorlayıcı dökümanların ve yüksek çözünürlüklü videoların izlenmesinde ekran, 10 üzerinden bir puanlama yapacak olsam 6 “yı hak ediyor. Motion Eye adını alan 0.3 megapiksel kameraya sahip olan VPCP11S1E/D, aslında boyutları düşünüldüğünde bir “ekstra” faktör. Buradaki “motion eye”, Sony”nin web kameraları için kullandığı patentli bir isim ve “hareket gözü” gibi bir anlam çerçevesinde düşünülebilir. Yani hareketli çekim yapar anlamında. Ekranın yanlarında dokunmatik Mouse birimleri yer alıyor. Solda sağ ve sol tık tuşları ve sağ da dokunmatik yapı. Yani yukarıda bahsettiğim, klavye üzerinden işaretçi kullanımında ikinci bir seçenek, kişisel bilgisayar kullanıcılarına sunulmuş. Kullanım, PSP” deki mantığa yakın ve yine bir alışma sürecinden sonra kolay.
 

VPCP11S1E/D
 
Sistemsel donanım

Intel Atom işlemciyi donanımının merkezinde konumlandırmış olan yeni Sony VAIO”da işlemcinin veri yolu hızı 533Mhz ve hızı 1.86Ghz düzeyinde. İşlemcinin modeli Z540 ayrıca işlemci ön belleği de 0,5MB. Power”a dokunduktan sonra işlemcinin güven veren hızını hissediyorsunuz. Ekran açılma süresi aynı işlemci modülünün kullanıldığı netbooklara oranla yaklaşık yüzde 10-12 daha hızlı. Enerji tüketimi konusuna ise incelememizin son kısmında değineceğiz. 2GB DDR2 RAM”e sahip olan VPCP11S1E/D”nin bu donanımı, 533Mhz bellek hızında çalışıyor. Intel GMA 500 (US15W) 760 MB grafik kartı, tümleşik özellikte yani gerektiğinde RAM”in bir kısmını kullanarak çalışıyor. Performans oldukça dengeli ve mantıklı bir işlev sergiliyor. HD video izlenmesi durumlarında kısa süreli yavaşlıklar ve yüksek grafik yapıtaşları gerektiren bazı medyalarda karelerin hissedilmesi donanımdan gereğinden fazla performans beklemeyen kullanıcılar için olağan durumlar olacaktır. Grafik, multimedya ve oyun performansı için yapılan testlerde güncel oyunların oynanamadığını ancak düşük grafik ayarlarıyla oyunların oynanabildiğini söyleyebilirim. Video performansı tatmin edici olan VPCP11S1E/D”in ses performansıysa oldukça zayıf. Bir kulaklık yardımı olmadan müzik dinlemeniz neredeyse mümkün değil. VPCP11S1E/D”nin bu kadar minimal boyutlarda tasarımlanmasında feragat edilen noktalardan biri açıkça görüldü ki dahili hoparlör sistemi. Windows 7 Home Premium işletim sistemine ayrıca dahili ses kartına sahip olan VPCP11S1E/D”nin dayanıklı ve sessiz çalışan Solid State (SSD) Hard disk sürücüsünün(HDD) kapasitesiyse 64 GB. SSD yapı temeli sayesinde sitemdeki HDD, neredeyse sıfır sesle çalışıyor.

 

Arayüzler, bağlantı ve enerji performansı

Optik sürücü, doğal olarak yeni VAIO mini-ötesinde konumlandırılabilecek bir alana sahip olamamış. Zaten bir kompakt diskin çapı boyutunda bile değil VPCP11S1E/D”nin boyutları. Bununla birlikte artırılabilir hafıza yapıları tam anlamıyla mini boyutlarda bir verisel arabirim istasyonuna dönüştürmüş VPCP11S1E/D”yi: 3-in-1 kart okuyucuyla SD kart girişinin yanında micro SD kart yuvası da bulunan cihazda VGA monitör çıkışı, şarj için DC girişi, kulaklık çıkışı, mikrofon girişiyle her iki yanında 1″er USB 2.0 bağlantı noktası bulunuyor. 3G destekli VPCP11S1E/D”nin bataryasını çıkarıp SIM kartınızı pil bölmesinde bulunan girişe takabiliyor ve mobil internet bağlantı prosedürlerini tamamladıysanız şebekeniz üzerinden de internet bağlantısı sağlayabiliyorsunuz. VPCP11S1E/D”nin Wi-Fi performansı gayet tatmin edici. Sony netbooklardaki üstün Wi-Fi bağlantı gücü cihazda mevcut.
 

sony VAIO
 

Bluetooth desteğide bulunan VPCP11S1E/D”de keşke IEEE 1394 girişi de örneğin netbook”un ön tarafında bir yerde konumlandırılabilseydi. Bu girişle Apple cihazlarından bağlantı, direkt şekilde sağlanılabilirdi. Lityum iyon pille çalışan VPCP11S1E/D”nin şarj olma süresi hızlı ve enerji tüketimi Energy Star sertifikalı. Cihaz, ekonomik şekilde enerji tüketimi gerçekleştiriyor.

www.sony.com.tr

Fiyat: 1279 TL
TASARIM: 5
KULLANIM: 4
PERFORMANS: 4
Puan: 86

Artılar:
+ Şık tasarım, rahat taşınabilirlik
+ Uzun pil ömrü
+ Bağlantı noktaları
+ Fiziksel ve dokunmatik mouse seçeneği

Eksiler:
– Ses performansı
– Grafik performansı daha iyi olabilirdi
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here