Ana sayfa Donanım SONY VAIO FW5

SONY VAIO FW5

0

Gelecek HD eğlence anlayışı, şimdiden…

2006 yılında ilk kez Türk kullanıcılarına lanse edilen ve sürekli olarak Türkiye”deki ürün gamını genişleten VAIO, Windows 7 işletim sistemi gibi birçok yepyeni özelliğe sahip yeni X, W, CW ve FW serilerini geçtiğimiz günlerde bilişim basınına tanıttı.
Lansmanın yanı sıra da Sony tarafından ofisimize test edilmek üzere FW serisinden FW5 gönderildi.

FW serisi, multimedia özellikleri güçlü, hem iş hem de eğlence ihtiyaçlarınızın tamamını karşılayacak kadar da iddialı.

 

 

İlk Bakışta
FW5 ilk bakışta tasarım adına iddialı görünmese de şeytanın ayrıntılarda gizli olduğunu unutmamak gerekiyor. Sade, hafif kasa gri renkte. FX5″in kapağı içinse daha koyu bir gri tonu tercih edilmiş. Kapağın üzerinde ise her zaman ki gibi Vaio logosu yer alıyor. Gövde magnezyum alaşımdan imal edildiğinden hafif olduğu kadar da dayanıklı. Dizüstü”nün tuş takımı Sony Vaiolar”da görmeye alışık olduğumuz türden ve tarzı var. Kısaca terif etmek gerekirse tuşların kenarları yuvarlatılmış üstleri düz ve birbirleri arasında 4-5 mm kadar aralık bulunuyor.
 
 

Tuşlar her ne kadar ergonomik ve kullanışlı görünmese de yazı yazarken bunun böyle olmadığını görüyorsunuz. Numerik tuş takımı olmaması bazı kullanıcılar için rahatsız edici olabilir. Klavyenin hemen üzerinde ise multimedya kısa yol tuşları bulunuyor. Bu tuşlar sırasıyla; çevresel ses ayarları, ses açma kısma, çal/durakla, durdur, ileri geri sarma ve AV mode.

Multimedya kısa yol tuşlarının bulunduğu kutucuk ise içinde hoparlörleri barındırmakta. Pek çok bilgisayarda olduğu gibi  hoparlörler tavana değil kullanıcıya doğru açılandırılmış. Böylece çok daha güzel ses efekti alınabiliyor. Dinlediğimiz müziklerde FW5″in özellikle yüksek frekanslarda çok başarılı olduğuna şahit olduk.

Bu bölümde son olarak ekranın üzerine konumlandırılmış web cam^den bahsetmek istiyorum. Motion Eye özellikli kamera ile karşınızdakine 1.3 MP çözünürlüğünde görüntü yollamanın yanı sıra, iletişiminize eğlence unsurları da katabiliyorsunuz.
 

 

 

  Biraz da teknik
Blu-Ray sürücüye sahip olan Vaio FW5, 16.4 inç Full HD X-black LCD ekran ve bu ekranı destekleyen 8GB”lık Ram kapasitesi ile farkını ortaya koyuyor.
16:9 ekran formatı ile bu dizüstünde izlenen Blu-Ray filmlerin keyfine doyamayacağınıza eminiz. Ayrıca artık günümüzde pek çok video kamera ve fotoğraf makinesi HD kayıt yapabiliyorlar.
 

Bu makinelerle çekilmiş fotoğraf ve videoları”da kaliteden ödün vermeden FW5″ile izlemek keyfinizi artıracaktır. Son derece kompakt bir tasarıma sahip olan FW5; Intel Core 2 Duo işlemcisi ve ATI ekran kartının birleşimi sayesinde iddialı bir dizüstü bilgisayar deneyimi sunuyor.

En üst seviye multimedya performansı için tasarlanmış olan FW5 serisi, çoklu görevler ve bellek hızından pil ömrüne kadar her şeyi güçlendiren Intel Centrino 2 platformunu temel almış.

Görüntü, ses bir adım öne…
VAIO FW5 serisinin özel olarak tasarlanan 16.4inç Full HD X-black LCD ekranı, 16:9 formatı ile geniş ekran HD filmler ya da kişisel HD içerikler için daha geniş bir alan sağlamış. Gelişmiş mavi spektrum aralığı, gözün fark edebileceği son derece hassas renk varyasyonu üretimine izin veriyor. VAIO”nun ekran teknolojisi ayrıca kontrastı artırarak daha canlı ve doğal renkler sunuyor. Seri 1920×1080 çözünürlükte Full HD ekranı, üstün parlaklık ve renklerde yüzde 100 gerçeklik için geliştirilen çift lamba teknolojisi ile eşsiz bir görüntü deneyimi sunuyor.

VAIO FW5″te HD film seslendirmelerinin görüntüler kadar iyi olması amacıyla, dizüstü bilgisayarın kendi hoparlörlerinde ya da kulaklıklarında küçük bir ev sineması sistemi kalitesi sunan Dolby Sound Room teknolojisi kullanılıyor. Bu sisteme klavyenin hemen üzerinde yer alan bir tuşa tek dokunmayla ulaşabiliyorsunuz.

 

 

Genişleme seçenekleri ve yazılımlar
Multimedya özellikleri bu denli geniş olan bir dizüstünden beklediğimiz gelişme seçeneklerini FW5″te gördük.

Bilgisayarın sol yanında sabit akım, geniş soğutma çıkışı, Ethernet, HDMI, harici ekran ve s400 çıkışı yer alıyor. ön tarafta wireless açma-kapama, hafıza kartı girişi, kulaklık ve mikrofon girişleri konumlandırılmış. Bilgisayarın sağında ise; 3 USB 2.0, CD sürücü ve açma/kapama tuşu yer alıyor.

Geniş yazılım desteği ise şu programlardan oluşmakta; Picture Motion Browser, VAIO Content Importer / Exporter, WinDVD BD for VAIO,VAIO Movie Story, Adobe Premiere Elements 7, Picture Motion Browser, VAIO Movie Story,Adobe Photoshop Elements 7,Easy Media creator 10, Click to Disc/Editor,VAIO Media Plus,Adobe Reader 9, Microsoft Office Trial 2007 (60 gün)McAfee Internet Security Suite (60 gün), VAIO Recovery Utility 2.6 – HDD recovery, Google software paketi.

Sonuç

FW5″i Sony”nin 3 sene gibi kısa bir süre içerisinde ne kadar önemli bir iş yaptığını gösteren bir karne olarak nitelendirebiliriz. Tasarım, performans, kalite ve prestijin bir arada yer aldığı Vaio”lar biraz yüksek fiyatları ile kullanıcıyı düşündürse de, “ucuz mal alacak kadar zengin değilim” diyenler için varlar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here