Ana sayfa Oyun Sony: Sly Cooper: Thieves in Time

Sony: Sly Cooper: Thieves in Time

0

Uzun zamandır beklediğim Sly’ın yeni nesil konsol versiyonu nihayet çıktı. İlk versiyonu PS2 için çıkmış ve dünyayı kasıp kavurmuştu.
 

Sly aslında Sony yapımlarından birisi. Sony”nin yaptığı oyunları düşünürsek hepsi harika diyebilirim. Reklam ve tanıtımları ülkemizde diğer büyük oyun dağıtıcı firmalar gibi yapılmadığından fazla tanınmıyor gibi gelebilir ama gerçek oyuncuların değerini bildiği özel oyunlardır. Mesela bunlara Jak and Daxter, Ratchet and Klank gibi oyunları örnek gösterebilirim. Bazı oyunlar sadece bir platform için yayınlanır mesela God Of War sadece PS3 platformu veya Halo sadece xbox platformu için üretilir. Eskiden bu tür ayırımlar daha çoktu. İlerleyen zamanlarda konsollar bazı yapımları ellerinde tutmakta zorlandılar. İşte bu tür oyunlara System Seller diyoruz yani konsol sattıran oyun. Mesela sırf Gran Turismo için Playstation almak gibi bir şey.
 

 
Sadece playstation için yayınlanan Sly memleketimizde hak ettiği ilgiyi görmedi. Bence bunun en büyük nedenlerinden birisi Türkçe olmamasıydı çünkü harika bir hikayeye sahip ve sürekli film gibi akan bir yapısı var ama eğer hikayeyi kaçırırsanız oyunu da kaçırmış oluyorsunuz. Diğer nedeni ise ilk bakışta çocuk oyununa benzediği için yetişkinler ve tek işi ateş etmek olanların ilgisini pek çekmiyor.

Oysa ki bence en iyi 3d jump & run oyunlardan birisidir. Tüm oyun bir illüstrasyon gibi… Tam bir çizgi film tadında geçiyor. İlk bakışta gerçekten 0-6 yaş arası için bir oyunmuş gibi geliyor ama ilerledikçe elinizden bırakamıyorsunuz.

 

Sly bir rakun ve usta bir hırsız ama bu hırsızın bir özelliği var. Sadece başka hırsızlardan çalıyor. Thieves in time aslında Sly”ın yayınlanmış 4. Bölümü ve isminden de anlaşılabileceği gibi bu bölümde zaman yolculuğu var. PS2’de oyunun en etkileyici özelliği inanılmaz bir atmosfer sunması ve görüntüsünün derinliğiydi benim için. Bu oyun, PS2 sisteminden bunca performansı nasıl çıkarıyor diye sorardım kendi kendime ve PS3’de nasıl olacak diye merak ederdim. Şimdiki versiyonu ise grafik ve oynanabilirlik olarak aynı heyecanı sürdürüyor.
 

 
Sly tek başına çalışmıyor. Bir çetesi var bu çetede bir kaplumbağa olan Bentley grubun beyni. Sürekli icatlar yapıp hırsızlık yapılacak yerlerin planlarını çıkarıyor. Grubun şoförü Murray ise bir su aygırı ama aklı ve cüssesi doğru orantılı değil. Fakat harika bir şöför, konuşmadığı sürece sorun yok. Sly ise grubun karizmatik ve becerikli hırsızı. Kendisinin üç karakteristik özelliği var: maskesi, elindeki kancası ve kuyruğu. Ama dünya çetemiz için tozpembe değil çünkü Sly”ın ardında Montoya Fox isimli sexy bir rakun polis var ve sürekli platonik takılıyorlar.

 

Genel olarak oyuna baktığımızda etrafta elinde bir kanca ile hoplayıp zıplayarak parlak maddeler çalan bir rakun görüyoruz ama bu ay bu oyundan bahsetmemin nedeni sadece bu değil. Oyun baştan sonra bir film gibi ilerliyor, yani senaryo, grafikler, ses efektleri ve her şeyden önce müzikler bir sinema filmi gibi uyum içerisinde. Oyunun sound”u 1970’lerin karizmatik polisiye filmleri tadında, tüm oyun bir caz konseri gibi neredeyse… Ses efektleri ise o kadar başarılı ki neredeyse ses tasarımı eğitimi için referans gösterebilirim.
 

 
Sly, çok yetenekli ve karizmatik bir hırsız ailesinden geliyor. Ailesi tüm hırsızlık marifetlerini bir kitapta toplamış ve bu kitap çalınmıştı. Sly daha önceki bölümlerde bu kitabı çalanlardan geri almak için uğraşmıştı. Şimdi kitaba sahip, ancak kitaptaki yazılar birden kendi kendine yok olmaya başlıyor. Bunun açıklaması ise geçmişte birinin zamanı sabote ediyor olması. Bentley bir zaman makinesi yapıyor ve bu makineyle geçmişe gidip kitabı kurtarmak istiyorlar ancak bu yolculuğun gerçekleşebilmesi için gitmek istedikleri tarihten bir objeye sahip olmaları gerekiyor ve 18 yüzyıla gitmek için o devirden kalma bir kılıcı çalmak için bir müzeye giriyorlar. İşte hikaye böyle başlıyor ve inanılmaz sahnelere ve şehirlere yolculuk yapıyorsunuz. Deli gibi eğlenmek istiyorsanız ayın oyunu budur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here