Ana sayfa İnternet Sony PS3 Beyond Two Souls

Sony PS3 Beyond Two Souls

0

Ne olduğunu merak ediyorsunuz değil mi bende merak etmiştim Sony PS3 Beyond Two Souls oyun mu, değil mi, aksiyon mu animasyon mu? Ve sizler içinde kendi merakımı yenmek için de bir araştırma yaptım. İşte yine oyun dünyasının nereye gittiğini gösteren harika bir örnek daha. Beyond Two Souls yine çıkmadan hakkında en çok söz ettiren oyunlardan birisi oldu. Bunun nedeni, baş rollerde Ellen Page ve Willem Dafoe‘nin olması olabilir. Baş rollerde diyorum çünkü bu gerçekten filme daha yakın olan bir oyun. Aslında Beyond için oynanabilir film demek daha doğru olur. Tam anlamıyla psikolojik gerilim olan bir başyapıt. Bana göre öyle ama oyun dünyasında çok farklı düşünenler var berbat diyenlerden devrim diyenlere kadar ortalık karışmış durumda. Nedeni ise Beyond için tam anlamıyla bir tarif bulunamamakta. Oyun mu, değil mi, aksiyon mu animasyon mu gibi birbiriyle alakasız yorumlar var ortada.

 

 

Beyond“da bir kızdaki değişik güçler ve o güçleri araştıran bir bilim adamı arasındaki maceralar konu alınıyor. Aynı zamanda bu güçlerden hükumetin de haberi var ve bunu kullanmanın yollarını aramaktalar. Bundan fazlasını söylemek istemiyorum çünkü dediğim gibi bu neredeyse bir film ve anlatmamak lazım. Beyond“un özelliği tamamen motion capture ile geliştirilmiş olması ve sahnelerin beyaz perdeye çok yakın olması. Klasik bir oynanış tarzı yok, daha çok durumlar karşısında karakterlerin ne yapacağına karar vererek ilerliyoruz. Beyond”da hikaye her şey demek, bu nedenle oyundaki Türkçe alt yazı altın değerinde. 

 

Beyond” drama tekniklerine bağlı kalan bir edebi eser. Bunu en çok Jodie Holmes”un hikayesi anlatılırken hissediyoruz çünkü kronolojik anlatılmıyor, bir kız çocuğu olarak görüyoruz sonra bir yetişkin kadın ve sonra tekrar kız çocuğu olarak, ve böylece hikaye sürüp gidiyor  ve parçaları aynı bir filmde yada kitapta olduğu gibi, zihnimizde birleştirmemiz gerekiyor. Biraz farklı bir yapım olduğu için ilk başta hikayenin içine girmek biraz zor olabilir. Jodie”nin sürekli değişen yaşı insanı biraz zorlayabilir. oyundaki en etkileyici olaylardan birisi dokunaklı oyunculuk ve gerçekçi mimikler. Karakterlerin gerçekçi görünmesi için her şey yapılmış burada aynı zamanda PS3 sisteminin performansını gözler önüne seriyor ve PS3 sisteminin maksimum performansta kullanan oyunları gördükçe hemen PS4ün erken çıkması konusundaki düşüncelerimi hatırlatmak istiyorum.

 

 

Beyond“da nerdeyse çekim teknikleri oyundan ön planda diyeceğim. Beyond sıkça aynı yapımcıdan çıkan Heavy Rain ile karşılaştırılıyor ama bence bu yanlış bir hareket bu iki oyun ne kadar birbirine benzese de mantık olarak uzaklar. Beyond”da verilen kararlar akşı sınırlı etkiliyor ve bu nedenle iki oyunu karşılaştıranlardan Beyond bir fiyasko bile diyenler var. Oyunda sürekli akıcılık var sürekli durumlar değişiyor kovalamacalar, dövüşler, aksiyonlar ve psikolojik baskılar. Oyun sahneleri ise Beyound“u film havasına sokan ana etken bence  oyun boyunca değişen sahneler inanılmaz bir gerçeklilik ve akıcılık sağlıyor ama burada bence  önemli olan sahne değişimleri değil kamera açıları. Film dünyasından tanıdığımız teknikler kullanılmış görüntülerin ekrana geliş ve gidişi film izlenimini veriyor.

 

Oyun dünyası Beyond hakkında ikiye ayrılmış durumda,  ya kötü diyenler var ya da muazzam diyenler; pek ortası yok. Kötü yorumların çoğunun nedeni hikayenin kesin bir ray üzerinde ilerliyor olması yani yaptığınız seçimler ile senaryoyu değiştiremiyor olmanız ve tüm oyun boyunca biraz film izliyormuşsunuz gibi hissetmeniz… Bu benim için Beyond“u oyun dışına çıkaran bir durum değil. Yani konsolda oynamam benim için oyun kategorisine girmesi için yeterlidir. Sinemada bir film izlerken onunda gidişatını etkileyecek bir şey yapamıyoruz. 

 

 

Tamam şimdi o film diyeceksiniz, işte tam bu noktada ben Beyond“u da film olarak görüyorum ve içerisine bazı interaktif opsiyonlar yerleştirilmiş olarak kabul ediyorum. böylece benim için güzel bir yapım ortaya çıkıyor. Konsolunuzu farklı bir amaç için kullanmak ve duygu karıncalanması yaşamak istiyorsanız işte zamanı geldi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here