Ana sayfa Donanım Sony PlayStation 4 vs Xbox One

Sony PlayStation 4 vs Xbox One

0

PS4, Xbox One”a 19.3 frame rate fark attı!
 

Sony PS4 ile Microsoft Xbox One savaşının galibini belirleyen etkenlerden birisi şüphesiz donanım gücü olacak. İki ürününde donanım verilerini listede karşılaştırdığımızda Sony”nin daha avantajlı olduğunu görüyoruz.

İki konsolda AMD tarafından üretilen GPU (grafik işlemci) lere sahip. PS4, 1152 GPU çekirdeğine sahip olmakla beraber 1.84 teraflop”luk güç üretebiliyor. Xbox One ise 768 GPU çekirdeği ile en fazla 1.23 teraflop”a çıkıyor. Bu veriler doğrultusunda GPU performansını göz önüne aldığımızda PS4″ün daha raflarda yerini almadan Xbox One”a karşı şimdiden üstün olduğunu söyleyebiliriz. Elbette donanım özellikleri ne kadar iyi olursa olsun PS3 ve Xbox 360 kıyasladığımızda, PS3 donanım olarak Xbox 360″dan çok daha iyiydi ancak ekrana yansıttığı grafikler nasıl oluyorsa PS3″den daha iyiydi. Grafikler konusunda nihai sonucu söylemek için, iki cihazında piyasaya çıkışı beklenmeli ve bize sunulan keyifli oyunları oynadıktan sonra, grafikler hakkında gerekli eleştirileri yapmamız çok daha sağlıklı olacaktır.
 


 
Kağıt üzerindeki gerçeklere geçtiğimiz zaman ise PS4″ün gerek donanım gerek controller”i olsun Xbox One”a göre çok daha avantajlı. Xbox One”ın kontrol kumandası yine harici pil ile çalışıyor. PS4″ün yeni controller ise burada Xbox One”a karşı yine galibiyet elde ediyor. Tasarımı ve dahili bataryası ile kullanıcıya rahatlık yaratan PS4 controller”ı aynı zamanda üzerinde bulunan Touch Pad”i ile dokunmatik yüzeyi oyun severlerin beğenisine sunuyor. Her oyun için çok efektif olarak kullanılmasa da özellikle futbol oyunlarında şut çekerken, Touch Pad kullanımı oyunun oynanabilirliğine artı puan katıyor. Power supply”ının adaptörünün içerisinde yer alması Xbox One”ın kasasını hafifleten bir çözüm. Ancak Xbox One”ın kasasını hafifletirken etrafı kirleten hoş olmayan bir çözüm. PS4 tıpkı PS3″de olduğu gibi power supply”ı PS4 kasasının içerisinde barındırıyor.

 

Eurogamer “Digital Foundry” takımı iki konsol üzerinde bir takım testler uyguladı. Site üzerinde yayınlanan rapora göre; ekip, PS4 ve Xbox One’ın GPU sistemine sahip olan iki donanımı, PC üzerinde birleştirdi ve ortaya çıkan sistemleri zorlu bir teste soktu. İki donanım üzerinde birçok farklı benchmark testi çalıştırıldı. Sonuç olarak uzun süren testlerin ardından, PS4’ün daha yüksek frame rate’e sahip olduğu gözlemlendi.
 

 
Yapılan testleri daha da detaylandırmak isteyen Digital Foundry takımı, son olarak üretilen yeni konsollerı en çok zorlayabilecek oyun olan Crysis 3 ile iki makinayı teste tabi tuttular. Oyunu her iki cihaz içinde 1080p görüntü çözünürlüğünde rahat bir şekilde çalıştırıldı. PS4″ün donanım sistemine sahip olan sistem Xbox One”a oranla 19.3 frame rate fark attı. Tabii ki bu iki konsolun kendine has mimarisi olmadan, sadece GPU”ların gücünü test etmek amaçlı yapılan bir testti. Ama bu yapılan testler bile PS4″ün başarısını şimdiden göstermeye yetiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here