Ana sayfa Haber Sony, Nokia, Samsung; bu marka isimleri nereden geliyor?

Sony, Nokia, Samsung; bu marka isimleri nereden geliyor?

0

Firmaların popüler kalmalarının bir nedeni de kullandıkları logotype veya logolardır. Logolarının veya isimlerinin nereden geldiği konusundaki dedikodular bu firmaların popülerliğini arttırıyor, böylece tasarım ve reklamcılık sektörlerine damga vuruyorlar. Nike, Samsung, Apple gibi firmaların logolarının nereden geldiği konusunda hepimizin bildiği bazı bilgiler olsa da, firmalar da bu konuyla ilgili yorumları bulunuyor. öyle ki; çoğunun şimdiki CEO’su markalarının nereden geldiği konusunda bilgileri sadece “dedikodu” seviyesinde. 

İlk olarak Samsung’tan başlayalım. Samsung hakkında memleketimizde; “abi bu Samsung, Samsun’dan mı geliyor?” espirileri yüreğimize balyoz darbesi vursa da; bunun daha resmi bir açıklaması bulunuyor. Samsung, Kore dilinde “üç yıldız” anlamına geliyormuş. “üç”ten kasıt, rakam olarak değil Kore sinoniminde geçen üç sayısının gücü ve büyüsü.

Bu görselde de; Samsung‘un logotype olarak tarihi görünüyor:

 

 

Şimdi sıra Nokia’da. Microsoft‘un yüreğimize gömdüğü Nokia, coğrafi bir isim olarak adını almış.  Memleketi Finlandiya’da Nokianvirta nehrinden Nokia isimini alıyor ve nehiri ceplerimize ve masaüstmüze taşıyor.

 

1967 yılında firma, resmi olarak Nokia isimini aldı.

 

 

üniversite’deki vizelerde ve final sınavlarına bile konu olan Apple’a geldi sıra. Sanat akımlarını cihazlarına uyarlamayı seven Apple’ın adını nereden aldığı firmanın karmaşık ve ihtiras dolu geçmişine nazaran oldukça basit kalıyor. Steve Jobs, sadece sevdiği bir meyvenin adını koymak istediğini belirtmişti. Bu isim, Steve Jobs Atari’de çalıştığı yıllarda aklına gelmiş.

LG’nin durumu biraz daha farklı. çoğu firma geçmişten bugüne pek fazla isim değişikliğine gitmese de; LG’de durum böyle değil. LG’nin ilk adı görseldeki gibi; “GoldStar”. Daha sonra GoldStar’ın alt markası olarak geliştirilen Lucky Goldstar’ın geliştirilmesiyle Firma “LG” adını zaman içerisinde aldı. 

 

HTC hakkında, çoğu insan HTC’nin açılımının; “High-Tech Computer” olduğunu söylese de; durum kısmen öyle değil. 1997’de HTC’nin kurucusu H.T.Cho’dan geliyor.

Şahsi olarak, Spotify’ın memleketi İsveç’te bir sinonim olarak kullanıldığını düşünüyordum. İnternet üzerinde veya diğer mecralarda bu konudaki araştırmalarıma rağmen Spotify’ın anlam olarak bir özelliğini bulamadım. İnternette bir kaynak ise, Spotify isiminin, Spot and identify’den geldiğini söylüyor.

 

En ilginç olanı ise benim için Sony. Sony, tarihi boyunca üç defa adını değiştirmiş. İlk olarak 1946’da Tokyo Telecommunications Engineering Corp. olarak kurulan Sony, isim konusunda oldukça kararsız kalmış. İlk olarak “Sonus” (?) olarak isim belirlenmesinin ardından “genç adam” anlamına gelen Sonny ve ardından da bugünki adı olan Sony’e kavuşmuş.

Sony Type G

Şimdi sıra Microsoft‘ta.  en yalın, en basit belki de en anlaşılabilir isim Microsoft’a ait. Firma 1975’te kurulduğunda mikro işlemci ve yazılım kelimelerinin İngilizce kombinasyonlarıyla oluşturulan; Micro Instrumentation and Telemetry Systems (yazarken yoruldum) cihazıyla birlikte “Microprocessor” ve “Software” birleşimiyle Microsoft isimi oluşturuldu.

Wikipedia:

İnternette Wikipedia hakkında oldukça fazla yanlış bilgi bulunuyor. Wiki’nin adını bir Hawaii dilinden aldığı söylenirken, aslında durum böyle değil. Wiki, What I Know Is’in ilk kelimelerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Yani isimi, İngilizce’de “bildiğim kadarıyla”nın kısaltmalarından oluşturuldu.

 

Asus‘ta aslında “iyi de, neden?” gibi bir soruyu firma yöneticilerine mail yoluyla attım, cevap bekliyorum. Asus; adını Pegasus atından alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here