Ana sayfa Haber Sony”nin ekonomik sıkıntılarından serbest yazılımcılar faydalanabilir

Sony”nin ekonomik sıkıntılarından serbest yazılımcılar faydalanabilir

0

IFA 2014 Berlin‘de yeni cihazlarını ve ünitelerini kamuoyu ile paylaşan Sony, yeni cihazlarıyla birlikte yeni sıkıntılı bir döneme de giriyorlar. Şirket tarafından da kabul edilen bir ekonomik sıkıntı var ve medyada bu durumun başta Xperia cihazlar olmak üzere mobil cihazları etkileyebileceği de konuşuluyor.  Sony, Xperia alesine yeni sunduğu Z3 akıllı telefon modellerinin hemen ardından “tehlikeli sularda” yüzdüğünü açıkladı fakat bu durum Xperia inovasyonlarını -kısmen- etkileyebilir.  Bu, “kısmen” vurgusuna karşılık Sony yekililierinin bu konuda kullanıcıların fazla etkileneceğini düşünmüyorlar.

İlk olarak şirket, kendi çapında 1.000 kişilik bir çalışan küçülmesine gidebileceği yönünde haberler bulunuyor. Bu rakam sektörel olarak %15’lik bir küçülme anlamına geliyor. üstelik Sony bu durum ile ilgili bütün güvenlik önlemlerini temmuz ayında almaya başlamıştı. Şirket tarafından açıklanmasa da, bu durumdan en fazla dünya çapında yazılımcıların ve geliştiricilerin etkileneceği resmi ağızdan söylenmese de, ekonomistlerin ağız birliği ile hemfikir olduğu bir konu.

Sony’nin işçi gücünde eksilmesi, serbest çalışan yazılımcıları nasıl etkileyebilir? Sony, 2015 yılı içerisinde bir serbest yazılımcılık (freelance programı) başlatabilir. Böylece şirket, kendini göstermek ve geliştirmek amacındaki yazılımcılara yol gösterecek, firmanın da ekonomik olarak sarsılmamasını sağlayacaklar.

 

Sony, temmuz ayında resmi olarak PC ortakları Vaio ile ilişki kesme konusunda hamle yapmış, artık birlikte PC üretmeyeceklerini de belirtmişlerdi. Bununla birlikte Sony‘i artık PC sektöründe artık göremeyeceğimiz de kesinleşmişti. Bu durum, “keseyi kısma” hamlesinin ilk ayağı idi. Firmanın ikinci hamlesi ise Xperia departmanında yaklaşık %15 küçülmeye gidip, yazılım geliştirmelerini de serbest yazılımcılara bırakması şeklinde gerçekleşebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here