Ana sayfa Haber Sony”nin AR hologram teknolojisi günbegün gelişme kaydediyor

Sony”nin AR hologram teknolojisi günbegün gelişme kaydediyor

0

Sony, teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Yüksek kaliteli ışık kaynağı kullanarak derinlik tespiti ve hareket takibi yapan bir akıllı sensör karışımıyla, günümüzde etkileşim kurulabilecek holograma en yakın sistemler oluşturabiliyorsunuz. Projektörlerin oluşturduğu ışıklı nesneler, projektörün önünde ya da bir masa yüzeyinin altında, düz bir zemin üzerinde yer alıyor. Bu sanal nesnelere ellerinizle dokunabiliyorsunuz çünkü projektördeki yazılım, hareketlerinizi algılayarak takip edebiliyor. Sony, arttırılmış gerçekliği gözlük kullanmadan oluşturmanın bir yolunu bulmuş. 

Bir adım daha öteye giden Sony, gerçek dünyaya ait nesneleri kullanan, özelleştirilebilir gösteriler tasarladı. Sony bu yıl dört projektörünü tekil bir yapışkan sistem şeklinde bir araya getiren ‘çok kullanıcılı müzik oyunu’ ile Austin’e dönüş yaptı. Bir minyatür saksafon ve piyanonun da olduğu 3 boyutlu küçük enstrüman modelerini kullanan kullanıcılar, spot ışıklarını her bir enstrümana yöneltmek suretiyle bir dizi şarkıyı birlikte çalabiliyor bu etkinlikte. 3 boyutlu olarak basılmış bu küçük modeller yazılım tarafından algınalarak projektörlerin ışığı altında hayat bulurken, diğer sensörler de siz spot ışığını masanın etrafında çevirirken parmak hareketlerinizi takip ediyor. 

özel bir yazılım ve hazırlık gerektiren bu sunum, herkesin yapabileceği bir şey değil. Kaldı ki bu örnekte olduğu gibi sırf aptalca oyunlar oynamak ve teknolojik anlamda bir ispatı sergilemek için binlerce dolar harcayacak insan sayısı da oldukça az olsa gerek. Fakat bu sunum, projektörlerin ışığı altında ve sistem sensörleri arasında yazılımın işlevini gerçek dünyaya en yakın biçimiyle yansıtacak şekilde canlandırıyor olması nedeniyle oldukça etkileyici bir sunum. 

Aynı zamanda arttırılmış gerçekliğe alternatif bir yaklaşımın nasıl sergilenebileceğinin muhteşem örneklerinden biri bu teknoloji. Bu tip bir şey akıllı gözlük, VR tipi bir başlık ya da yazılım gerektiren uyumlu bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan toplu şekilde tecrübe edilebilir olması nedeniyle daha geniş anlamda bir kullanım imkanı sunuyor. Sony’nin buradaki yaklaşımı, bir hologramla benzerlik taşıyor: üç boyutlu uzayda herkesin görüp etkileşimde bulunabileceği fiziksel bir ışık olarak varlık gösteriyor bu teknoloji. 

Bu teknoloji hayata geçirilebilir, ana akım tüketici ürünlerinden biri olabilir mi, bilemiyoruz. Sony’nin şu anda satışını yaptığı, AR bezeri hologram demoları yapabilen mini projektörün fiyatı 1.700$. Bu cihazı satın almak ya da uyumlu yazılımlar geliştirmek için makul bir neden olmadan, bu teknolojinin iOS ve Android AR uygulamalarında hayat bulma ihtimali olmayacaktır. Fakat eğer Sony bu teknolojiyi bir şekilde satışa dönüştürmenin yollarını bulursa günlük hayatta kullanılabilecek, hatta mutfak masası gibi herkesin edinebileceği türde, katılımcı ve zengin bir deneyim sunma noktasında oldukça benzersiz ve yenilikçi bir teknolojinin kaldırım taşlarını döşeyecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here