Ana sayfa Donanım Sony iTunes”a cevap vermeye hazırlanıyor

Sony iTunes”a cevap vermeye hazırlanıyor

0

Walkman ile 1979’da “taşınabilir müzik” kavramını yaratan Sony, 1990’ların sonlarına doğru MP3 ile gerçekleşen sayısal müzik devrimini yeteri kadar kendi lehine değerlendirmemişti.

ürettiği çalarlarda ATRAC dosya biçimini kullanan Sony, sonraları tüketicilerin taleplerine kayıtsız kalamamış, cihazlarına MP3 ve diğer taşınabilir müzik biçimleri için de destek vermek zorunda kalmıştı. Firmanın bu konuda adımlarını geç atması ve Apple’ın doğru zamanda iPod ürün ve servislerini piyasaya sürmesi, Sony’ye bir hayli pahalıya mal olmuştu. Zira iPod ile donanım, iTunes ile de yazılım bazında taşınabilir müzik çalar ve sayısal müzik piyasasında ağırlığını iyice hissettirmeye başlayan Apple, Sony için çok ciddi bir rakip haline gelmişti.

 

 

Sony online store geliyor
Sony, Apple’ın iTunes servisine karşılık verebilmek için birçok hamle yaptı. Connect bunlardan biriydi ve Sony’nin internet üzerinden sayısal müzik satışına başladığı ilk önemli projeydi. Ne yazık ki Sony bu servisi, 2008’in Mart ayında kapatmak zorunda kaldı. O zamandan beri firmanın sayısal içerik satışı konusundaki yeni projeleri hakkında birçok tahmin yürütüldü. İşte bahsi geçen bu projelerden biri, yakın zamanda somutlaşmak üzere. Business Week’in internet sitesinde çıkan bir haberde, Sony’nin adı Sony Online Store olarak anılan yeni bir sayısal içerik servisini önümüzdeki günlerde hizmete sokacağı belirtiliyor. Servisin tam olarak ne zaman hizmete gireceği henüz belli değil ancak proje Sony’nin Tokyo’da düzenlediği bir yönetim stratejileri toplantısında resmen duyuruldu. Sony’nin bu yeni servisiyle taşınabilir cihazlar için sayısal müzik, e-kitap, oyun ve film satışı yapacağı öngörülüyor.

Sony CEO’su Howard Stringer’ın, göreve geldiği 2005 yılından beri firmasının özellikle yazılım ve içerik sağlama konularındaki zayıf yönlerini güçlendirmeye çalıştığı biliniyor. Firmanın TV, müzik çalar ve sayısal kamera pazarında son derece başarılı ürünleri mevcut olmasına rağmen, yazılım ve içerik sağlama açısından bir türlü istenilen seviyeye gelememesi, birçok sektör analistinin üzerinde fikir birliğine vardığı bir konu.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here