Ana sayfa Haber Sony IP Live Prodüksiyon stüdyosu ve yeni projektörleri sinema-prodüksiyon sisteminde yeni soluk

Sony IP Live Prodüksiyon stüdyosu ve yeni projektörleri sinema-prodüksiyon sisteminde yeni soluk

0

 

Sony bugün, Pinewood Film Studios’daki Digital Motion Picture Centre Europe (DMPCE) merkezinin parçası olan özel bir IP Live Stüdyosu açtı. Tesisin açılışı, Sony’nin bugüne hazır ve yarına açık IP çözümleri geliştirme kararlılığını vurguluyor. Tüm IP ekosisteminin tanıtılacağı yeni IP Stüdyosu, hem eğitim merkezi işlevi görecek hem de üçüncü taraf ürünlerle birlikte çalışabilirlik testlerine ev sahipliği yapacak. Yayıncılar ve prodüksiyon şirketleri uzun süredir test için kullanmak üzere bir IP Live prodüksiyon sisteminin eksikliğini hissediyordu. Bu sistemle Sony, IP’nin tanınması ve mükemmel biçimde kullanılması için dönüm noktası olma niteliği taşıyan bir eğitim kaynağı ve pratik araç sağlayabilecek.

 

Endüstrinin neler yapabileceğinin gösterileceği stüdyoda, HD ve 4K video, ses ve meta veride standart ağ altyapıları üzerinden düşük gecikme hızları ve parazitsiz geçiş imkânı sunanSony’nin Network Media Interface teknolojisinin ölçeklenebilirliği ve avantajları sergilenecek. Stüdyo ayrıca bir donanım aracı olarak IP girişimlerini destekleyecek ve Sony’nin Pinewood Studios’da inşa ettiği güçlü mirasa paralel olarak, profesyoneller için önemli bir eğitim merkezi olacak.

 

IP Live Alliance’ın parçası olan partnerleri için “oyun alanı” işlevi görecek olan IP Live Stüdyosu, partnerlerin kendi ekipmanlarını Sony’nin sistemine bağlamasına olanak tanıyacak. DMPCE bünyesinde kurulan platform, sektör geneline yayılan IP ile uyumlu yazılım ve kit yelpazesi sayesinde iş ortaklarına Sony’nin teknolojisinden yardım alarak müşterilerinin farklı iş akışlarıyla etkileşime girebilmelerini sağlama olanağı tanıyacak. Sony şimdiden IP Live Alliance’ın 50 üyesi de dahil olmak üzere alanlarında lider isimlerden oluşan bir iş ortağı listesi oluşturdu. Listeye dahil olan şirketler, ürünlerinin birlikte çalışabilirliğini ve işlevselliğini canlı bir ortamda göstererek sıradan konsept kanıtının ötesine geçmek için stüdyoyu kullanabilecek.

 

Sony Profesyonel Avrupa Stratejik Pazarlama Müdürü Norbert Paquet, stüdyo hakkında şunları söyledi: “2012’de IP özellikli ilk çözümlerimizi tanıttığımızdan beri, IP’ye canlı prodüksiyon ortamlarında operasyonel açıdan gerçeklik kazandırmak için iş ortakları ve müşterilerle birlikte çalışıyoruz. Sahada test edilip kanıtlanan yaklaşımımız; TV Globo, CNN Adria ve PSNC gibi müşteriler için canlı prodüksiyon iş akışlarının belkemiğini oluşturuyor. Standartlar ve ortaklıklar, bugüne kadar IP Live prodüksiyonunun birkaç sorununa odaklanmakla yetindi. Bu yüzden IP Live Stüdyosu, müşterilerimizin IP iş akışlarını eksiksiz bir şekilde test edip çalıştırması ve sunulan heyecan verici birlikte çalışabilirlik olanaklarını keşfetmesi için fırsat teşkil ediyor.”

 

Sony Profesyonel Avrupa’nın Avrupa Eğitim Başkanı olan Ann-Marie Hiscox ise şu açıklamayı yaptı: “IP Live Stüdyosu, açıldığı 2013 yılından bu yana 3.300’den fazla müşteriyi misafir eden DMPCE’deki köklü sinematografi ve yayın iş akışıyla el ele yürüyecek. DMPCE, eğitim açısından köklü bir geçmişe sahip ve IP Stüdyosu, Sony’nin en yeni teknolojilerin gücünü hissettirerek AV profesyonellerini eğitme ve ilham verme misyonunu destekliyor. Yeni IP Live Stüdyosuna herkesi bekliyoruz.”

 

Stüdyonun alım sisteminde Sony’nin HDC-4300 4K/HD canlı sistem kamerası ve BPU-4500ana bant işlemcisi, bunlarla birlikte çalışacak NXLK-IP40F SDI – IP dönüştürücü kartlar ve son teknoloji ürünü ağ altyapısı kullanılacak. Birlikte çalışabilir kitlerle stüdyoya katkıda bulunan üreticiler arasında şu isimler bulunuyor:

 

Cisco
Evertz
EVS
Imagine Communications
Juniper Networks
Tektronix
TSL

Stüdyoda, diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki operasyonel ve teknolojik özellikler tanıtılacak:

IP üzerinden 4K ve HD alım
IP üzerinden video anahtarlama
IP üzerinden gerçek zamanlı grafikler
Network Media Interface ile birlikte çalışabilirlik
Dinamik yönlendirme

Canlı Prodüksiyon mühendisleri, canlı stüdyo teknisyenleri, prodüksiyon şirketleri, yayıncılar ve daha fazlası için tasarlanan IP Live Stüdyosu, kapılarını Haziran’da açacak.

 

Sony, bugün sektörde Sony’e yakışır görüntükalitesini uygun maliyetlerle sinema sahiplerinin erişimine sunan yeni çift projeksiyon sistemini piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Yeni SRX-R510DS, iki SRX-R510 projektörünü birleştirerek toplam 18.000 lümen parlaklık sunuyor. Bu parlaklık, küçük bağımsız sinemalar ve müdavimlerini ayrıcalıklı eğlence deneyimi ile etkilemek isteyen butik sinemalar için oldukça yeterli bir kullanım sağlıyor.

 

Sony, SRX-R510DS’nin eklenmesiyle her boyutta sinema için eksiksiz bir DCI uyumlu 4K projeksiyon çözümleri serisi sunuyor. Yeni sistem, geçen yıl CinemaCon’da duyurulan, büyük formatlı ekranlar için SRX-R515DS çift 4K sistemine katıldı.

Yeni SRX-R510DS ve mevcut SRX-R515DS çift projeksiyon çözümleri, geleneksel Xenon bazlı projektörlere kıyasla daha avantajlı maliyetler sunuyor. Enerji tasarruflu HPM (Yüksek Basınçlı Cıva) çoklu lamba dizisi, elektrik faturalarını azaltırken “karanlık ekran” kesintisi riskini de ortadan kaldırıyor. Bir lamba arızalansa bile, izleyicinin şovdan aldığı zevk etkilenmez ve sunum devam eder. Lamba kartuşlarının değiştirilmesi hızlı ve kolaydır. Ayrıca sinema sahipleri, kendi kullanım tercihlerine göre, gösterimleri daha az sayıda lambayla gerçekleştirmeyi seçebilir.

 

Sony Digital Cinema ailesindeki her projektör gibi, SRX-R510DS ile izleyiciler etkileyici 4K ayrıntılarının yanı sıra zengin ve gerçekçi renkle kendilerini filmin içindeymiş gibi hisseder. Sektöründe lider 8000:1 ortalama kontrast oranı, ultra derin siyahlar ve ışıklı vurgular ile her gösteriye hayat verir.

 

Eşleştirilmiş bir çift SRX-R510 projektör, toplam 18.000 lümenlik ışık çıkışı sağlayarak gri perdede 3D için 15 metreye kadar (kazanç 1,8) ve 17,8 metreye kadar (kazanç 2,4) perdelerde 2D referans ışık düzeylerine ulaşır. Sony”nin yüksek verimli HPM çoklu lamba dizisi ve gelişmiş SXRD optik sistemi, eşdeğer tek lambalı 4kW xenon sistemlerine kıyasla ekranda eşit veya daha üstün 3D parlaklığına ulaşır.

 

SRX-R510DS ayrıca Sony’nin etkileyici 3D sistemini sergileyerek, diğer sistemlerin yalnızca ışık çiftleyici teknolojiler kullanarak ulaşabileceği yüksek ekran parlaklığı düzeyleri sunar. 2K olarak yayınlanan 3D filmler, sol ve sağ göz görüntülerinin eşzamanlı sunulmasıyla 4K eşdeğer çözünürlüğüne dönüştürülür. Sistemi 2D ve 3D sunum arasında yeniden yapılandırmak hızlı ve kolaydır, lens değişikliği gerektirmez.

 

DCI uyumlu projektör çifti yan yana veya dikey olarak konulup her projeksiyon kabinine uyacak şekilde çalıştırılabilir. Kurulum, birlikte gelen akıllı otomatik hizalama sistemi ile kolaylaştırılmıştır.

 

SRX-R510DS, Sony’nin her boyuttaki sinema için kapsamlı projeksiyon çözümleri serisini daha da genişletiyor. ürün, 2015’te CinemaCon’daki tanıtımından bu yana önemli bir pazar başarısı elde eden, büyük formatlı ekranlara yönelik SRX-R515DS çift 4K sistemimizi tamamlıyor.

SRX-R510DS, 2016 sonbaharında piyasaya sürülecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here