Ana sayfa Haber Sony ile dertleşmek

Sony ile dertleşmek

0

Firmaların cihaz üretip tanıtmalarıyla hemen hemen aynı tempoda, hackerlar Sony‘i rutin bir şekilde hacklemeye başladılar. Her mevsimde düzenli olarak hacklenen veya saldırıya uğrarken Sony teknolojilerini hiç bozuntuya vermeden üretmeye ve duyurmaya devam ediyor. Sony bu hack fazlalığını ve olayın artık rutine dönmesini elbette araştırıyordur ve Sony ile birlikte ortaklarının da beraberinde saldırıya mağruz kalması içinden çıkılamaz ve çile verici bir durum. 

Sony‘i ve ortaklarını en çok sıkıntıya sokan saldırıya bir göz atmak gerekiyor. Sony en büyük saldırıyı Anonymous‘tan yemişti. PayPal‘i de hedef alarak PS4 kullanıcılarını ve Sony‘i sıkıntıya sokan Anonymous‘un amacı ilk olarak “trolleme” olsa da sonradan durum şekil değiştirdi ve iş bir tür sistem savaşına dönüştü. Daha sonra FBI, örgütler girince tam Hollyood ortamı…

Ardından çin kaynaklı saldırılar başladı Sony’e. Hedefte tekrar PlayStation 4 Network vardı, bu saldırı hafif atlatılarak bir önceki saldırı kadar derin yaralar açmadı. Zaten genel olarak ABD’deki kullanıcıların bir kısımı bu saldırıdan etkilenmişti. Daha sonra yapılan açıklamaya göre, işin içerisinden tekrar Sony‘nin iş ortakları çıktı, Hackerlar halen tehdite devam ediyordu. 

Editörlüğün yanında bir gazeteci olarak bu olay araştırılmalı ve neden inatla Sony’nin hacklendiği, saldırganların her defasında “uyarmıştık” dedikleri ne olduğu, bir incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Sony saldırılardan elbette maddiyat meselesinden çok; huzur olarak etkilendi. çalışanlar, kullanıcılar, etkilenmeye devam ediyorlar. TV’ler, oyun konsolları, akıllı telefonlar ve tabletler üreten bu firma minimum seviyede bu saldırılardan kullanıcılarını sakınmaya çalışarak belki de önümüzdeki yıllarda güvenlik yazılımları ve donanımları gelişmiş en büyük şirket olacaktır. 

Araştırmaya devam…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here