Ana sayfa Donanım Sony EXTRA BASS Serisi Bluetooth Hoparlör İnceleme

Sony EXTRA BASS Serisi Bluetooth Hoparlör İnceleme

1

Ces 2017 de tanıtılan SRS-XB serisi suya ve toza dayanıklı 4 yeni taşınabilir kablosuz bluetooth hoparlör ile Sony kablosuz hoparlörlerdeki ürün sayısını 11’e çıkardı. Tanıtılan hoparlör serisi SRS-XB40, SRS-XB30, SRS-XB20 ve SRS-XB10 olarak adlandırılmış bir aile. Ses ile ilgili gerek kulaklık gerekse hoparlörleri konusunda yıllara dayandırılan uzmanlığını günümüzün modern ihtiyaçlarına da aktaran Sony, bu seri ile bir çok kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak gibi görünüyor. Numara sırası ile büyükten küçüğe sıralanan bu ailenin tüm üyelerinin farklı renk seçenekleri de mevcut. 

SRS-XB40 üzerinde müzik kontrolleri dışında, ekstra bas, gelen çağrıyı cevaplamaya yarayan tuşlar ve bir diğer özellik olan hemcinslerine bağlanmaya yarayan “add” tuşu ile 7 adet tuşu bulunuyor. Bazı tuşların ise ikinci fonksiyonları da var. Mesela birazdan anlatacağımız ekstra bas tuşuna basılı tutarak hoparlördeki led aydınlatmaları kapatabiliyorsunuz. Bir diğer ikincil fonksiyon ise çağrı cevaplama tuşuna uzun süre basılması ile kalan batarya seviyesini söyleyen tuş. İngilizce olarak pilinizin seviyesi hakkında bilgi veren bu tuşun bu fonksiyona sahip bir hoparlör için çok iyi düşünülmüş bir detay olduğu kesin. Hoparlörü diğerlerinden ayıran özelliğine gelecek olursak bu da Sony’nin “Party Chain” adını verdiği, 10 adete kadar diğer SRS-XB serisi hoparlörler ile bağlanabilmesini sağlayan özellik (SRS-XB10 sadece SRS-XB10 ile bağlanabiliyor).

 

İncelememizde SRS-XB40, SRS-XB30 ve SRS-XB20’yi birbirlerine bağlayıp 3’lü bir parti zinciri kurduk. Bu sayede 3 farklı noktadan gelen ses ile ciddi bir atmosfer yaratabiliyorsunuz. Bu zinciri bağladığınızda tek bir hoparlörden tüm hoparlörleri kontrol edebiliyorsunuz. Ses açıp kapatmak ve hatta tüm hoparlörleri aynı anda kapatmak mümkün. Bu zincir bağlantının dışında aynı model bir adet hoparlör ile stereo bağlantı kurulabiliyor.  Aynı zamanda “Sony Music Center” adındaki iOS ve Android uygulaması ile hoparlörlerin ses, ekolayzır ve aydınlatmalarının kontrollerini cep telefonunuzdan yapabiliyorsunuz. 

Teknik anlamda bakıldığında tüm hoparlörler yaklaşık 4 saatte şarj oluyor. SRS-XB40 (5400mAh) ve SRS-XB30 (4200mAh) 24 saate kadar kullanım imkanı tanırken, SRS-XB20 (2100mAh) 12 saat, SRS-XB10 (1400mAh) ise 16 saat kullanım imkanı sunuyor. SRS-XB40 ve SRS-XB30 aynı zamanda usb-A çıkışı ile telefonunuzu veya diğer usb cihazlarınızı şarj edebiliyor. Bu sayede prize ihtiyaç duymadan eğlencenin devam etmesini sağlayabiliyorsunuz. Bir diğer eşsiz özellik ise SRS-XB40, SRS-XB30 ve SRS-XB20 modellerindeki led aydınlatmalar. Müziğin ritmi ile değişen bu led aydınlatmalar, 13 farklı aydınlatma modu ile atmosfer ve ritmi hissetmenize yardımcı oluyor (SRS-XB40, SRS-XB30). SRS-XB20 ise tek renkli bir aydınlatma sunuyor. 

 

Dikey ya da yatay kullanılabilen hoparlörde iki adet de pasif radyatör mevcut. Bu pasif radyatörler ile kapalı bir sistem sunan Sony, en yüksek seviyedeki bas seslerin bile patlamadan kullanıcıya ulaştığını iddia ediyor. Testlerimizde de bunun doğruluğuna şahit olduk. Yapılan kullanıcı testlerinde bu sistemin bozulduğunda (hava çıkışı sağlayacak bir delik açıldığında) seslerin bozulduğunu biliyoruz.  “Extra bass” etiketi ile öne çıkarılan bu hoparlörler için elzem bir teknoloji olduğu kesin. Bu özelliği üzerindeki “extra bass” tuşu ile deaktif edebiliyoruz. LDAC teknolojisi ile standart bluetooth data transfer hızından yaklaşık 3 kat (990kbps) daha hızlı data transferine olanak tanıyan SRS-XB serisi (SRS-XB10 dışında) aynı zamanda NFC teknolojisi ile tek dokunuşta bağlantı kurabiliyor.

Sony EXTRA BASS Serisi Hoperlör Fiyatları: Modeline göre 200 – 350 TL arasında değişiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here