Ana sayfa Mobil Sony Ericsson Xperia Ray

Sony Ericsson Xperia Ray

0

Göz önünde olmak isteyenlere özel
 

Sony Ericsson”un Xperia serisine eklediği Ray, Xperia”nın alıştığımız tasarım çizgisini bünyesinde barındırıyor. Xperia Ray, 100 gram ağırlığıyla oldukça hafif bir telefon. Bu hafiflik telefonu ilk elinize aldığınızda bile hissedilebiliyor. Sony”nin Bravia Mobile motorunu kullanıyor olmasından dolayı işlemci-grafik işlem gücü birlikteliğini başarılı bir şekilde kullanıcıya sunabilen Ray, hafif olmasının yanı sıra cezbedici bir inceliğe sahip. Telefonun kalınlığı maksium 9.4 mm. LED arka ışıklandırmalı kapasitif dokunmatik ekran özelliğine sahip ekran kullanıyor. Bu ekran üzerindeki çözünürlük 480×854. Ekranın fiziksel boyutu ise 3.3 inç. Fakat telefonun ön cephe tasarımı (Daha doğrusu Xperia serisinin alışılagelmiş tasarımı) dolayısıyla ekran 3.3 inç”ten daha büyük gibi görünüyor. Cihazın 1 GB dahili kapasitesi bulunuyor ve bu kapasiteyi microSD kart aracılığıyla 32 GB”a kadar çıkarabilmek mümkün. Yalnız şunu söylemeliyiz ki, 1 GB dahili belleğin yaklaşık 700 MB”ı telefon tarafından kullanılıyor. Yani kullanıcıya kalan dahili alan 300 MB”ı geçmiyor. Dolayısıyla Ray ile birlikte en azından 8 GB”a kadar bir microSD kart almak şart.
 
sony ericsson xperia
 
Ray”in kullandığı işlemci 1 GHz Scorpion ve Adreno 205 GPU. Snapdragon”un MSM8255 yongaseti işlemciye güç veriyor. Bu yongaseti ve GPU”nun, sıkı bir optimizasyon sürecinden sonra ne denli başarılı olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Multimedya özellikleri güçlü bir telefon Xperia Ray. üzerindeki iki kameradan öndeki kamera 8 megapiksel fotoğraf çekebiliyor. Ayrıca otomatik odaklanma ve LED flaş, yüz ve gülücük tanımlama, dokunmatik odaklanma, görüntü sabitleme gibi kamera özellikleri, cep telefonundan fotoğraf çekmeyi seven kullanıcıların ilgisini çekecektir. Video konusunda Ray, benzer fiyat aralığındaki muadillerine nazire yaparcasına 720p video kayıt ve özel video ışıklandırma seçeneğine sahip. Telefonun 720p video kayıt performansı ise düşük ışıkta daha iyi olabilirdi. Fakat gün ışığında (Adreno 205″in de katkılarıyla) başarılı bir 720p performansı sunduğunu ve hızlı bir şekilde işleme alıp telefona kaydettiğini söylemeliyiz.

 

Cihaza yüklü olarak gelen işletim sistemi, tahmin edeceğiniz üzere Android OS 2.3. Android ICS 4.0 güncellemesiyle ilgili henüz net bir bilgi yok. Fakat bir gün bu güncellemenin olacağından bir şüpheniz olmasın. Telefonun batarya kullanımı da gayet başarılı. Sabah şarja taktığınızda, eğer tüm gün yoğun bir şekilde kullanmasanız dahi şarjı biten bir telefon olmaması, Ray için büyük avantaj.
 
sony ericsson xperia ray
 
Xperia arayüzüne alışan kullanıcılar, Xperia Ray”in arayüzünde hiç yabancılık çekmeyecektir. Alışkın olmayanlar ise kısa sürede alışacaktır. Her ne kadar diğer Android telefon geliştiricilerinden Samsung”un TouchWiz”i ya da HTC”nin Sense arayüzü kadar karakteristik özelliklere sahip olmasa da, Xperia Ray”in arayüzü de kendine has düzenlemelere sahip (öte yandan telefonun dış görünümünün, en karakteristik Android telefonlardan biri olduğunun da altını çizelim). Bu düzenlemeler, telefon kullanımını kolaylaştırdığı gibi, telefona olan bağlılığınızı da arttırabiliyor.
“Karakteristik görünüm, tatminkar performans”
www.sonyericsson.com/Xperia-Ray

Fiyatı: 1000 TL
Tasarım: 4
Performans: 4
Kullanım: 4

Artılar:
• Karakteristik görünüm
• Batarya kullanımı
• Cezbedici incelik

Eksiler:
• Beklenilenin altında HD video kalitesi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here