Ana sayfa Mobil Sony Ericsson Xperia Arc

Sony Ericsson Xperia Arc

0

İnceliği ve zerafetiyle göz dolduran Sony Ericsson Xperia Arc,işlevselliğiyle de sektörde çok canlar yakacak bir telefon.
 

2011’in en merak edilen telefonlarının başında geliyordu Sony Ericsson Xperia Arc. Sony Ericsson’un, akıllı telefon sektöründeki en büyük hamlelerinden biri olarak kabul edilen ve yenilikçi tasarımıyla Android platformunun sınırlarını zorlayan Xperia Arc, bizim de birçok açıdan merak ettiğimiz bir üründü. Xperia Arc’ın özellikleri say say bitmiyor. öte yandan gerek tasarımı gerek kullanım kolaylığı, ürünü rakiplerinden bir adım daha öne çıkarıyor. Görünümünden başlayalım. İncecik bir tasarıma sahip. Sony Ericsson, estetik olgusunu ön planda tutmuş. Bu açıdan dersine de iyi çalışmış. İçeriye doğru kıvrımı bulunan Xperia Arc’ın en ince yeri yalnızca 8.7 mm. En kalın yeri ise 9 mm. 117 gram ağırlığında. Deyim yerindeyse kuş gibi hafif bir telefon. Büyük boyutlarına rağmen cepte rahatlıkla taşınabiliyor. Tabii cebiniz dar ise, taşımakta zorlanmanız içten bile değil. Kıvrımlı süper ince tasarım, Xperia Arc’ı cazibe merkezi haline getirmiş. öte yandan 4.2 inç ekrana sahip. Bu da, wide-screen anlamına geliyor. Yani telefon üzerinde wide-screen bir video izlerken, yanlardan görüntü kaybı yaşamıyoruz. Bu görüntü kaybı meselesi, çok konuşulmayan fakat yeri geldiğinde çok can sıkan bir detay. Xperia Arc ile birlikte Sony Ericsson, bu detayı çok güzel bir şekilde yakalamış. 4.2 inç ekran, akıllı menü dizaynları sayesinde başarılı bir şekilde doldurulmuş.
Sony Ericsson Xperia Arc
 
8.1 MP fotoğraf çekebilen Xperia Arc, multimedya özellikleriyle de rakipleri arasından kolayca sıyrılabiliyor. Açıkçası 2011 ilk yarısı itibariyle Xperia Arc’ın tek rakibi olarak Samsung’un geçtiğimiz ay içerisinde piyasaya sürdüğü ve yine bu sayıda inceleme sayfalarımızda yer verdiğimiz Galaxy SII’yi görüyoruz. 4.2 inç LED arka ışıklandırmalı TFT LCD ekran üzerinde fotoğraflara bakmak ve video izlemek son derece keyifli. özellikle Android’in akıllı telefonlar için geliştirdiği son sürümü 2.3 Gingerbread, 1 GHz Scorpion işlemci ve Adreno 205 GPU ile Qualcomm MSM8255 Snapdragon platformu ile güzel bir uyum yakalıyor. Fakat mikrosaniyeler mertebesinde de olsa fotoğraf ve/veya menü geçişlerinde ufak takılmaların yaşanabileceğini söyleyelim.

 

 

Sony Ericsson, son derece yenilikçi bir strateji izleyerek Xperia Arc’a, Bravia televizyonlarında kullandığı motorun bir farklı versiyonu olan Sony Mobile Bravia motoru eklemiş. Bu Bravia motoru, görüntü kalitesini arttıran en önemli detayların başında geliyor. Tabii tüm bu yeni teknolojiler, işlevsellik ve özellik, önemli bir pil gereksinimini beraberinde getiriyor. Xperia Arc, maalesef bu konuda beklediğimiz performansı gösteremedi. Pil süresi yoğun kullanımda 1 günü ancak görebiliyor. Bu durum, yoğun geçirdiğiniz günlerde sabahtan telefonun şarjını doldurmayı unutmamanızı gerektiriyor. Tabii enerji tasarrufu moduyla pilin süresini arttırabilmeniz mümkün.

 

Sony Ericsson Xperia Arc
 

Adobe Flash 10.1 desteğine sahip olan Xperia Arc, 30 fps’de 720p çözünürlükte video kaydedebiliyor. Bu videoların performansı beklediğimizden iyiydi. özellikle aydınlık ortamlarda videolarınız bir hayli kaliteli çıkacaktır. İnternet konusunda da başarılı bir sörf deneyimi sunuyor. Tarayıcı üzerinden scroll/zoom yapmak 4.2 inç ekrandan dolayı bir hayli rahat. Fakat pil sorunu burada bir daha devreye giriyor. özellikle uzun süreli internet kullanımlarında gerek Wi-Fi/3G’nin gerek parlak ekranın pil gereksinimi size zor anlar yaşatabilecek düzeyde. Xperia Arc, ne var ki pil tüketimi dışında göze batan bir sorun içermiyor. Dolayısıyla piyasadaki diğer telefonlarla karşılaştırdığımızda Xperia Arc’ın ne kadar önemli bir telefon olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

www.sonyericsson.com.tr
 

Fiyatı: 1299 TL

Tasarım: 5
Kullanım: 5
Performans: 4

Puan: 92
 

Artılar:
• 4.2 inç geniş ekran
• Süper ince tasarım
• Rahat internet kullanımı
• 8.1 MP kamera
 

Eksiler:
• Hızlı pil tüketimi
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here