Ana sayfa Haber Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri”ne Türk damgası

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri”ne Türk damgası

0

Amatör Dal Manzara Kategorisi’nde birinclik Hayri Kodal’ın
 

Tam 48 ülkeden profesyonel ve amatör olmak üzere 190 fotoğrafçı ve 80.000 fotoğrafın yarıştığı Sony Dünya Fotoğraf ödülleri 2010″da Amatör Dal Manzara Kategorisi”nde Birincilik ödülü, Türk fotoğrafçı Hayri Kodal’ın oldu.

Hayri Kodal, çalışması ile toplamda 43.745 fotoğraf arasından sıyrılarak birinci seçildi. Amatör dalda, farklı kategorilerde olmak üzere Kodal ile birlikte toplam 9 kazanan daha bulunuyor.

Hayri Kodal”ın The Invasion – ‘İstila’ adlı fotoğrafı, Cannes”de 22-27 Nisan tarihleri arasında, 5 gün süren kutlamalarla gerçekleştirilecek Dünya Fotoğraf Festivali kapsamındaki kazananlar Sergisi”nde gösterilecek. Ardından, Sony Dünya Fotoğraf ödülleri Global Turu kapsamında 2010 ve 2011 boyunca devam edecek dünya turnesinde, dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilenecek. 
 


Hayri Kodal The Invasion – İstila
 
Hayri Kodal hakkında daha fazla bilgi edinmek ve diğer kazananları okumak için diğer sayfaya bakabilirsiniz.
 

 

 

1978 Ereğli doğumlu Hayri Kodal, ortaöğretimini takiben, çeşitli ulusal radyolarda çalıştı ve şu anda üniversitede elektronik üzerine eğitim alıyor. Kodal, fotoğrafı ile ilgili şu yorumları yaptı: “Düzeni ihlal etmek ve dengeyi bozmak: Şimdi sular kirletildi, hava zehirlendi, denizler yükseldi ve topraklar tüketildi. Dünya, burada olmayan bir garip yaratık tarafından istila ediliyor. İşte ben de, bu yaratığı fotoğrafladım. Umarım, dünya olarak bu yaratığa artık dur diyebilir ve gezegenimizi kazanabiliriz. Bu duygularla, birinci olmaktan çok mutluyum, önümde 22 Nisan”da açıklanacak Yılın Amatör Fotoğrafçısı ödülü var. Heyecanlıyım.” 

Hayri Kodal’ın birincilik aldığı yarışmada diğer dallar ve kazananlar ise şöyle:

• Mimari – Marianna Marcantonini, İtalya

• Kavramsal ve Yapısal – Jake Lowe, Avustralya

• Belgesel – Fredrik Jalhed, İsveç

• Moda – Alex Chebotar, Rusya

• Müzik – Vitali Seitz, Almanya

• Doğabilim – Alex Goh, Malezya

• Portre – Richard Broken, Hollanda

• Spor – Maksym Gorbatskyi, Ukrayna     

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here