Ana sayfa Haber Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri dağıtıldı

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri dağıtıldı

0

190 fotoğrafçı arasından sıyrılan 12 fotoğrafçı ödüllerini aldı
 

48 ülkeden profesyonel ve amatör olmak üzere 190 fotoğrafçı ve 80.000 fotoğrafın yarıştığı Sony Dünya Fotoğraf ödülleri 2010″da, profesyonel dalda, belgesel, ticari ve güzel sanatlar kategorilerinde 12 fotoğrafçı ödül aldı.

İtalyan fotoğrafçı Tommaso Ausili L”Iris d”Or Sony Dünya Fotoğrafçısı ödülü”nü kazanırken, Vitali Seitz de Yılın Amatör Fotoğrafçısı seçildi.
Dünyanın en kapsamlı yarışmalarından biri olan Sony Dünya Fotoğraf ödülleri”nin kazananları, 22 Nisan”da, Fransa Cannes”daki Palais des Festivals”de gerçekleştirilen bir tören ile ödüllerine kavuştu. 12 profesyonel fotoğrafçı, moda, mimari, güncel meseleler ve spor gibi kategorilerde ödül alırken, L”Iris d”Or Sony Dünya Fotoğrafçısı ödülü de sahibini buldu. Aynı zamanda, Dünya Fotoğraf Festivali kapsamında Yılın Amatör Fotoğrafçısı da belli oldu. Kazanan isimler şöyle:

Foto Muhabirliği ve Belgesel
• Walter Astrada (Arjantin) – Güncel Meseleler
• Scott Barbour (Yeni Zelanda) – Spor
• Tommaso Ausili (İtalya) – çağdaş Konular
• Paolo Pellegrin (İtalya) – Sanat ve Eğlence

Ticari
• Martin Brent (İngiltere) – Reklam
• David Handley (İngiltere) – Moda
• Mohammad Golchin (İran) – Müzik

Güzel Sanatlar
• Philipp Lohöefener (Almanya) – Mimari
• Tommaso Bonaventura (İtalya) – Portre
• Renhui Zhao (Singapur) – Kavramsal ve Yapısal
• Pere Pascual (İspanya) – Doğabilim
• Peter Franck (Almanya) – Manzara

Sonraki sayfalarda profesyonel ve amatör kazanan fotoğrafları ve sanatçısının ağzından hikayesini bulabilirsiniz.
 

 

 

Ausili”nin kaleminden: Kuzuların katliamı
   

“Besin zinciri, ilk halkası, bir hayvanın hayatının son bulmasıyla başlayan uzun bir süreçtir. Canlı bir hayvan ile bir parça et arasındaki fark, mezbahadır. üstelik bu et her ne kadar güzel paketlemiş olsa da veya cam vitrinin arkasında sergilense de… “Yok etme sahası”, şehir merkezinden uzak ve sessiz bölgelerde ismi bilinmeyen binalar ve yüksek çitlerle gizlenmiştir. Becerikli işçiler gözlerden, uzakta hayatının son dakikalarında bu hayvanlara refakat eder. ölüm koridorunda son adımlarını atan hayvanlar yaklaşan kaderin farkında gibidir. ölüm kokusu vardır havada; önlerindeki demir kapının ardında kaybolanları izlerken ve sıranın kendilerine gelmesini beklerken bir korku yayılır aralarında. Terör sonrası bu demir kapının ardında, acı çığlıklar ve umutsuzca çınlayan toynaklar, akıldan yoksun hayvanlar için bile yatıştırılamaz bir işarettir…”
 
Tommaso Ausili – Kuzuların Katliamı

 

 

 


Vitali Seitz – Doğumgünü Konseri

Vitali Seitz”in kaleminden: Doğumgünü konseri

“Her toplantının bir müzikal performansla zenginleştiği oldukça müzikal bir aileye sahibim. Kayınvalidemin 50. yaş günü de bunlara en güzel örneklerden biridir. O akşam, bazı konuklar içeride çalan müziği dinlemek üzere terasa çıkarken, bazıları bahçedeki masalarda oturuyordu. Yaz akşamının havası, genç piyanist eşim ile çellist amcası tarafından harika bir şekilde icra edilen Tchaikovsky”nin nağmeleri ile dolmuştu. Ben de, arka planda, bu nefis müzikal dünyada ilginç kareler yakalamaya çalışarak, bir dizi fotoğraf çektim. Konserin sonunda, ben, sanatçıların arkasında duruyordum ve ön plandaki seyircilere de odaklanma fırsatı buldum. Böylece müzisyenlerle seyirciler arasında hoş bir denge yakalayarak, fotoğrafladım. Sonra bir anda, her şey bitti, herkes sanki az önce yaşadığı deneyimi unutmuş gibi kendi masasına geri döndü. Ve o büyülü andan tek geriye kalan da işte bu görüntü oldu. Bana göre, fotoğrafın asıl gücü de zaten budur.”    
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here