Ana sayfa Haber Sony”den Microsoft”a çapraz platform engeli

Sony”den Microsoft”a çapraz platform engeli

0

Fortnite’ın konsol, PC, Mac ve mobil arasında çapraz platform oynanış şekli yakında çıkıyor fakat PlayStation 4 kullanıcıları Xbox One oyuncularına karşı oynayamayacaklar. Epic Games’in bu hafta sonu ortaya çıkardığı olaya göre, Xbox One oyuncuları Fortnite’ı PC, Mac ve mobil oyuncularla oynayabilecekler ama PS4 oyuncularıyla oynayamayacaklar. Benzer şekilde PS4 kullanıcıları da Xbox haricinde tüm platformdaki oyuncularla oynayabilecekler. Kotaku’nun yeni yaptığı habere göre Microsoft doğrudan Sony’i suçluyor bu konuda. 

Microsoft’tan bir sözcü yaptığı açıklamada: “Xbox One ile Switch arasında çapraz ağ oyununun sağlanması için yakından çalışma yaptık. PlayStation oyuncularıyla da aynı şeyin yapılmasına yönelik teklifimiz hala bekliyor. Fortnite oyununun Xbox ve PlayStation arasında çapraz ağ şeklinde oynanmasıyla ilgili sorularınız için lütfen Epic ya da Sony’ye doğrudan ulaşın.” Fakat her iki firma da bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı. 

Microsoft’un bu açıklaması, Twitter’da yazılan karşılıklı mesajlarda, hem Microsoft’un hem de Epic Games’in Fortnite’ın PS4 ile Xbox One arasında çapraz oynanmasını sağlamayı istediklerini gösteriyor.

Peki Sony neden bu çalışmaya katılmıyor? Sony daha önce de PS4 ile Xbox One arasında Rocket League’in ve Minecraft’ın çapraz oynanmasına engel olmuştu. Fakat Microsoft ve Nintendo Xbox One, PC ve Switch arasında oynanmasını desteklemişlerdi. Sony, PlayStation ve Xbox arasında çapraz platform oynamayı yasaklamasının nedenini şu şekilde açıklamıştı: “çocuklar bir çok durumda dış etkenlere maruz kalabiliyorlar ve biz bu etkenleri yönetme ya da kontrol etme imkanına sahip değiliz.”

Sony şu anda PS4 ile milyonlarca PC ve mobil oyuncu arasında çapraz oynamayı desteklediği için, daha önceki çocukları korumaya yönelik açıklaması geçerlilik taşımıyor. Aslında gerçek sebep, Sony’nin PS4 ile Xbox One arasında çapraz oynama sistemini desteklemesi için makul bir nedenin olmaması. Hatta bu şekilde davranırsa, kendi işine zarar verebilir. PS4 satışları Xbox One satışlarından daha fazla olduğu için çapraz oynamayı mümkün hale getirmek, arkadaşların birbirleriyle oynamak için belirli bir konsol almak zorunda kalmayacak olmaları anlamına geliyor. 

Diğer yandan Sony’nin PlayStation 4 için yaptığı reklamlarda hep ‘oyuncular için’ sloganı kullanılıyor ama çapraz oyun sisteminin önüne geçmesi bu mesajla örtüşmüyor. Fakat yine de PS4’ü PC, Mac ve mobil platformlara karşı oynanabilir hale getirmek de iyi bir başlangıç sayılabilir. Umarız konsollar arasındaki çapraz oyun bariyeri bir gün sonsuza kadar yıkılır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here