Ana sayfa Donanım Sony’den gelecek nesil “Kristal LED Ekran”

Sony’den gelecek nesil “Kristal LED Ekran”

0

Sony, CES 2012″de büyük ekran için en yüksek görüntü kalitesini sunan 55 inç”lik Full HD Prototip model LED ekranını tanıttı

Sony Corporation yeni nesil, kendinden ışıklı Kristal LED Ekran geliştirdiğini açıkladı. 10-13 Ocak 2012 tarihleri arasında ABD”nin Nevada eyaletinin Las Vegas şehrinde düzenlenen 2012 Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı”nda (CES) 55 inç”lik (140 cm) prototip modeli ziyaretçilerin beğenisine sunulan ekran sektörün, ışık kaynağı olarak LED kullanan, 55 inç”lik Full HD destekli, kendinden ışıklı ilk ekranı olma özelliğini de taşıyor.

Kristal LED Ekran ile daha az enerji, daha yüksek görüntü kalitesi
Kristal LED Ekran, her bir Kırmızı-Yeşil-Mavi (RGB) renk kodu için piksel sayısına eşit (Full HD için yaklaşık altı milyon LED) sayıda ultra küçük LED ışığın, Sony”nin özel yöntemlerinden yararlanılarak bir araya getirildiği kendinden ışıklı bir ekran. RGB LED ışık kaynağının doğrudan ekranın önüne takılması ışık kullanım etkinliğini önemli ölçüde iyileştiriyor. Bunun sonucunda ise, mevcut LCD ve plazma ekranlara kıyasla, düşük enerji tüketimi ile, çarpıcı derece yüksek kontrasta sahip görüntüler (hem aydınlık hem de karanlık ortamlarda), daha geniş renk gamı, mükemmel video görüntü tepki süresi ve daha geniş izleme açıları elde ediliyor. Ayrıca, ekranın yapısından ötürü, Kristal LED ekran aynı zamanda büyük ekranlar için de ideal bir çözüm sunuyor.
 

Mevcut LCD ekranlara kıyasla, CES”te sergilenen 55 inç”lik prototip aydınlık ortamda yaklaşık 3,5 kat*1 daha yüksek kontrasta, 1,4 kat daha geniş renk gamına ve yaklaşık 10 kat daha hızlı video görüntü tepki süresine de (tüm değerlerde mevcut Sony modelleri baz alınmıştır) sahip. Sony, Kristal LED Ekranı için profesyonelden tüketici kullanımına kadar değişen, geniş ölçekte bir dizi uygulama öngörüyor. Organik ışık yayan diyot (OLED) ekranlarını geliştirmek adına yürüttüğü çalışmalara paralel olarak Sony, Kristal LED Ekranı piyasaya sürmek için de özenle çalışmaya devam edecek.
 

Prototipin ana özellikleri
Panel büyüklüğü : 140 cm (55 inç)
Piksel sayısı : 1.920 x 1.080 x RGB
(Full HD: her bir RGB LED”den yaklaşık 2 milyon adet olmak üzere, toplamda 6 milyon civarında LED kullanmaktadır)
Ekran elemanları : RGB LED
Parlaklık : Yaklaşık 400 cd/m2
İzleme açısı : Yaklaşık 180 derece
Kontrast (karanlık ortam) : ölçülebilir limit değerlerin üzerinde
Renk gamı : NTSC”ye kıyasla %100″ün üzerinde (xy)
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here