Ana sayfa Haber Sony’de düşüş!

Sony’de düşüş!

0

Sony, 2011″i bir önceki yıla göre % 90 daha az kar ile kapatıyor

Japonya”nın ileri teknoloji şirketi Sony, Tayland”da yaşanan selin yol açtığı üretimsel zararlar, Japonya”da 2011 İlkbaharında yaşanan büyük deprem, Japon Yeni para biriminin yükselen kuru ve gittikçe düşen televizyon satışları nedeniyle ABD ve Avrupa 2011 karlılığının bir önceki yıla göre %90 daha düşük seviyede olabileceğini açıkladı. Yaşanan düşüş eğiliminin Sony”nin özellikle NEX serisiyle global anlamda yakaladığı fotoğraf makinesi satış ivmesine dair üretim süreçlerini etkileyebileceği finans analiz uzmanları tarafından yapılan yorumlar arasında yer alıyor.

2 Kasım çarşamba günü yapılan negatif yönlü finansal açıklamada, 2011 yılına dair beklenen gelirin 25 milyar yen düzeyindeki kesinti ve beklentilere göre yaklaşık 20 milyon adet TV satışının az olması özellikle Tayland”da yaşanan sel ve tufana bağlanıyor. Ayrıca güvenilir kaynaklardan alınan ve Reuters”in doğruladığı bilgiye göre Sony, Samsung Electronics ile LCD TV ve yeni nesil TV”ler için panel maliyetlerini düşürmek, teknolojiyi geliştirmek amacıyla kısmi bir ortaklık girişimine hazırlanıyor. Ancak henüz herhangi bir plan açıklanmadı.
 

Sony, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da sel ve zayıf talep de dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle kötü kar marjı sonuçları beklerken diğer birçok Japon teknoloji şirketi de yaptıkları öngörü açıklamalarında 2011 yılına dair sene başında öngörülen finansal analizlerin eksi yönünde sonuçlar bekliyorlar. Bu Japon şirketlerinin bazıları şöyle: Honda Motor Co, Panasonic Corp, Nintendo Co. Ltd. ve Nomura Holdings.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here