Ana sayfa Haber Sony CyberShot RX100V en hızlı kompakt kameralardan bir tanesi

Sony CyberShot RX100V en hızlı kompakt kameralardan bir tanesi

0

Sony, popüler Cyber Shot RX100 serisi kompakt fotoğraf makinesi serisinin yeni amiral gemisi modeli RX100 V”yi Kasım 2016″da piyasaya çıkarttı. RX100 V, günümüzün kompakt fotoğraf makinesi pazarına yeni bir AF performansı ve hız düzeyi getiriyor.

Makine, 0,05 saniye ile dünyanın en yüksek AF yakalama hızına ve en yüksek sayıda AF noktasına sahip Hızlı Hibrit AF sistemi ile donatılmış. Bu, fotoğraf makinesinin 0.05 saniye kadar kısa bir sürede odağı kilitlemesine imkân veriyor. Yüksek hızlı odaklama, sensörün yüzde 65″ini kaplayan 315 adanmış AF noktasını mükemmel şekilde tamamlayarak kullanıcının istediği nesneyi öngörülemeyen yönlerde hızlıca hareket ettiğinde dahi yüksek hız ve doğruluk ile çekmesini sağlıyor.

RX100 V, ayrıca AF/AE takibi ile 150 kesintisiz çekime kadar tam 20,1MP (yaklaşık efektif) çözünürlükte 24 fps”e varan hızlarda kesintisiz çekim de yapabiliyor. Bu, kompakt fotoğraf makinelerinde dünyanın en yüksek hızı anlamına geliyor. Yüksek hızlı çekim modunda çekimler arasında vizördeki kararmanın minimize edilmesi de fotoğrafçının hızlı hareketi takip etme ve o önemli anı yakalama becerisini önemli ölçüde arttırıyor. Ayrıca, yüksek hızlı modlarda, sessiz çekim yapma imkânı da mevcut.

Yeni RX100 V“nin AF performansındaki diğer iyileştirmeler arasında, fotoğraf makinesinin kesintisiz ve tek çekimli AF modları arasında otomatik olarak geçiş yapmasına izin veren AF-A modunun eklenmesi de yer alıyor. Kullanıcılar, çekimi kadraja alırken aynı zamanda kesintisiz AF ve aşama algılamalı AF alanlarının ekran üzerinde canlı şekilde görüntülenmesini isteyip istemediklerini de manuel olarak seçebiliyorlar.

RX100 V“de, hızlı hareket eden süjelerde yaygın olarak yaşanan “jöle etkisini” minimize eden, yüksek hızlı bir Bozulmayı önleyen Deklanşör (1/32000 saniye maksimum hız) de bulunuyor. Bu yüksek deklanşör hızı, aynı zamanda fotoğraf makinesinin EV19″a varan parlaklık düzeylerinde geniş diyafram açıklığı ile net, belirgin görüntüler çekmesine izin veriyor.

RX100 V“de ilk defa, kullanıcılar Odak Büyütücülü bir modda çekim yaparken ilk büyütme oranını serbestçe seçebiliyor. Kullanıcılar aynı zamanda Odak Büyütücü lokasyonu için “odak noktası” ve “görüntüleme merkezi” arasında seçim de yapabiliyorlar.

RX100 V, minik ebadına rağmen video çekimlerinde de oldukça başarılı. Hızlı Hibrit AF ile odak alanı aşama algılamalı AF sensörü, 4K film çekiminin katı odaklama gereksinimlerini dahi karşılayan doğru odaklama ve takip performansını sağlıyor. AF sürücü hızı ve AF takip hassasiyeti de menü sistemi üzerinden ayarlanabiliyor ve kullanıcılara odaklama tercihleri temelinde bolca esneklik sağlıyor.

RX100 V, 4K modunda videonun en ince detaylarının dahi minimal hare ve karelenme ile çekilmesini sağlamak üzere, piksel gruplamasız tam piksel okumadan yararlanıyor. Bu yüksek kaliteli sonuçlar, video çekimi sırasında 4K kayıtta 100 Mbps”e, Full HD çekimde ise 50 Mbps”e kadar yüksek bit hızında kayıt yapan XAVC S kodeği  sayesinde sağlanıyor.

Profesyonel düzeydeki diğer video özellikleri arasında, Picture Profile, S-Log2 /S-Gamut, 100p HD Full HD modu ve daha fazlası yer alıyor.  Standart hızdan 40 kata kadar daha düşük hızlarda süper yavaş çekim video kaydedebilirken bunu RX100 IV modelinin iki katı bir süre boyunca gerçekleştirebiliyor. Bu uzatılan süre, kullanıcıların bir dizi yüksek hızlı, geçici aksiyon anını inanılmaz detay, çözünürlük ve netlik ile çekmesine imkân veriyor.

RX100 ailesinin diğer üyelerinde de görülen kullanışlı cep boyutlarındaki tasarımı koruyan yeni RX100 V, gerçek yaşamı aratmayan görüntü ön izleme ve oynatma fonksiyonelliği sağlayan yüksek kontrastlı 2.35 milyon noktalı XGA OLED Tru-Finder ile donatılımış. Elektronik vizör (EVF), kullanıcının tercihine göre rahatlıkla fotoğraf makinesinin gövdesine geri çekilip açılırken Zeiss T kaplamalı optik elemanlara sahiptir.

Aynı zamanda, gerek RX100 V gerekse diğer RX100 serisi fotoğraf makineleri için ayrı bir aksesuar olarak temin edilebilen yeni bir sualtı kılıfı (model MPK-URX100A) da temin edilebilecek. Sadece RX100 fotoğraf makinelerine uyacak şekilde tasarlanan kılıf, 40 metre derinliğe kadar etkili.

.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here