Ana sayfa Donanım Sony Cybershot DSC-HX7V

Sony Cybershot DSC-HX7V

0

Kapsamı geniş kompakt.
 

Sony Cybershot modelleri ile ilk tanıştığım anı çok iyi hatırlıyorum. Dijital fotoğraf makinesi kavramının dünyada heyecan uyandırdığı 2001 yılına yakın bir seneydi. Deklanşörüne ilk dokunduğum anda bir şeylerin farklı olduğunu hissetmiştim bu fotoğraf aygıtında. Fotoğraflarının yanında video özelliği de çok iyidi. Aslında Sony Cybershot serisinin kompakt fotoğraf makinesi serisi yerine daha farklı bir isimle adlandırılması gerektiğini yani videografi konusunda da bir vurguya ihtiyacı olduğunu o günden beri düşünür dururum. Uzun yıllar boyunca birçok kez Sony Cybershot serisinin lanse edilen modelleri ile fotoğraf çekme ve video kaydetme imkanlarına sahip olduk ve şimdi de bir diğer Cybershot”ı inceliyoruz; Sony Cybershot DSC-HX7V”yi test merkezimizde ağırlıyoruz.
 

 
Cybershot HX7V kapsamı oldukça geniş bir fotoğraf makinesi. Serideki birçok modelden ayrılan özelliklere sahip. öncelikle dış görünümüyle herhangi bir moda simgesi ya da aksesuar olmayı düşünmediğini gözler önüne seriyor. Kalın ve ağır bir aygıtla karşı karşıyayız çünkü. Aslında günümüzün yükselen trendlerinden biri olan daha kompakt ve taşınabilir özellikli modellere küçük bir karşı duruş sergiliyor Cybershot HX7V. Elbette bu duruşun nedenleri de oldukça mantıklı; büyük bir lityum iyon pile sahip olması, kalınlığı artıran bir faktör olarak 10x optik zum özelliği ve sahip olduğu büyük boyutlu işlemci modülüne ek olarak dahili GPS özelliği de boyutlarının nedenleri arasında. Elektronik mekanizmanın kapsamıyla boyutlar doğru orantılı bir ilişki içinde. Tutuluşunun son derece rahat olduğunu ise bu noktada belirtmekte fayda var.

 

üst kısmında stereo hoparlör çıkışına sahip modelin açma-kapama butonunun hemen yanında sağa ve sola yaklaşık 20 derecelik açıya kadar döndürülebilen zum kontrolü yer alıyor. Bu kontrolün kullanımı çok rahat. Zum kontrolü diğer birçok benzer sistemdeki gibi aşırı düzeyde hassas değil ancak sistemde işleyişi biraz yavaş. üstte son olarak çekim modları için bir kadrana sahip Cybershot HX7V. 3D çekim modu ve manuel çekim özelliklerine olanak tanıması bu kadranın en dikkat çekici öğeleri. Ayrıca Panoramik çekim, manuel pozlama, otomatik program, süper otomatik, akıllı otomatik, arkaplan flulaştırma ve 15 farklı sahne moduna erişim yer alıyor bu mod kadranında. Süper otomatik ile otomatik arasındaki farklar ise bulantı ve noise(gürültü) semptomlarının süper opsiyonunda daha fazla minimize ediliyor olması. Arka kısma geçecek olursak burada 3 inçlik 921k çözünürlüklü Xtra Fine adını alan LCD ekran bulunuyor. Ekranın sağında ise menü ağırlıklı kontrollerü görüyoruz. Video kaydı için özel bir butona sahip olması önemli bir artı puan. Diğer kontroller ise zamanlayıcı, ekran kadrajlama, çekilen fotoğrafların gösterimi gibi arayüz ve kullanım özelliklerine erişim sağlayan klasik kontroller.
 

 
Sırada aygıtın teknolojisi var. Bu Cybershot modeli 16.2 milyon piksel fotoğraf çekimine olanak tanıyan 2.3 inç Exmor R görüntü sensörüne sahip ve bu sayede maksimum 4608×3456 piksel çözünürlükte fotoğraf çekilebiliyor. 10 kare/saniye hızında seri çekim gerçekleştiriliyor. Ayrıca AVCHD formatta HD video kaydı yapılabiliyor. Fotoğraf çekerken aynı anda video kaydı da gerçekleştirebiliyorsunuz. 10x optik zum özellikli geniş açılı Sony G objektife sahip olması da diğer dikkat çekici detay durumunda. Zum performansı tatmin edici sonuçlar sergiledi. Ancak zum sizin için daha fazla önem taşıyorsa 16x zumlu Cybershot HX9V modelini tercih edebilirsiniz. SD kart destekli ve HDMI arayüzüne de sahip.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here