Ana sayfa Haber Sony CyberShot DSC-HX300 incelemesi

Sony CyberShot DSC-HX300 incelemesi

0

Sony, fotoğrafçılık teknolojileri konusunda öncü markalardan biri. Japon teknoloji şirketinin DSLR”dan kompakt fotoğraf makinesine geniş bir ürün gamına sahip olduğu da biliniyor. ülkemizde uzun yıllardır bol seçenek ve hemen her bütçeye uygun model mottolarıyla satışa sunulan Sony fotoğraf makinelerinden biri olan Sony CyberShot DSC-HX300″ü test merkezimizde ağırladık. Görüldüğü anda “acaba bir DSLR fotoğraf makinesi mi” sorusuna maruz kalabilen fotoğraf makinesinin detaylarını ele aldık. İlk olarak Sony CyberShot DSC-HX300″ün tasarımı ile başlayacağız…

 

Tasarım

 

Sony CyberShot DSC-HX300, zoom öncelikli bir dijital kompakt fotoğraf makinesi. Oldukça büyük bir gövdeyle gelmesine karşın herhangi bir objektif değiştirme özelliğine sahip değil. Daha çok manzara, doğa fotoğrafçılığına ilgi duyan kimselere hitap ediyor. Sahip olduğu 50x zoom özelliği sayesinde çok uzak mesafelerdeki konuları dahi merkeze alabilmeyi mümkün kılıyor.

 

Oldukça modern bir kutuda geliyor. Kutusundan lens kapağı, omuz askısı, şarj cihazı ve bazı belgelerle birlikte çıkıyor. ürünün damlacıklı plastik kaplaması ve genel olarak buton düğmeleri ile kadranının kullanışlı konumlandırmaları dikkat çekiyor.

 

ön kısmında üstte Sony logosu, altta lens, elle tutulmasını kolaylaştıran ayrıca pile de ev sahipliği yapan sağ tarafı, üstte mod kadranı ve diğer kontrolleri görülüyor. Arka kısımda vizör, hareket edebilen ekran ve yine bazı klasik düğmeler var. üst kısmında dahili flaşı ve büyük hoparlör açıklıkları da öne çıkan detayları arasında. Güven veren, son derece iddialı bir tasarımla geldiğini belirtmek mümkün. Peki teknoloji özelliklerinde hangi noktalar öne çıkıyor? İşte sırada bu sorunun yanıtları var…

 

Donanım, performans ve sonuç

 

Sessiz ve etkili şekilde çalışan zoom”u elbette en çarpıcı yanı. Yaklaşık 45x”e kadar muazzam bir görüntü kalitesi ile sunulan yakınlaştırma faktörü, 50″e doğru hassas ve zorlu bir hal alıyor. Bu noktada 25-30x”ten sonra makinenin hareket etmesinin etkilerini de görebiliyorsunuz. Zoom sırasında mümkün mertebe stabil kullanım tavsiye ediyoruz. Ayrıca fotoğraf makinesinin dijital zoom özelliği de var.

 

Carl Zeiss Vario Sonnar lensi geniş açı özelliği ile daha fazla arka planı konuya dahil etmeyi mümkün kılıyor. 3 inçlik ekranı 921.600k noktaya sahip. 80-12.800 aralığında ISO hassasiyeti, 10fps seri çekim hızı, Full HD video kaydı özellikleri de öne çıkan diğer detaylar arasında. ürünün ses kalitesi oldukça iyi. Video kayıtlarında çok berrak bir ses alımı söz konusu. 20.4 MP çözünürlüklü fotoğraf çekilebilen Sony CyberShot DSC-HX300″ün pil dayanıklılığı da ortalamanın sınırlarında. MicroHDMI ve USB 2.0 portları bulunan modelde WiFi desteği bulunmuyor. Size çeşitli manuel kullanım olanakları da sunan cihaz, DSLR öncesi ideal geçiş modelleri arasında konumlanıyor.

 

Artılar:

Tasarım ve malzeme kalitesi

Performans

Manuel kullanım imkanı

Zoom özelliği

Video

Hız

Fiyat

 

Eksiler:

Ağır

WiFi yok

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here