Ana sayfa Donanım Sony Cyber-shot HX300

Sony Cyber-shot HX300

0

Optik zum aralığı, görüntü sabitleme teknolojisi ve sensörü ile çarpıcı.
 

Sony ile ilk kez tanışan kimselerin kısa zaman içerisinde fark edeceği bazı şeyler vardır. Bunların başında fotoğraf kalitesinin yanında video kalitesininde pürüzsüz şekilde sunulması gelir. İkinci olarak tasarım, Sony için her zaman dikkat çekici bir önemle ele alınırken görsel algılar da tasarlanan fotoğraf aygıtının hedef kitlesini dikkate alır şekilde oluşturulur. Kompakt ve günlük kullanım için oluşturulan bir fotoğraf makinesi, konu Sony”se mutlaka hafiftir. DSLR içinse görselliğin yanında hep bir “güç” unsuru yer almaktadır. Magnezyum alaşımlı gövdelerde deri yüzeyler ve diğer segment üstü imgeler dikkat çekicidir. Sony gibi üst düzey bir teknoloji şirketinin birçok parmetreyi dikkate alan aygıtlar üretmesinden daha doğal birşey de olamaz zaten.
 

 
İlk bakış
Japon teknoloji üreticisinin yeni ve ilgi çekici modellerinden birini daha, Cyber-shot HX300″ü test merkezimizde ağırladık. İleri seviye kompakt-zum segmenti içinde değerlendirebileceğimiz aygıtta zum faktörü ve teknoloji özelliklerinin segment üstüne çok yakın sınırları oldukça dikkat çekici. İlgi uyandıran özelliklerine hızlı bir bakış attığımızda güçlü 50x optik zumu, geliştirilmiş Optik SteadyShot görüntü sabitleme özelliği ve 20 milyon piksellik Exmor R CMOS sensörü vurgulanması gereken ilk konular oluyor. Cyber-shot HX300″ün DSLR tarzı kullanımı, 3 inçlik hareket edebilen ekranı, manuel kontrolleri ve hızlı otomatik netlemesi ise diğer çarpıcı yönleri durumunda. Peki aygıtın detaylarında neler gizli?

Fotoğraf makinesinin dengeli DSLR tarzı gövdesi ve elinize rahatlıkla oturan kalıplı ergonomik tutma yeri sayesinde en uzun çekimler bile keyif haline geliyor. Tıpkı bir DSLR fotoğraf makinesinden bekleyeceğiniz gibi aralarında manuel daire, özel ayar düğmesi, jog kadranı ve Memory Recall modunun da bulunduğu, sezgisel olarak yerleştirilmiş eksiksiz kontrol yelpazesi de yer alıyor. HX300 üzerinde aynı zamanda fotoğraf makinesi ile gitgide büyüyen çekim aksesuarları arasında akıllı iletişime imkan veren çok yönlü yeni “çoklu Terminal” ara yüzü de bulunuyor.

 

Yüksek zum ve getirdikleri
Birçok yeni ve gelişmiş özelliğinin yanı sıra şıklığı ile göz kamaştıran yeni Cyber-shot HX300, fotoğraflarınızı daha da ileri bir düzeye taşıma imkanı da sunuyor. Geliştirilen optik görüntü sabitleme ve daha hızlı otomatik odaklama sayesinde HX300, yüksek zum yapmış olsanız bile o kısa anları yakalamakta bugüne kadar hiç olmadığı kadar etkili. Bu yüksek zum özelliği çarpıcı bir yakınlaştırma sağlarken sonuçlar da gayet tatmin edici. DSLR tarzı görünüm ve kullanımı ile dikkat çeken bu son derece güçlü Cyber-shot HX300, beraberinizde ek lens taşıma derdi olmaksızın hafif yükle seyahat etmenize de imkan veriyor. Bir kompakt fotoğraf makinesi için en yüksek düzeyde olan muazzam 50x optik zum aralığı ile Carl Zeiss Vario-Sonnar T* lens tatiller ve safari seyahatlerinden, spor ve açık hava konserlerine kadar çok geniş bir aralıktaki çekim fırsatlarını kapsıyor. Lens yüzeyindeki T* kaplama yansımaları ve “parlama”yı keserken Super ED ve ED cam elemanları ise tatminkâr ölçüde keskin, yüksek kontrastlı görüntüler için kromatik sapmayı asgari düzeye çekiyor.
 

 
Peki optik yakınlaştırma yüksek, hatta çok ama çok yüksek düzeyde, peki sonuçlar nasıl? Bilindiği üzere optik yakınlaştırma ne kadar artarsa bulanıklık ve özellikle düşük ışıklı ortamda renk sapmaları o denli artar. Burada ise 3x ya da 12x gibi klasik form faktörler söz konusu değil; tam 50x”lik optik zum söz konusu. Ancak Sony”nin bu kapsamlı modelinde geliştirilmiş Optik SteadyShot ile yüksek zum ayarında bile daha net fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. İkinci lens elemanları grubunun konumu, eldeki ince titremeleri düzeltmek için hızla hareket ederek çekimleri rahat şekilde çerçevelemeyi iki kat daha kolaylaştırıyor. Fotoğrafın odaklanma süresi oldukça iyi, özellikle orta seviye zum uzaklıklarında olduğunuzda anında netlemeyle karşı karşıyasınız ve bu gerçekten artı puanı hak ediyor. Bununla beraber optik zum 40″ın üzerinde iyi sonuçlar sunmuyor. Tripodsuz kullanımda 35 sınırının üzeri iyi sonuçlara biraz uzak kalıyor. Bu nedenle eğer doğa fotoğraflarıyla ilgiliyseniz ya belirttiğimiz sınırlarda fotoğraf yakınlaştırması uygulayın ya da makineyi sabitleyici önlemlere başvurun diyoruz. Bir anekdot olarak 100x”lik bir de dijital zum özelliği bulunduğunu belirtelim. Bu özellik, 50x optik zuma ek olarak fantastik bir 100x yakınlaştırma daha sağlarken sonuçların aşırı noise”lu olduğunu belirtip bu özelliği pek dikkate almamayı yeğleyelim.

 

İşlemci, CMOS sensör, eğlenceli modlar ve flaş
20 megapiksellik Exmor R CMOS sensör ile başarılı görüntü kalitesi
Cyber-shot HX300″de bulunan CMOS sensör, akşam karanlığında veya loş ışıklı iç mekanlarda çekim yapıyor olsanız dahi, son derece düşük noise”lu (gürültülü) zengin detaylı fotoğraflar ve Full HD videolar elde ediyor. Birazda kullanımı kolaylaştıran modlardan bahsedelim. Superior Auto Mod, loş ışıktaki aksiyonu yakalamanıza yardımcı olduğu gibi çekimini yaptığınız kişi veya nesnenin hareketini dahi fark ediyor. Fotoğraf makinesi, güneş ışığına boğulmuş kumsallardan kasvetli iç mekanlara ve alacakaranlık sahnelerine kadar her ortamda, her seferinde net, bulanıklığın olmadığı resimler elde etmek için otomatik olarak ayarlanıyor.Resim Efekti ise Toy Camera, PopColour, Soft High Key ve Partial Colour gibi eğlenceli, etkileyici sanatsal işlemler ile fotoğraflarınıza, videolarınıza ve panoramalarınıza renk katmayı kolaylaştırıyor. Her şey anında ve otomatik olarak yapılırken, akıllı telefon uygulamaları veya görüntü düzenleme programları indirmek için uğraşmaya da gerek bırakmıyor.
 

 
Cyber-shot HX300″de, aynı zamanda, fotoğraf makinesinin hassasiyetini artırarak uzaktaki nesnelerin daha parlak görünmesi sağlamak için flaş uzaklığını etkin şekilde genişleten bir Gelişmiş Flaş bulunuyor. Fotoğraf makinesinin dahili flaşının aksiyona ulaşmakta zorlanabileceği parti çekimleri, iç mekanlar veya karanlık ortamlar için ideal.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here