Ana sayfa Donanım Sony Cyber- Shot DSC-TX10

Sony Cyber- Shot DSC-TX10

0

Dayanıklılık, 5 metreye kadar su geçirmezlik ve modern-teknolojik parametreler üçgeni.
 

Sony”nin Cyber-shot DSC-TX10 modelinde daha kutusunu incelediğim anda karşıma çıkan içerik informları: 16.2 megapiksel Exmor R CMOS, 4x zoom/25 mm geniş açı, AVCHD Full HD video, 3D, 3inç(7,5 cm) LCD, panoramik çekim, 5 metreye kadar su geçirmezlik, -10 dereceye yani donmaya dayanıklılık, 1,5 metreden düşmeye dayanıklı… Ve daha fazlası. Kutuyu açtığımda ise tam bir kompaktlık. Neredeyse en ufak bir fazlalığı dahi bulunmayan bir kompakt fotoğraf makinesi Sony Cyber-shot DSC-TX10. Makinenin hemen her yerinden bir kolaylık ve rahat kullanım imgesi akıyor. TX10, Cyber-shot serüveninin en hafif ve en kompakt modeli.
 
sony cyber shot dsc-tx10
 
Bu yeni modelde tasarım, Cyber-shot çizgilerini taşıyor ancak; fazlalıklarını ortadan kaldırmış bir şekilde. Boyutları 9 cm x 5 cm x 1.5 cm avuç içine tam olarak sığıyor ve taşınması çok rahat. Buton konumlandırmaları sağ tarafta. Açma-kapama, deklanşör, tek tuşla video kaydı ve çekilen fotoğrafları görebileceğiniz yine pratik bir buton. En sağda köşede zum için mini ölçü sınırlarını zorlayan ve fonksiyonellik dışındaki hemen her şeyi es geçen zum joysticki yer alıyor. Kullanımı oldukça rahat ancak tek elle zumu hareket ettiremiyorsunuz. Mutlaka diğer elinizle makineyi tutmanız gerekiyor. Belki de daha hassas bir zum hareketliliğiyle diğer ele gerek kalmadan zum kontrolü sağlanabilirdi. TX10″un 2 HDMI girişi bulunuyor. Ayrıca alt kısmında SDXC card ve pil girişleri aynı bölmede bulunuyor. TX10″un üst ve ön kısımlarında bolca yazı kullanılmış. HD AVCHD, waterproof 5.0/ 16ft, Exmor R 16.2 gibi lazer bazlı yazılara yer verilmiş. Açıkçası bu yazı dizilimlerini abartı buldum ve benimseyemedim. Buton yakınlarında on-off gibi 2-3 yazı ve yine üst panelde belirleyici özelliklerden sadece waterproof yazısı olabilirdi.

 

Fotoğraf makinelerinin görüntü sensörüne ne kadar çok ışık düşerse o kadar kaliteli sonuçlar elde edilir. Geleneksel sensörlerin en büyük sorunlarından biri, pikseller arasında küçük elektrik darbeleri taşıyan, sensörün ışığa duyarlı yüzeyi boyunca yayılan tellerdir. Bu teller gerekli olmakla birlikte, sıradan fotoğraf makinelerinde sensöre gelen ışığı kısmen engeller. Işığın daha az gelmesi, sinyallerin fotoğraf makinesi tarafından otomatik olarak güçlendirilmesini gerektirir. Bu da bulanık ve benekli resimlerde karşılaştığınız “parazite” yol açar. Bu istenmeyen sonuç, sinyallerin daha fazla güçlendirilmesi gereken düşük ışık koşullarında daha belirgin hale gelir.
 
sony cyber shot
 

TX10″in 16.2 MP Exmor R CMOS sensörüyle kontrastlı, zengin renklere sahip, düşük parazitli, ayrıntılarla dolu Full HD videolar ve fotoğraflar çekilebiliyor. özellikle loş iç mekânlarda ve alacakaranlık anlarında flaşsız çekim yaparken TX10, görüntü parazitinin az olduğu hassasiyeti yüksek sonuçlar sergiledi. HD 1080i video çekebilen TX10″da verimli AVCHD video sıkıştırma formatıyla çekimlerinizi gerçekleştiriyorsunuz. Bu format, dosyaların boyutunu küçük tutarak onları saklamanızı ve paylaşmanızı kolaylaştırır. çok Açılı Panoramik çekim, fotoğraf makinesinin ekranını eğerek farklı yönlerini keşfedebileceğiniz 3D hissi veren muhteşem görüntüler sunuyor. 36 farklı sahne modu bulunan ve 4X zum özelliği sergileyen TX10″da zum, hızlı çalışıyor ve son derece net bir yakınlaştırma sağlıyor. Yüksek kontrastlı dokunmatik ekran, parlak ışıkta olsanız bile çektiğiniz nesneleri tam olarak görmenizi sağlıyor. Ayrıca dokunmatik ekran, çekim ayarlarının hızla yapılmasını kolaylaştırır. Dokunmatik ekranda nesneleri büyütemiyorsunuz. Bu özelliğin yanı sıra dokunmatik ekran üzerinden çekim yapılamıyor.

 

www.sony.com.tr
 

Fiyatı: 1050 TL
Puan: 93
 

Artıları:
+ Düşük ışıkta fotoğraf çekim performansı
+ Kompakt boyutlar
+ Dayanıklılık, 5m. su geçirmezlik
 

Eksileri:
– Dokunmatik ekran daha kapsamlı özellikler taşıyabilirdi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here