Ana sayfa Haber Sony CEO”su Kazuo Hirai koltuğunu CFO”ya devrediyor

Sony CEO”su Kazuo Hirai koltuğunu CFO”ya devrediyor

0

Kazuo Hirai

1 Nisan 2012’de görevine gelmiş olan CEO Kazuo Hirai, görevine geldiği dönemde Sony Mobile zarar ederken durumu tersine çevirmiş ve kâr ettirmeye başlamıştır. Görevini layıkıyla yerine getirmeye devam eden Kazuo Hirai, bu Nisan ayının 1’inde yerini firmanın CFO’su Kenichiro Yoshida’ya devredecek. 

Sony’nin resmi web sitesinde duyurulan habere göre şimdiki CEO, görev değişikliğini kendisi talep etti. Yıllardır süregelen başarılı Sony kariyeri dikkate alındığında sürpriz olan bu karar, kendisinin yine Sony’de toplantılara katılacak yetkili, yani sözcü olarak kalması ile biraz olsun sürpriz niteliğini yitiriyor.

1995 yılında Sony kariyerine başlayan eski CEO, Sony Computer Entertainment departmanına katılarak PlayStation 2’nin 2013 yılında 158 milyon adet satmasına katkı sağlamış ve bu ürün en başarılı oyun konsolu haline gelmiştir.

Kenichiro Yoshida

Sony’nin yeni CEO’su olacak olan Kenichiro Yoshida, 2014 yılından beri CFO, yani Şef Finans Yetkilisi görevini sürdürmekteydi. Kendisi aynı zamanda firmanın yönetim kurulunda da yer alıyor. 

Sony’nin üst düzey yetkililerinde meydana gelen bu değişiklik ile firmanın vizyonu ne gibi değişimlere uğrayacak ya da uğrayacak mı ortaya çıkan ürünler ve stratejiler ışığında hep birlikte göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here