Ana sayfa Haber Sony Alpha serisinin yeni üyesi a6300 hakikaten iyi!

Sony Alpha serisinin yeni üyesi a6300 hakikaten iyi!

0

Sony‘nin Alpha serisinin yeni aynasız modeli; a6300 fotoğrafçı Cem Talu’nun da katılımıyla tanıtıldı. Sony a6300 ile birlikte Sony’nin G Master etiketli lensleri ve Sony Alpha serisiyle ve diğer makinelerle tavsiye edilen lensler tekrar görücüye çıkarıldı. Lansmandaki konuşmacılar ise; Sony Euroasia Alpha ürün müdürü Eren Sayıp, Sony Euroasia Genel Müdürü Kazuteru Makiyama ve fotoğrafçı Cem Talu oldu. Kısa ve net konuşmalarıyla yeni a6300‘den bahsedilirken, Sony’nin en çok seri çekim özelliklerinin üzerine titrediği görülürken makinenin 4K çekim yetenekleri de tanıtıldı. 

Fotoğraf: Cem Talu

Sony a6300, 0,05 saniyelik kısa odaklanma süresi ile dünyanın en hızlı AF yakalama olanağını veren 4D FOCUS”a sahip. Ayrıca, α6300″de tüm görüntü alanı üzerinde yoğun şekilde konumlandırılan 425 aşama algılamalı AF noktası da dünyada herhangi bir değiştirilebilir objektifli fotoğraf makinesinde bulunan en yüksek sayıda AF noktası olurken, sürekli otomatik odaklama ve pozlama izleme ile saniyede 11″e kadar kare çekebiliyor. Ve bununla birlikte, Fotoğraf makinesinin Yüksek Yoğunluklu AF teknolojisi, 425 aşama algılamalı AF noktasını neredeyse tüm görüş alanına konumlandırarak diğer fotoğraf makinelerinin tanıyamadığı küçük ve hızlı nesneler üzerinde dahi geniş bir alan üzerinde doğru şekilde odaklanmasına yardımcı oluyor.

LCD ekran üzerinde ve vizörün üzerinde farklı avantajlar var. Sürekli çekimi besleyen ve aynı zamanda sürekli çekimin olmazsa olmazlarından gerçek zamanlı çekimlere de imkan veren Tru-Finder teknolojisi gerçekten kullanım kolaylığını monitör üzerindeki fotoğrafa yansıtıyor.

α6300″de BIONZ X görüntü işleme motoruna ideal bir eş olan yeni bir 24.2 MP sensörü var. Full frame olmayan Sony değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerinde bir diğer ilk ise, yeni α6300″ün Super 35mm formatında dahili 4K video kayıt imkânı sunması. 4K çekim sırasında, fotoğraf makinesi piksel gruplamasız tam dışa okuma kullanarak 20 megapiksel ile 4K UHD”ye kıyasla yaklaşık 2.4 kat (6K eşdeğeri) daha fazla piksel bilgi toplayarak ardından istisnai detay ve derinlikli yüksek kaliteli görüntüler üretmek üzere bu bilgiyi toplayarak yüksek hızda örnekliyor.

 

Sony a6300 lansmanının ardından, Sony’nin yeni lensleri de tanıtıldı.

FE 24-70mm F2.8 GM (SEL2470GM modeli), portre, seyahat ve etkinlik fotoğrafçılığı, hatta basit günlük çekimler için mümkün olan en yüksek optik performansı arayanlar için en üst düzey seçenek[2]. Yeni objektifte, aralarında gerek tüm zoom aralığı ve diyafram açıklığı aralığında, gerekse tüm görüntü dosyalarında sapmayı azaltıp köşeden köşeye en üst düzey çözünürlük sağlayan yeni geliştirilen, son derece hassas XA (ekstrem asferik) elemanın da bulunduğu üç asferik eleman kullanılıyor. Ayrıca, bir ED (Ekstra Düşük Dağıtma) cam eleman ve bir Süper ED cam eleman da kromatik bozulmayı asgari düzeyde tutarken çözünürlük ve bokeh”yi de herhangi bir yapay renklenme olmaksızın en üst düzeye çıkarıyor.

Görsel: a6300’ün testi esnasında Sony 4K TV’lerinden eş zamanlı olarak sergilendi. Fotoğraf ise LG G3 ile çekildi.

Yeni FE24-70mm F2.8 GM objektifte, lens elemanlarını hızlı ve doğru şekilde konumlandıran bir dizi yeni algoritma sayesinde olağanüstü verimlilik ile çalışan doğrudan sürücülü SSM (Süper Sonik Dalga Motoru) de bulunuyor. Pürüzsüz ve sessiz çalışması, motoru hem fotoğraf hem de video çekimi için ideal seçenek yapıyor. Kullanılabilirliği en üst düzeye çıkarmak amacıyla, toza ve neme dayanıklı olacak şekilde geliştirilen objektifte, AF/MF düğmesinin yanı sıra, odak tutma, zoom kilitleme ve siperlik çıkarma butonları da bulunuyor. Tüm ayarlarda dairesele yakın bir biçimini koruyan dokuz kanatlı bir diyaframa sahip olan objektif, yansımaları bastırarak hayranlık verici kontrast ve netliği güvence altına almak üzere Sony”nin orijinal Nano AR kaplaması ile kaplanıyor.

Tepe seviye portre lensi olarak tasarlanan, uzun süredir beklenen yeni FE 85mm F1.4 GM telefoto prime objektif (SEL85F14GM modeli), kompakt bir gövde içinde çözünürlük ile bokeh arasında mükemmel bir denge sağlıyor. Objektif, odaklanan alanların son derece yüksek çözünürlük ile yakalanırken bunları çevreleyen bulanık alanların ise muhteşem bir yumuşak arka plana pürüzsüz şekilde karışmasını sağlamak üzere yeni bir XA (ekstrem asferik) elemanın yanı sıra üç ED cam elemana da sahip. 11 kanat ile bugüne kadar bir α objektifte kullanılan en yüksek sayıda kanata sahip dairesel diyafram ise, bokeh”nin pürüzsüz ve görsel olarak çekici olmasını sağlıyor. Dışında ise, arkadan aydınlatılan kişi ve nesnelerde veya buna benzer zorlu ışık koşullarında parlama ve gölgelenmeyi azaltmasından ötürü bir portre objektifi için özellikle önemli olan Sony”nin orijinal Nano AR Kaplaması da yeni modelde bulunuyor.

Doğru otomatik odaklama için, FE 85mm F1.4 GM objektifte objektifin büyük, ağır odaklama grubunu hareket ettirmeye yetecek güç ve hızı sağlayan halka sürücülü bir SSM motor sistemini de içeriyor. Bu, büyük, ağır objektif elemanlarının kusursuz odak kontrolünü desteklemek üzere iki konum sensörü ile de donatılıyor. Bu yeni profesyonel portre objektifi toz ve neme dayanıklı olmasının yanı sıra kullanıcının fotoğraf mı yoksa video mu çektiğine bağlı olarak ayarlanabilen açılıp kapanabilir diyafram halkasına da sahip. Aynı zamanda, bir AF/MF düğmesi ve bir odak tutma butonu da bulunuyor[3].

Sıklıkla kullanılan 70-200mm odak aralığını kapsayan yeni FE 70-200mm F2.8 GM OSS telefoto zoom objektif (SEL70200GM modeli), son derece yüksek görüntü oluşturma, AF performansı ve görüntü sabitleme sunması ile, vahşi yaşam, spor, düğün ve daha birçok etkinlik ve mekan çekimi için çok yönlü bir seçenek olarak öne çıkıyor1.

Yeni amiral gemisi telefoto zoom modeli, XA, Süper ED ve ED cam bileşenler içeren üç gelişmiş objektif elemanı ve Nano AR kaplama sayesinde, tüm zoom aralığında olağanüstü netlik ve berraklık sağlıyor.

 

 

Yeni FE 70-200mm F2.8 GM OSS lens, bir α zoom lens ile ilk defa uygulanan ve sadece 0,96 metrelik etkileyici minimum odaklama mesafesine katkıda bulunarak AF performansının hem fotoğraf hem de video çekimi sırasında optimize edilmesi sağlayan değişken odaklama sistemine de sahip. Lens, büyük elemanları hızlıca hareket ettirmek üzere birlikte çalışan bir SSM (Süper Sonik Motor) ve çift lineer motora da sahip; bu, yüksek düzeyde sürücü kontrolü gerektiren ve odaklama hassasiyetini sağlayan bir özellik. Yeni modelde aynı zamanda tüm odak uzaklıklarında nesneleri bulanıklık olmadan, net şekilde çekmek üzere dahili bir Optik SteadyShot görüntü sabitleme ve fotoğraf makinesinin ihtiyaç duyulduğunda takılı olduğu tripoddan kolaylıkla ayrılabilmesini sağlayan bir döner tripod adaptörü de bulunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here