Ana sayfa Donanım Sony Alpha 900

Sony Alpha 900

0

Diğerlerine benzemeyen görüntüler Edinburgh”da yakalandı

Sony Alpha 900

Alpha serisinin uzun süredir beklenen full-frame D-SLR modeli A900, İskoçya”nın başkenti Edinburgh”da düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Sony”nin basın toplantısı dünyadaki pek çok ilke imza attı. Büyük Britanya”nın kuzey yarısını kaplayan İskoçya”nın sönmüş volkan ve kayalar üzerinde konumlanmış tarihi ve fotografik başkenti Edinburgh”daki lansman, ben dahil pek çok basın mensubu ve fotoğrafçı için bir ilk oldu. öncelikle Edinburgh, Alpha ürün serisindeki ilk full frame yüksek çözünürlüklü dijital fotoğraf makinesi olan A900 için muazzam bir inceleme mekanı. A900″un ilkleri arasında 24.6 megapiksellik çözünürlüğü dikkat çekiyor. A900, dünyanın ilk 24.6 megapiksellik full frame CMOS sensöre sahip D-SLR”si. Sony”nin yeni gözbebeği A900″ün sensörü, geliştirilmiş yeni çift BIONZ görüntü işlemciler ile birleşince, A900 saniyede 5 kare hıza ulaşmış. Geliştirilmiş yeni çift BIONZ görüntü işlemciler, büyük miktarlardaki görsel veriyi son derece yüksek hızlarda işleyebiliyorlar. RAW veri çevriminden önce güçlü noise giderme algoritmaları uygulanıyor ve ardından görüntü işlenirken kusursuz, detaylı ve minimum noise etkisinde görüntüler elde ediliyor. çift BIONZ görüntü işlemciler aynı zamanda cihazın son derece hızlı tepkisinin de altında yatan ana etkenlerden biri. Bu hız sayesinde 24.6 megapiksel efektif çözünürlükte 5 kare/saniye gibi bir hız ile fotoğraf çekmek olanaklı hale geliyor.

Sony Alpha 900

Gövdeye entegre titreşim önleme (Image Stabilization) özelliği sayesinde Sony, IS özellikli geniş bir full frame lens ailesine sahip diyebiliriz. Gelecek aylarda lens ailesini oldukça genişleteceği müjdesinin de verildiği lansmanda, A900 ile birlikte iki yeni lens de duyuruldu; 70-400mm f/4-5.6 ve 16-35mm f/2.8 CZ Vario Sonnar SSM. Henüz prototip oldukları için test fotoğraflarımda bu lensleri kullanmadım ve test çekimlerimi 24-70mm F:2.8 ZA SSM Carl Zeiss Vario-Sonnar T zoom lens ile gerçekleştirdim.

Lansman sırasında A900″ün “dev” sensörü ve özelliklerini dinledikçe, bu özellikleri çerçeveleyen dev bir gövde ile karşılaşmayı beklerken, 850g. ağırlığında, ele rahat oturan, uzun süreler taşıyabileceğiniz bir gövde ile karşılaştım. Gövde yapısı her türlü kötü hava koşuluna karşı da ekstra hazırlıklı. Menü yapısını incelemeye başladığımda, daha önce hiç Alpha serisi D-SLR kullanmayan bir fotoğrafçının bile çok kısa sürede alışacağı, “kullanıcı dostu” bir D-SLR ile karşılaştım. Kontrol ve menü sistemi Sony A700″ün benzeri. Başarılı bulduğum mini-joystick kontrolü A900″de de muhafaza edilmiş. A700″e benzer bir özellik de ISO aralığı. A900, 100-6400 ISO değerine sahip. A900, hızlı ve hassas otofokus yapmanız ve hiçbir kareyi kaçırmamanız için geliştirilmiş. A900″de 9 otofokus noktası (dual cross), ayrıca geniş-AF modunda ek olarak 10 asist noktası bulunuyor. A900″ün beğeni kazanan bir özelliği de optik vizörü. Yüksek kaliteli optik cam pentaprizma ve güçlü yoğunlaştırıcı lensi sayesinde istisnai bir parlaklığı olan vizör, yaklaşık 0.74x büyütme değerine sahip ve 35 mm full-frame sensörün %100″lük görüntü alanını kaplıyor. Bu, D-SLR”lerde pek sık rastlanmayan bir özellik. A900, “Canlı önizleme” moduna sahip olmasa da, akıllı önizleme ile yapılan ayarlarla ilgili anında geribildirim sağlıyor.  
A900″ün test ürünü elimize ulaştığında yazarımız Emre İkizler”in sizler için yazacağı kapsamlı bir inceleme yazısını önümüzdeki sayılarımızda yayınlayacağız.

Sony Alpha 900

Teknik özellikler

Firma: Sony
Etkili Piksel: 24.60
Sensör tipi: 35mm (35.9x24mm), Exmor CMOS sensör
Maks. çözünürlük: 6048×4032
Fokus noktası: 9 nokta AF (10 assist noktası)
Bellek Tipi: MS Duo/MS Pro&Pro-HG Duo/ CF(Tip 1-2), Microdrive
LCD ekran: 3″  (çözünürlük: 921.600)
İmaj Formatı: JPEG/RAW/RAW+JPEG
Batarya:    NP-FM500H
Ağırlık: 850gr.
Boyutları: 156.3×116.9×81.9
Fiyat: Henüz belli değil

Sony, D-SLR ürün gamında iddialı

Lansman sırasında, Sony Avrupa Dijital Görüntüleme Başkan Yardımcısı Yoshijuki Nogami ile kısa bir söyleşi yapma fırsatı bulduk. Yoshijuki Nogami, 1984 yılında Sony”e katılmış ve halen video kameralar, kompakt ve D-SLR fotoğraf makineleri, fotoğraf çerçeveleri, yazıcı ve çevre birimleri gibi tüm dijital görüntüleme ürünlerinden sorumlu.

PL: Dijital görüntüleme alanında Sony”nin öne çıkan ürün grupları nelerdir?
YN: Kompakt fotoğraf makineleri ve video kameralar bizim için çok önemli iki kategori. Fakat D-SLR ürün gamımız da gittikçe gelişiyor ve öne çıkıyor.
PL: SLR kameralar genellikle bir kültürü temsil eder, geniş bir lens ve aksesuar ailesinin bir parçası olması gerekir. Sony, D-SLR”lerde bu kültürü yarattı mı?
YN: Sony, D-SLR bölümünü birkaç yıl önce Konika Minolta”dan devraldı.
Bu da oldukça değerli bir D-SLR, lens ve diğer yan ürünler varlığı demek. Sony de bu varlığın üzerine kendine has teknolojileri ekleyerek ürün gamını geliştirdi.

PL: Sizce kompakt ve D-SLR kullanıcıları ürün satın alırken hangi kriterleri dikkate alıyor?
YN: Kompakt ürün kullanıcılarında bana göre bir kutuplaşma görülüyor. Bir bölüm kullanıcı ürünün fiyatını en önemli faktör olarak görürken, diğerleri ürünün kalitesine önem veriyor.
D-SLR”lerde ise ürün kalitesi öne çıkıyor ama ürünün markası da pek çok kullanıcının ürün seçiminde önemli rol oynuyor.

PL: Sony ürünlerinin kullanıcılara sağladığı avantajlar nelerdir?
Sizi diğer markalardan ayıran özellikler neler?
YN: Sony, kullanıcılarının her durumda başarılı fotoğraflar çekmesi için uğraşan bir marka. Fotoğraf bilgisi olsun ya da olmasın, kullanıcıların en iyi sonucu alabilmesi için de titreşim önleyici, akıllı sahne modu, gülümseme deklanşörü gibi özellikleri ile öne çıkıyor. D-SLR”lerde ise gövdeye entegre titreşim önleyici, canlı önizleme ve çok hızlı otofokus yapabilme özellikleri öne çıkıyor.

PL: Sony”nin Türkiye
pazarı ile ilgili görüşleri
nelerdir?
YN: Türkiye pazarı Sony için yüksek potansiyel vadediyor. ?u anda göreceli olarak düşük olsa da, pazar hacminin artacağını öngörüyoruz.
Sony”nin Türkiye pazarında oldukça yüksek bir pazar payı var, çünkü Türk kullanıcılar kaliteyi anlıyor ve takdir ediyorlar…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here