Ana sayfa Donanım Sony Alpha 850

Sony Alpha 850

0

İdeal dSLR

Sony, ilk “tam çerçeve” refleks fotoğraf makinesi olan Alpha 900″ü geçtiğimiz yıl Eylül ayında tanıtmıştı. Bundan tam bir yıl sonra, aynı ürünün çok benzeri olan Alpha 850 yaklaşık yüzde 30 daha düşük bir fiyat etiketiyle piyasaya çıktı.
Sony Alpha 850
Alpha 850, tam 24,6 milyon piksellik çözünürlüğe sahip olan tam çerçeve (full frame) bir algılayıcıya sahip. Bu kadar yüksek bir çözünürlük, doğal olarak profesyonel kullanım için tasarlandığını belli ediyor. Ama sahip olduğu fiyat etiketi sayesinde, ciddi amatörlerin de rahatlıkla sahip olabileceği, dahası rahatlıkla kullanabileceği ideal bir fotoğraf makinesi. Görsel olarak biraz iri duran gövde, ele alındığı zaman “tam ellerime göre yapılmış” duygusu veriyor. Yine görsel olarak biraz sivri ve 70″li yıllara aitmiş gibi görünen prizma çıkıntısına da kolay alışıyorsunuz. Hele gözünüzü vizöre dayadığınızda gördüğünüz berrak ve geniş görüntünün bu eski görünüşlü prizma sayesinde oluştuğunu anladığınızda makineyi daha da çok seviyorsunuz. Görüntünün yüzde 98″ini izleyebildiğiniz optik vizör çok berrak ve kullanıcıya her türlü bilgiyi sunuyor. El ve gözle uyumu mükemmel olan makinenin eleştirilebilecek tek yanı, üstteki küçük LCD”nin hemen sağında bulunan iki düğmeye (WB ve ISO) ulaşmanın çok kolay olmaması.

 

Günümüzde üst düzey refleks modellerin neredeyse tümünde kullanılan yüksek çözünürlüklü 3 inçlik ekran, kusursuz görüntüsüyle cezbediyor kullanıcıyı. Tek tuşla görüntüyü yüzde 100″e büyütme özelliği sayesinde hızlı bir şekilde netlik kontrolü yapılabiliyor. Ayrıca, makineye APS boyutlu algılayıcılar için geliştirilen objektifler de takılabiliyor ve bu tür objektifleri kullanırken uymanız gereken çerçeveyi de vizörde izleyebiliyorsunuz. Alpha 850″nin üzerinde çok fazla düğme bulunmuyor ve menüleri de hiç karmaşık değil.

AF noktalarının APS modellerdeki gibi görüntü yüzeyinin neredeyse tümüne yayılamaması ve bu nedenle de görüntü alanının merkezinde toplanmış gibi duruyor olmaları, algılayıcının “full frame” olmasıyla ilgili. Kullanıcının bu duruma alışması gerekiyor.

Sony”nin “Steady Shot” adını verdiği titreşim azaltma özelliği, Sony gövdelerinin bir başka avantajı. çift kart yuvasına sahip makine hem CompactFlash, hem de Memory Stick Duo bellek kartlarını kullanabiliyor. Ama kartlar arasında JPEG-RAW ayrımı ya da birinden ötekine kolay geçiş gibi özellikler bulunmuyor. 100-6400 ISO aralığında ışık duyarlılığı bulunan A850, suya karşı dayanıklı yapısıyla yağmur altında ve aşırı nemli ortamlarda sorunsuz çalışabiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here