Ana sayfa Donanım Sony Alpha 77 ve Alpha 65

Sony Alpha 77 ve Alpha 65

0

Sony, Alpha Ailesi”ni, 24.3 megapiksellik Alpha 77 ve Alpha 65 adlı iki yeni üye ile genişletti. Sony”nin genişleyen Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi”ne sahip fotoğraf makineleri serisi, fotoğrafseverler için daha cazip özelliklerle geldi. Serideki Alpha 77 modeli, faz-bulmalı AF ile 12 fps”de tam çözünürlüklü sürekli art arda çekim yapan dünyanın en hızlı fotoğraf makinesi unvanını taşıyor. Alpha 77 ayrıca, 11 çapraz sensör ile yeni geliştirilen 19 noktalı AF sistemi ve dünyanın ilk üç şekilde eğilenXtra Fine LCD”sine sahip. Her iki yeni model de Exmor APS HD CMOS Sensörü, gelişmiş BIONZ işlemciyi ve dünyadaki ilk çok yönlü bilgi ekranlı XGA OLED Tru-Finder”i kullanıyor
 

Sony, ileri seviyedeki amatörlere ve fotoğrafla ciddi olarak uğraşanlara cazip gelen iki yeni A-mount modeli ile Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi”ne sahip fotoğraf makinesi yelpazesinin cazibesini artırdı. Sony”nin Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi”nde yaptığı son yenilikler, SLT-A77 ve SLT-A65″i sınıfının en hızlı ve en hassas değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri haline getiriyor.
 
sony alpha 77
 
Her iki fotoğraf makinesinin de ergonomisi elden geçirilmiş durumda ve bu değişiklik, makineleri rahatça tutmak için gerçekleştirilmiş yeni bir tasarımı ve yüksek çözünürlüklü XGA OLED Tru-Finder üzerinden çekimi izlerken “gözü kapalı” bir şekilde dokunarak kullanılan yeni düğme düzenini de içeriyor. Beğenilen A700 DSLR”den sonra uzun süre beklenen A77, zorlu fotoğraf işlerinin kolaylıkla idare edilmesi için performansta ve sağlam yapıda yenilikler getiriyor.

A77 gövdesi 653gram ve A65 gövdesi 543gram ağırlığında. Sony”nin A77 ve A65 Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi”ne sahip değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri, Ekim 2011 itibariyle satışa sunuldu.

 

çok hassas çekim
A77, tam zamanlı faz-bulmalı otomatik odaklama ile tam çözünürlüklü fotoğrafları saniyede 12 kare hızda arka arkaya çekerek, dünyanın en hızlı sürekli AF çekim performansına sahip. A65, bütün yarı profesyonel kameraları gerçek anlamda geride bırakarak, benzer bir etkileyici 10fps”lik çekim hızı sağlıyor.

Hareket eden nesnelerin hassas bir şekilde AF ile izlenmesi, 11 çapraz sensörlü yeni geliştirilen 19 noktalı otomatik odaklama sistemi sayesinde canlı bir şekilde ve şimdiye kadarkinden çok daha hassas bir şekilde gerçekleşiyor. (A65: 3 çapraz sensörlü 15 noktalı AF). İzleme Odaklaması, hedef bir an için başka bir nesnenin hareketi tarafından gizlense bile, belirlenen bir hareketli nesne üzerinde doğru bir şekilde odak kilitlenmesini sürdürüyor. Anında yanıtlar, profesyonel sınıfın odaklama ile çekim arasındaki minimum yaklaşık 0.050 saniyelik süresini sağlayan yeni bir elektronik ön obtüratör perdesi tarafından destekleniyor.
 

sony alpha 65
 
Görüntü kalitesi ve yaratıcılık seçenekleri
A77 ve A65″in her ikisi de Sony”nin yeni geliştirdiği Exmor APS HD CMOS sensörünü kullanıyor ve etkin 24.3 milyon piksel çözünürlüğe sahip. Sony A77 ile D7000 ve SLT A55″ten tanıdığımız sensör yerine yeni APS-C HD 24.3 milyon pikselllik yeni bir sensör kullandı. Kullanıcıları en çok heyecanlandıran özelliklerden biri de bu olacak. çünkü APS-C sensörlerde Canon”dan sonra 18milyon piksel sınırını ilk deviren Sony oldu. Nikon ve Sony aynı sensörleri kullanıyor. Gelecek dönemde çıkacak Nikon”lar da bu sensörü kullanacak.

Sensör, DSLR sensöründen gelen büyük miktarlardaki yüksek hızlı verileri işleyen Sony”nin BIONZ görüntü işleme motorunun elden geçirilmiş son sürümü ile birlikte çalışıyor. Bu sensör ve BIONZ işlemci kombinasyonu, eşsiz çekim yanıtları, ayrıca fotoğraf veya Full HD video çekerken çok düşük gürültü seviyesi ile etkileyici bir görüntü kalitesi sağlıyor. ISO 100 – 16,000 aralığındaki geniş hassaslık yelpazesi Alpha 77″de ISO 50″ye kadar genişletilebiliyor. En yüksek hassaslık seviyesinde her iki DSLR” da çok düşük pozlama süresi ile hızlı spor hareketlerini dondurabiliyor veya flaşsız olarak atmosferik düşük titreşimli çekimleri yakalayabiliyor. Düşük ISO ayarları, hareket eden suyun etkileyici çekimlerini elde etmek için uzun bir pozlama süresi ile birlikte ideal oluyor.

 

Alpha 77 ve Alpha 65 vizör yapısı
Her iki kamera da dünyanın ilk XGA OLED Tru-Finder”ını sunuyor. 2,359,396 noktalı (XGA) yüksek bir çözünürlük ile bu hassas elektronik vizör, klasik elektronik vizörlerden 10 kat daha yüksek olan %100 kare kapsamı ile aydınlık, detaylı, yüksek kontrastlı görüntüler sunuyor ve sınıfındaki tüm diğer profesyonel optik vizörlerden daha geniş bir görüntü alanı sağlıyor. Detaylı çekim bilgisi, beş ekran modu seçeneği ile gösteriliyor. Ayarlı pozlamanın, beyaz dengesinin ve diğer ayarların etkisi, gerçek zamanlı olarak Tru-Finder”da izlenebiliyor. İnce odaklama ayarı, görüntünün bir bölümüne zum yapılarak da doğrulanabiliyor.

Bir düğmeye dokunulduğunda Smart Teleconverter, görüntü sensörünün büyütülmüş merkez kısmını gösterir. Bu, yüksek çözünürlüklü XGA OLED Tru-Finder”da net gösterime ve 1.4x veya 2x dijital zum faktörü ile 12 milyon piksel olarak görüntü alınmasına izin veriyor. Sonucu kontrol etmek için gözünüzü Tru-Finder”dan çekmeniz gerekmiyor. Bu da fotoğrafçıların yaratıcılığa odaklanmalarını sağlıyor.
 

sony
 
Fotoğraf ve videolar, detay ve kontrast için 912,000 noktalı, TruBlack teknolojisini sunan, açısı ayarlanabilir 3.0inçlik Xtra Fine LCD”de düzenlenebiliyor ve incelenebiliyor. Ekstra bir yenilik olarak A77, herhangi bir açıda zahmetsizce kadrajlama için serbestçe eğilebilen ve ekseni etrafında dönen, 3 yoldan ayarlanabilir dünyanın ilk ekranını sunuyor. Yani A77 ekranı; Canon 600D ve Nikon D5100 gibi yana açılan cinsten değil aşağı ve yukarı hareket edebiliyor.

 

Full HD video
A77 ve A65, Sony”nin önceki Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi”ne sahip fotoğraf makinelerinde de bulunan, övgüler alan Hızlı AF Full HD Film çekimlerine de yenilikler getiriyor. Faz Bulma, hareket halindeyken bile portre video çekimlerinde doğru odaklanmayı sürdürüyor. A77 video konusunda çok ideal görünüyor çünkü manuel pozlama seçeneği sunuyor. Güncel giriş seviyesi gövdelerde olduğu gibi. Bunların dışında AVCDH 2.0 desteğiyle 1920 x 1080 60p/ 28Mbps boyutlarında video kaydı yapabiliyor. Tüketicilere yönelik APS-C kameralar için bir başka ilk de, Full HD videonun şimdi 50p (kademeli) kare hızında desteklenmesi. Bu da AVCHD (Ver. 2.0) formatındaki son gelişmeleri yansıtıyor. 25p çekim, güzel film videoları çekmek için de hazır. Yaratıcı video seçenekleri, fotoğrafçıların alışık oldukları elle odaklama ve P/A/S/M pozlama modlarının eklenmesi ile daha da genişletildi.
 

 
Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi Alpha77″de daha da geliştirildi
Fotoğrafseverlere yönelik A700″ün doğal bir devamı olan A77, pratik olarak parmak ucu ile çalıştırmak için çift kontrol kadranını ve makinenin üstüne yerleştirilmiş LCD veri ekranını getiriyor. Dayanıklı gövde, güç ve hafiflik için magnezyum alaşımlı panellerden oluşturulmuş durumda. Denetim tuşları, toz ve nemin etkilerine karşı korunmalı. Bunlar A77 için yeni SAL1650 lens ve VG-C77AM Dikey Tutamak ile HVL-F43AM flaş birimi tarafından sunulan benzer koruma seviyesi ile tamamlanıyor. Fotoğraf makinesinin dayanıklılığı belgelerle de kanıtlanmış. Makinenin yeni obtüratör birimi 150,000 devirde test edilmiş ve objektif hızının minimum 1/8000 sn”yi desteklediği görülmüş (1/250 sn flaş senkronizasyonu). Yerleşik GPS, fotoğraf ve videolara otomatik olarak yer verisinin eklenmesine olanak tanıyor.

 

Yeni DT 16-50mm F2.8 SSM zum lens ve aksesuarlar
Her iki fotoğraf makinesi için uyumlu olan A-mount lenslerin büyüyen yelpazesi, şimdi portre ve günlük çekimler için ideal olan 16mm geniş açılı sessiz ve aydınlık DT 16-50mm F2.8 SSM standardı da içeriyor. Yüksek performanslı lens, toza ve neme dayanıklı bir tasarıma sahip ve sabit maksimum F2.8 diyafram açıklığında yaklaşık 3x”lik bir zum aralığı sunuyor. Optik performans, bütün odak uzaklıklarında sapmayı minimumda tutmak için iki asferik (yuvarlak) eleman ve üç ED cam eleman tarafından destekleniyor. Dahili bir SSM (Super Sonic wave Motor / Süper Ses Dalgası Motoru) sürücü, hızlı ve sessiz olarak otomatik odaklamayı garantiliyor.
 
sony fotoğraf makinesi
 
Bir seçenek olarak bulunan toza ve neme dirençli VG-C77AM Dikey Tutamak, dikey çekim pozisyonlarında kameranın rahat idare edilmesini sağlıyor. Kamera, Memory Stick PRO Duo™ medya kullanıldığında, yaklaşık 1600 çekim (LCD monitörle) / 940 çekim (Tru-Finder™ ile) için çekim gücünü iki katına çıkarmak amacıyla iki adet NP-FM500H InfoLITHIUM pil taşıyabiliyor. Kompakt ve çok yönlü HVL-F43AM harici flaş, güçlü bir GN43 çıkışı, Quick Shift Bounce ayarı, kablosuz orantı kontrolü ve toz/neme dirençli bir tasarımı ile bütün A-mount fotoğraf makineleriyle mükemmel sonuçlar almak için uygunlaştırılmış durumda. Bunlar, bir sırt çantasını, yumuşak taşıma çantalarını, LCD koruyucuları ve mercek kupalarını içeren diğer yeni A-mount sistem aksesuarları ile tamamlanıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here