Ana sayfa Donanım Sony Alpha 33

Sony Alpha 33

0

Sony, fotoğrafçılıkta bir ilk olan tam geçirgen hareketsiz ayna teknolojisine (Translucent Mirror Technology) sahip yeni seri α33 fotoğraf makineleri ile sektördeki konumunu giderek daha da güçlendiriyor.
 

öncelikle tam geçirgen hareketsiz ayna teknolojisini kısaca açıklayalım: Klasik DSLR fotoğraf makinelerinden farklı olarak tam geçirgen hareketsiz ayna teknolojisinde, ana görüntü sensörü ve otomatik odaklama sensörüne ışığı sürekli ileten tam geçirgen bir ayna kullanıyor. Bu teknoloji ile geleneksel SLR ayna hareketi yüzünden sınırlı hızlı çekim performansı tarih oluyor. Tam geçirgen hareketsiz ayna, görüntüyü yüzde 100 geçiriyor ve bu ayna, Auto Focus (AF) bölgesine ışığı yansıtarak sürekli netleme sağlıyor. Profesyonel makine hızındaki bu model ile saniyede 7 kare çekiliyor. Ayrıca, kaliteli Full HD kayıt imkânı ve çekim süresince sürekli netleme yapma özelliği ile de diğer makineler arasında farklılaşıyor. Bu ayna sisteminin kalkması sonucunda da makine hafifliyor ve ergonomik bir kullanım sunuyor. Tasarım olarak biraz kaba görünmesine rağmen sahip olduğu hafiflikle Sony Alpha 33 bizden tam puan almayı başardı.
 
sony alpha 33
 
Alpha 33″ü performans yönünden incelediğimizde de beğendiğimizi itiraf etmemiz gerekiyor. Büyük boyutlu Exmor APS HD CMOS sensörü, fotoğrafçılara şaşırtıcı, sinema tarzı HD videolar çekmelerine imkânı sunuyor. Tam geçirgen hareketsiz ayna teknolojisi, hareketli nesnelerin akıcı ve doğru bir şekilde AF izlemesi ile AVCHD 1080i video çekimine izin veriyor. çekilen video görüntüleri canlı ön izleme LCD ekranından görebildiğimiz gibi elektronik vizörden de seyredebiliyoruz. Bu özelliği fotoğraf severlerin beğeneceğini düşünüyoruz. Modelde dikkatimizi çeken diğer bir nokta da, fotoğraf çekerken el titremesine çözüm getiren A-mount (A-tipi adaptör yuvalı) lens. Fotoğraf makinesindeki bu görüntü dengeleme sistemi, elde çekim yaparken titreşimleri düzeltmek için dört pozlandırma adımı sunuyor. Böylece fotoğraf çekerken el titremesine Alpha 33 ile neredeyse son verilebiliyor.

 

Tabii, burada son sözü söylemek fotoğrafçının yeteneğine kalmış! Bir de, Alpha 33″ün 3D panoramik çekim özelliğine değinmekte yarar var. Sony”nin şöyle bir vizyonu var: Firma sahip olduğu ürünlerin tamamına 3D uygulamasını yavaş yavaş aktarmaya çalışıyor. Tabii, fotoğraf makineleri de bu furyadan nasibini alıyor. Dolayısıyla, Alpha 33″te fotoğrafçıların büyük bir manzarada geniş, ayrıntılı bir panorama çekimi yapmalarına izin veren 3D panorama çekimi özelliği bulunuyor. Modelle çektiğimiz fotoğrafları herhangi bir uyumlu 3D HD televizyonda seyredebiliyoruz. 3D TV”niz varsa çektiğiniz fotoğrafları 3D formatında seyretmenin önemli bir ayrıcalık olduğunu söyleyelim. Sony Alpha 33 aksiyonu seven kullanıcılara özel fonksiyonlar sunuyor. Spor fotoğrafçıları ve hızlı çekim yapmak isteyen aile sahipleri Sony Alpha 33 fotoğraf makinesinde hareket dolu anları fotoğraflayabilecek pek çok kreatif çekim özelliğini bulabiliyor. Fotoğraf severlerin bu noktayı da göz önünde bulunduracağını umuyoruz.
 
sony a33
 
Macline”ın Satın Alma önerisi

Sony Alpha 33 sahip olduğu “aynasız” teknolojisiyle ve 3D panoramik çekim fonksiyonlarıyla bizi kendine hayran bıraktı. Fotoğraf severlerin de bu özellikleri seveceğini düşünüyoruz.
 

Notu: 5
Firma: Sony
İyi haber: “Aynasız” teknoloji, 3D panoramik çekim
Kötü haber: Kullanışsız menü
Fiyat: 1696 TL

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here