Ana sayfa Haber Sony 4K”nın şifresi

Sony 4K”nın şifresi

0

Sabah saatlerinde, Sony’nin 4K teknolojisini ve yeni teknolojili 4K projektör ve ev sinema sistemininin tanıtıldığı bir basın toplantısına katıldım. Sağlıklı bir gözlem yapabilecek kadar ayrıntılı ve yalın bir anlatım, 4K teknolojisinin ve gelişmekte olan yeni nesil ev sinema sistemlerinin nelere gebe olduğunu gayet iyi anladım. İyi anlatılsa da, 4K konusunda Sony‘nin şifrelerini çözebilmek, halen mümkün değil. Teknoloji hazır mı? 4K teknolojisi neyi bekliyor? Bu sorunsalların gölgesinde tanıtılan bir tanıtım toplantısı ve Sony‘nin şifrelerini çözebilmek Türkiye’deki futbol problemini çözmekten daha büyük bir zorluk. Bu da, Sony’nin 4K’yı satış stratejisi ile ilgili elbette. Sony ile ilgili emin olduğum ve toplantıda da sözü edilen Sony’nin şimdilik önceliği 4K‘nın satış rekorları vb. gibi sonuçlar değil; Sony 4K teknolojisinin sokaklarda bolca konuşulması. Sony‘nin bu stratejisi, insanlara tamamen 4K’nın ne olduğunu anlatmasıyla bu teknolojiyi evlere “tamamen” taşıması doğrultusunda.

Belirli gazetecilik tecrübelerimin yanında, BonJovi, Guns N Roses konserlerinde ekip içerisinde yer almıştım. Bu tarz teknolojilerin insan sağlığı üzerinde etkisi kesinlikle unutulamaz. Görüntü teknolojileri büyüdükçe ve geliştikçe, epilepsi gibi hastalıkları da tetiklediği teknoloji tarihi boyunca görülmüştür. Konserlerde, bu konuda oldukça detaylı çalışmalar yürütülürken, 4K ile ilgili açıkçası kafamda bu şekilde soru işaretleri bulunuyordu. Toplantı sonrasında, biraz araştırma sonrası 4K teknolojisinin epilepsi gibi sağlık problemlerine yol açmadığını açıklayabilirim. Bununla birlikte, Sony’nin bu konuda detaylı bir açıklama yapması da gayet faydalı olacaktır.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, 4K teknolojisi hazır! 4K teknolojisini kullanabilmek adına 4K altyapılı bir kamera ile çekilmiş olmasına gerek yok. 4K’nın “encode” özellikleri görüntüyü 4K çözünürlüğüne çevirerek -elbette 4K kamerası kadar üstün değil- 4K kalitesini sizlere sunuyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here