Ana sayfa Donanım Sönen Sesler: Elektrogitarda “Ses Sönümlenmesi”

Sönen Sesler: Elektrogitarda “Ses Sönümlenmesi”

0

Fizik kuralları ve elektrogitar… Ses sönümlemesi kavramının gitarlarla olan ilişkisi… Sönen sesleri fark etmemiz için ipuçları…

Küçükken evden çıkmama izin verilmezken, gündüzleri TRT ekranında farklı sarmal yayların beraber titremesi ile ilgili açık öğretim derslerini aylar boyunca tek kanallı televizyonda de defalarca tekrarları ile izlemişimdir. Nefret ede ede, sıkıla sıkıla izlediğim, ezberlediğim bu derslerin bugün bana gitar; sap ve gövde birleştirirken nasıl faydası dokunduğunu, bende nasıl bir temel oluşturduğunu anlatamam. Bu arada temel sap ve gövde uyumsuzluğu bu noktada başlıyor arkadaşlar. İkisinin de hem kendi içinde hem de birbirleri arasında doğru titremesi gerekiyor. Dilerseniz sözü çok uzatmadan konumuza başlayalım.
 
 Elektrogitarda Ses Sönümlenmesi

Tele dokunduğumuz anda karşılaşacağımız tablo şudur:

Ses ilk önce bir patlama yapar (Attack)

Sonra bir müddet inişe gecer (Decay)

Sonra bu indigi seviyede bir süre sabit kalır (SUSTAIN)

Sonra bu süreç biterken sinyal sönümlenmeye başlar (Release)

Belli süre sonra tamamıyla tükenir.

 

Bu tablo, telin titremesi sırasında gerçekleşen olayların bütünüdür. Gitarımızda ses sönümlenmesi olup olmadığını nasıl anlarız, bunu inceleyelim. Gitarımızın modeli ve sap ölçüleri bu işi doğrudan etkiler. Sap kalınlığınız 21 mm den daha düşükse ince mi telinde 12. ile 20. perdeler arasını kontrol etmelisiniz. (örnek: çoğu Ibanez modeli-özellikle Wizard Neck adı verilen ince sap profilleri, sapları arkadan inceltilen Strat sapları ve klavye ağacı fazla tesviye edilen gitarlar). Gitarlarda rastladığımız temel sorunları şöyle listeleyelim: Sapta kullanılan ağacın, ideal yoğunluktan farklı özelliklerde kütle veya yoğunluğa sahip olması, fret kalınlığının üretici ideal ölçülerinin üstünde olması, gövde kalınlığının sap ile olan orantısızlığı. Bunların dışında sap ayar çubuğunun çok kalın yada ağır olmasını da ekleyebiliriz.
 


örnekler

Strat modeli bir gitarımız var; kalın mi telinde 7. perdeden 15. perdeye kadara sesleri tek tek kontrol edelim. Aldığımız sesler sanki baskılanıyormuş ve kapalı geliyorsa gitarınızda bu sorun var demektir. c bunun da nedeni aynıdır. İnce sap profilli bir Ibanez gitarımız var; ince mi telinde 11.perdeden 19.perdeye kadar sesleri kontrol edin. Yalnız bu kısımda biraz farklı sonuç verir sorunumuz. Yukarıda anlattıklarımızdan ayrı olarak (çoğu kullanıcının da pek fark ettiğini söyleyemeyiz) sesler tele vurduktan 2 saniye sonra hızlıca flajöleye dönüp doyum frekansına gelip orada sönümlenir. Les Paul tipi gövdeye sahip gitarlarda (özellikle de hafif ise) 12. perdeden sonra sesler dolgunluğunu ve keskinliğini ciddi oranda kaybedebiliyor. özellikle de kalın tellerde. Parlak tonlarda çok sorun olmaz ama sap manyetiğine çektiğimizde ciddi oranda boğulma ve netlik sorunu algılarız.

Tamam buraya kadar iyi, sizi yeterince de korkuttuk sayılır 🙂 şimdi de nasıl çözdüğümüze bakalım.

 

çözüm
öncelikle gövde ve sap çıplak olarak kontrol edilir ve ağırlıkları ölçülür. Gereken ağırlık veya kütle arttırma işlemine başlanır. Sapın uygun olan yerine uygun oranda ağırlıklar bağlayarak ideal ölçülendirme yapılır ve en son olarak da sapın kafa bölümüne ölçümler sonucunda çıkan gereken ağırlık bağlanır. çoğu zaman sadece daha ağır ve daha kütleli burgular ile de bu işi çözebiliriz. Ama vintage-eski tip bir burguda ısırarıysanız ancak bir blok ile işimizi halledebiliriz bizden söylemesi.

Şimdilik ses sönümlemesi sorunu isimli dosyamızın dosyamızın sonuna geldik. Mevzunun detaylarını önümüzdeki aylardaki Sound sayılarına sakladık. Görüşmek üzere. Müzikli günler…
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here