Ana sayfa Makale Sonbaharın büyülü renkleri

Sonbaharın büyülü renkleri

0

Doğa fotoğrafçılarının en çok tercih ettiği mevsimlerden biridir sonbahar

Sonbaharda özellikle yaprakların büründüğü renkler, birçok fotoğrafçı için vazgeçilmez karelerdir. Sonbahar özellikle ağaç fotoğrafı açısından iyi ışık koşulları, geniş yapraklı ağaçların renk değişimi ve yapraklarının dökülmesi nedeniyle oluşan formları ile doğa fotoğrafçılarının en çok tercih ettiği mevsimdir. Büyülü yansımalar, ters ışıkla aydınlanan yapraklar, kuru yapraklarla kaplı zeminler,  kurumaya yüz tutmuş dalların oluşturduğu farklı grafikler, en güzel sonbahar güzergahları bu dosyamızda…
 
Yansımalar
Her fotoğrafçının en az bir yansıma fotoğrafı çekme deneyimi olmuştur. Bu denemeler çoğu zaman hüsranla sonuçlanır, çünkü sonuç çoğunlukla görüntünün fotoğrafını çekmekten ibarettir. Oysa belli kuralları uygulayarak, özellikle sonbaharın eşsiz renklerinin yansıdığı çok iyi yansıma fotoğrafları çekmek mümkün. Bunun için öncelikle yapmamız gereken polarize filtremizi objektifimizden çıkarmak. Yansıma önleyici özelliğe de sahip olan polarize filtreler yansımanın güçlü etkisini yok edebilir. Suda yansıyan görüntünün gerçek görüntüye göre yaklaşık 1 veya 2/3 stop az pozlanmış olduğu unutulmamalıdır. Yansıma fotoğrafı çekerken yaptığımız hatalardan biri yansıma ile ana konuyu bir karede gösterme gayretidir. Eğer oranları iyi tutturabilirsek güzel kareler elde edebiliriz ancak bu tür denemeler çoğunlukla sonucu hüsranla biten kompozisyon hatalarına yol açar. Elde edilen görüntü çoğunlukla iki ayrı fotoğraf olur. Oysa fotoğrafın önemli kurallarından olan bakış açısını hatırlarsak, çektiğimiz yansıma fotoğraflarının güçlü görsel objelere dönüştüğünü görebiliriz. Yapacağımız tek şey her konuyu çekerken yaptığımız şeyi burada da yapmak ve farklı açı ve yüksekliklerden farklı kareler aramak. Görüneni görüntülemek fotoğrafa görsel bir değer katmaz. Görüneni, farklı bakış açısıyla görsel değeri yüksek bir fotografik unsur haline getirmemiz gerek. Sırf yansıyan kısmı çekerek de güçlü fotoğraflar elde edebiliriz. örneğin bir sonbahar sabahında, yansımanın güçlü olduğu bir bölgede böyle bir çalışma yapabilirsiniz. Sehpanızı kurarak kadrajınızı oluşturun, düşük bir enstantane seçin ve hafif bir rüzgarın çıkmasını bekleyin. Rüzgar çıkıp da dalgalanma başladığı an deklanşöre basın. çıkan sonuç eğer iyi planlamışsanız çok şaşırtıcı ve güzel olacaktır.

Sonbaharda ağaçlar
Sonbahar, ağaç fotoğrafı açısından iyi ışık koşulları, geniş yapraklı ağaçların renk değişimi ve yapraklarının dökülmesi nedeniyle oluşan formları ile en çok tercih edilen mevsimdir.

özellikle geniş yapraklı ağaçlar, sonbahar peyzajı açısından tercih edilir. ülkemizin kuzey kesimleri geniş yapraklı ormanlar açısından en zengin bölgelerimizdendir. Sonbahar renkleri temel olarak sarı ve kırmızıdan oluşur. Kahverengi, sarı yaprakların kuruduktan sonra görülen rengidir. Yaprakların renk değişimi ısının öncelikle azaldığı yüksek yerlerde Ekim ayının başlarında başlar ve genel olarak Kasım ayının ortalarına doğru deniz seviyesinde biter. Yaprakların renk değişimi her yıl aynı zamanlarda olmaz. Yaz ve sonbaharın sıcak geçmesine, ani soğuk olup olmadığına bağlı olarak 2 haftaya yakın oynamalar olabilir.
Sonbaharda hava ani olarak soğursa yapraklar önce sarı (bazen hiç sararmadan) ve sonra kahverengiye dönüşüp dökülürler. Her sonbaharda aynı bölgede aynı renkleri alamayabiliriz. Eğer ani soğuma ile birlikte sert bir rüzgar da mevcutsa, yaprakların büyük bir çoğunluğu hızla dökülür. Bu da sonbaharın fotoğrafçılara sağladığı farklı bir görsel malzemedir.

En iyi sonbahar renk ve görüntülerine 500-1200m arasındaki geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçların bulunduğu bölgelerde rastlanmaktadır.

En güzel sonbahar kareleri

Yabani hayvanlar, dağlar, göller, bitkiler, bulutlar, ormanlar… Bazı adresler, manzaralar var ki, güzelliği ve eşsizliğiyle fotoğrafçının işini büyük ölçüde kolaylaştırıyor.
En güzel sonbahar kareleri için yollara düşecekseniz işinizi oldukça kolaylaştıracak olan aşağıdaki rotaları da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
Rize ve Hopa arasında yer alan Kaçkar Dağları, keskin buzulları, masmavi gölleri, yeşilin her tonuna sahip ormanları, coşkulu dereleri, bin bir çeşit bitkileri ve hayvanları ile doğal bir park görünümündedir. Yayla gezisi ve yeşillikli çayırlar, buzul gölleri, çiçekler ve karlı dağ manzarası için 15 Haziran-15 Eylül arası Kaçkarlar için en uygun dönemdir. Kuş göçü için ideal olan aylar ise Nisan ve Eylül aylarıdır. 15 Ekim”de de ilk karın görüldüğü sonbahar renkleri ile birlikte büyüleyici görüntüler elde edebilirsiniz.

 

İlkbaharda yemyeşil bir orkide cenneti olan Küre Dağları, sizi her mevsim hoş görüntülerle karşılayacak yerlerin başında geliyor. Türkiye”nin en güzel sonbahar renklerini bulabileceğiniz Küre Dağları”nda henüz bozulmamış bir yaban yaşamı var. Sonbahar renkleri için 15 Ekim-8 Kasım tarihleri arası, çiçekli ve bol akarsulu doğa manzarası için 7 Mayıs-30 Haziran arası ve kış manzaraları için Ocak ve Şubat ayları tercih edilmeli.

Maçahel, Artvin”in Maden Köyü”nden Camili İlçesi”ne kadar uzanan bir bölgenin adı. Kış aylarında yol kapalı oluyor. Bu nedenle fotoğraf için yaz ayı tercih edilmeli. Yaban yaşamı gözlemek için doğada uzun süre beklemeyi göze almak gerekiyor. Yeterince beklenirse yörede yaşayan ayıları bile fotoğraflayabilirsiniz. Sabah erkenden yürüyüşe başladığınızda ayaklarınızın altına serilmiş olan bulutları seyre dalabilirsiniz. Yürüyüş esnasında çağlayan dereleri, çan çiçekleri, güneş görmeyen yüzlerde buzulları, kimi zamanda buzul göllerini görürsünüz.

Flora ve fauna bakımından önemli bir alan da Yedigöller. Patikalardan yürüyerek bütün gölleri görmek mümkün. özellikle ekim ayının sonu ile kasım ayının ilk haftası, sonbaharda kızaran yaprakların seyrine doyum olmuyor. çevrenize biraz dikkatle baktığınızda, ağaçlarda oradan oraya koşuşan sincapları, yerde biten mantarları, ötüşen kuşları, hatta geyik sürülerini bile görebilirsiniz.

Aladağlar Milli Parkı sınırları içinde bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri de fotoğrafçılar için cennetten farksız bir alan. Şelalelere iki yoldan ulaşılabiliyor; birinci seçenek Niğde çamardı”ndan dört günlük bir yürüyüş ile. Yürüme rotasında Yedigöller bölgesi, muhteşem zirveleri ve gölleri ile fotoğrafçılar için özel hazırlanmış plato gibi.

İkinci yol, Kayseri Yahyalı”dan araba ile gitmek, bu yolla şelaleye kadar araçla ulaşım yapabilirsiniz. Bu şelaleler Aladağlar”dan kopup gelen yeraltı ırmakları gibi.
Şelale bölgesine sabah 10.00″dan önce gidebilirseniz, oluşan gökkuşaklarını da görebilir

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here